تمام جهان را در یک دقیقه تماشا کنید

تمام جهان را در یک دقیقه تماشا کنید اگر به فضا علاقه دارید یک محیط مجازی جدید به شما امکان کاوش آنرا می دهد و می توانید در فیلمی کوتاه به تماشای جهان بنشینید.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلور، دانشمندان دانشگاه اکول پلی تکنیک فدرال لوزان (EPFL)، فضای مجازی ساخته اند که به شما امکان ورود به کامل ترین جهان مجازی را می دهد. آنها با استفاده از آخرین داده های اخترفیزیک و کیهان شناسی، نرم افزار متن بازی به نام "پروژه جهان حقیقت مجازی" یا "VIRUP" ساخته اند.
"ایو رواز" (Yves Revaz)، اخترشناس، در ابتدا به فکر عرضه این داده های گسترده به شکل یک فیلم افتاد اما بعد از آن فکر کرد که "چرا آنرا به صورت حقیقت مجازی در لحظه عرضه نکند. طوری که انگار فرد آن جا است و فضا را رصد می کند.
وی با کمک "فلوریان کابوت" (Florian Cabot)، مهندس نرم افزار آزمایشگاه دانشگاه اکول پلی تکنیک فدرال لوزان، چندین ترابایت داده را با سرعت ۹۰ فریم بر ثانیه به نمایش درآوردند.
این حقیقت مجازی تجربه ای همه جانبه و آرامش بخش فراهم می آورد.
"رواز" می گوید: "VIRUP" روشی برای قرار دادن داده های اخترشناسی در اختیار همگان است و این امر با ساخت تلسکوپ های بزرگ مانند "آرایه کیلومتر مربعی" که حجم زیادی داده فراهم می کنند، اهمیت بیشتری هم پیدا می کند.


همراه با انتشار "VIRUP" فیلم کوتاهی با نام "باستان شناسی نور" هم به نمایش در آمد که فرد می تواند این فیلم را به صورت دو بعدی، ۳۶۰ درجه و ۱۸۰ درجه مشاهده کند. اگر به حقیقت مجازی دسترسی داشته باشید هم می توانید خویش را در این فیلم غرق کنید.

"VIRUP" تا کنون داده های بیشتر از هشت پایگاه را با یکدیگر ترکیب کرده و به معرض نمایش گذاشته است.
در این جهان مجازی، ایستگاه فضایی بین المللی تنها به اندازه ی یک دست با شما فاصله دارد و اگر بچرخید می توانید ماه را در فاصله ای دور ببینید.
علاوه بر آن شما می توانید برخورد احتمالی کهