در نمایشگاه فناوری های نرم، صنایع فرهنگی و خلاق مطرح شد

پشتیبانی از زیست بوم خلاق به رونق اقتصاد می انجامد

پشتیبانی از زیست بوم خلاق به رونق اقتصاد می انجامد به گزارش این با من دبیر ستاد فناوری های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به اینکه پشتیبانی از زیست بوم خلاق به رونق اقتصاد کشور می انجامد، اشاره کرد: دستاوردهای فرهنگی فرصتی برای صادرات محصوب می شوند.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا، پرویز کرمی در نمایشگاه فناوری های نرم، صنایع فرهنگی و خلاق که با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی افتتاح شد، با اشاره به اینکه پشتیبانی از توسعه صنایع فرهنگی و خلاق هم پای زیست بوم نوآوری از اولویت های اصلی معاونت علمی و فناوری است، اضافه کرد: در کنار پشتیبانی از تجاری سازی فناوری ها و پژوهش های مرز دانش دو فعالیت اصلی را نیز در دستور کار داریم که شامل پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان و شرکت های خلاق است.
کرمی با اشاره به اهمیت پشتیبانی از صنایع خلاق و فرهنگی اظهار داشت: بتازگی و برمبنای نیازسنجی صورت گرفته توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، پشتیبانی از زیست بوم شرکت های خلاق و صنایع فرهنگی که متولی خاصی در کشور نداشتند، مورد توجه قرار گرفت؛ برای اینکه خیلی از این شرکتها امکان احراز فاکتورهای دانش بنیان شدن را نداشتند، بااینکه خلاقیت و نوآوری در آنها وجود داشت و کسب و کاری نوآور محسوب می شدند. بدین سبب برنامه توسعه زیست بوم صنایع خلاق و فرهنگی در دستور کار قرار گرفت.
وی با اشاره به روند شکل گیری زیست بوم نوآوری در ایران، خاورمیانه و جهان، اظهار نمود: ایران بزرگترین زیست بوم نوآوری و فناوری منطقه را دارد. به تازگی، برمبنای تازه ترین گزارش فاکتورهای جهانی نوآوری Gii، ایران جایگاه و رتبه ۶۰ را به خود مختص کرده است، در صورتیکه در شروع راه رتبه ۱۲۰ را داشتیم که بواسطه اقدامات و حمایت های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از زیست بوم نوآوری و فناوری این رتبه به ۶۰ ارتقاء یافت.
رییس ستاد اجرائی سازی سند ملی توسعه فناوری های نرم و خلاق به ابلاغ سند ملی توسعه فناوری های فرهنگی و نرم اشاره نمود و اظهار داشت: برای تقویت این شرکت های خلاق، با کمک مجلس شورای اسلامی، قانون پشتیبانی از جهش تولید با هدف بهسازی و لطمه زدایی قانون فعلی پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان، مطرح شده و درحال تصویب است. از آن جایی که هیچ سهمی برای صنایع خلاق در قانون قبلی دیده نشده بود، بسیار سعی کردیم تا پشتیبانی از زیست بوم خلاق نیز به قانون جدید افزوده شود که خوشبختانه در حال انجام می باشد.
دبیر ستاد فناوری های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از گام های پیموده شده برای توانمندسازی فعالان شرکت های خلاق و صنایع فرهنگی گفت و افزود: برای اینکه این زیست بوم پویا باشد و در رفع نیازهای کشور ورود کند، با انجام اقداماتی متنوع، توانمندسازی فعالان شرکت های خلاق را شروع کردیم. اولویت مهم برای ما، توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری در کشور بود. برای تحقق این مهم، راه اندازی کارخانه های نوآوری، خانه های خلاق و نوآوری و شتابدهنده های تخصصی حوزه فناوری های نرم در کشور سرعت گرفت.
وی با اشاره به اینکه اقدامات معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در امتداد رشد و توسعه شرکت های دانش بنیان و خلاق است، اضافه کرد: هم اکنون نزدیک به ۶هزار و ۱۰۰ شرکت دانش بنیان و ۱۴۰۰ شرکت خلاق در کشور فعال می باشند، کارهایی که ۱۸۰ هزار میلیارد تومان گردش مالی و ۳۵۰ هزار شغل مستقیم را به ارمغان آورده است.
توسعه زیرساخت های نوآورانه به بالای یک میلیون متر مربع
کرمی از گسترش پهنه ها و ناحیه های نوآوری بعنوان یکی دیگر از اقدامات برای رونق این زیست بوم اشاره و اظهار نمود: این پهنه ها به بالای یک میلیون متر مربع رسیده است. بطور مثال در ناحیه نوآوری شریف بیش از ۵۰۰ شرکت دانش بنیان استقرار دارند که در رفع فناروانه ترین نیازهای کشور گام بر می دارند.
دبیر ستاد فناوری های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از روند شتابان توسعه این پهنه ها گفت و اضافه کرد: علاوه بر صدها شتابدهنده و مرکز نوآوری، هم اکنون ۹ کارخانه نوآوری در کشور افتتاح شده است و در منطقه محروم سیستان و بلوچستان، یکی از بهترین کارخانه های نوآوری را داریم.
کرمی با اشاره به حمایت های زیرساختی از توسعه این ناحیه ها اظهار داشت: بطور مثال در زمینه بلاک چین یا اینترنت اشیا، هر شتابدهنده ای آورده مالی را برای توسعه محصولات یا خدمات شرکت های خلاق و دانش بنیان به میدان عمل بیاورد، معاونت علمی و فناوری نیز حمایتی دوبرابری انجام می دهد تا تحریک تقاضا و بازاررسازی صورت بگیرد.
ضرورت اختصاص سهم یک درصدی بازار صنایع خلاق از بازار جهان
کرمی، به بازار صنایع خلاق و فرهنگی در جهان اشاره نمود و اظهار داشت: در صورتیکه بیش از دو هزار و ۷۰۰ میلیارد دلار گردش مالی جهانی شرکت های خلاق و صنایع خلاق در سه سال قبل بوده است، ایران می تواند باتوجه به جمعیت خود، حداقل سهمی یک درصدی از این بازار داشته باشد.
وی با اشاره به شروع فعالیت ها در امتداد کسب این سهم از بازار جهانی خلاق، افزود: تلاش می نماییم تا بازارسازی، توسعه، رشد و ترویج در این عرصه سرعت بگیرد.
کرمی با اشاره به ایجاد بستری اختصاصی برای پشتیبانی از فعالان زیست بوم خلاق و فرهنگی، اضافه کرد: خانه های خلاق و نوآوری را بعنوان بستری برای توسعه فعالیت این شرکتها ایجاد کردیم. اماکن و بافت های فرسوده ای که به فراموشی سپرده شده بودند، به مکانی برای ورود خلاقیت و نوآوری جوانان و زایش شرکت های خلاق تبدیل می شود. همکاری اخیر با سازمان اوقاف و امور خیریه در حوزه اختصاص بافت های فرسوده به خانه های خلاق و نوآوری یکی از همین گام ها در همین راستا بود.
دبیر ستاد فناوری های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به پشتیبانی از استانداردسازی و ارتقای کیفیت محصولات ایران ساخت اظهار داشت: برای رسیدن به این هدف، از دریافت گواهی انطباق محصول برای شرکتها حمایت می کنیم؛ همین طور برگزاری بوت کمپ ها، رویدادهای آموزشی و ترویجی برای توانمندسازی شرکت ها، از دیگر اقدام ها در این راستا به شمار می رود؛ البته، حمایت های معاونت علمی و فناوری به این موارد محدود نمی گردد و در زمینه نمونه سازی محصول نیز ورود کرده ایم.
وی با اشاره به تجربه موفق خانه های خلاق و نوآوری و ضرورت حمایت همه جانبه از ایجاد این خانه ها، اظهار داشت: چند خانه بزرگ و میراثی در شهرهای بزرگ وجود داشت که این خانه ها را برای شکوفایی خلاقیت ها به خدمت گرفتیم و دستاوردهای ارزشمندی را به ارمغان آورد. اولین خانه از این نوع نیز خانه سرهنگ ایرج با قدمتی ۲۰۰ ساله باوجود بازارسازی و مرمت، در اختیار استارتاپ ها است.
بگفته کرمی، خانه خلاق و نوآوری حیرانی در شهر یزد، از اولین خانه های خلاقی است که با همکاری بخش خصوصی کاربری آن توسعه یافت و وارد شبکه سازی در زمینه فناوری های نرم شد. همین طور خانه خلاق زاهدان نیز در سه حوزه کسب و کارهای دیجیتال، دیداری و شنیداری و صنایع دستی فعال است و وارد شبکه سازی در زمینه فناوری های نرم شد.
وی به ارتقای فناورانه کاخ موزه گلستان اشاره نمود و اظهار داشت: در این مکان فرهنگی و تاریخی، با بهره گیری از فناوری های نو همچون واقعیت مجازی، پروسه احیا و بازسازی انجام شده است. نورپردازی تالار حوض خانه، توسعه آزمایشگاه و کارگاه مرمت اشیا و بهره گیری فناوری های مجازی و نوین همچون اقدامات انجام شده در این عرصه با کمک شرکت های دانش بنیان و خلاق است.
کرمی به فعالیت شرکت های خلاق در زمینه میراث فرهنگی و تاریخی اشاره نمود و اظهار داشت: از ۱۴۰۰ شرکت خلاق شناسایی شده در کشور ۵۶ شرکت در زمینه صنایع دستی، ۵۷ شرکت در زمینه گردشگری، ۲ شرکت در زمینه میراث فرهنگی فعال می باشند. همین طور هم اکنون ۶۴ خانه خلاق و نوآوری را در کشور داریم.
وی راه اندازی کریدور صادرات در معاونت علمی و نیز خانه های نوآوری و صادرات فناوری ایران ساخت در سایر کشورها را از دیگر اقدامات معاونت علمی دانست که در امتداد پشتیبانی از بازارسازی بین المللی برای این شرکتها صورت می گیرد و دروازه بازارهای جهانی را به روی محصولات شرکت های دانش بنیان و خلاق می گشاید.
به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، کرمی با اشاره به اینکه خانه های مورد اشاره می توانند فرصتی را برای ارائه محصولات و خدمات صادراتی به سایر کشورهای منطقه ایجاد کنند، اضافه کرد: گسترش زیرساخت ها برای شرکت های دانش بنیان و خلاق در کشورهای هدف صادراتی مهم ترین هدف ایجاد خانه های نوآوری و فناوری در خارج از ایران است.
منبع:

1400/07/26
23:29:19
5.0 / 5
237
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما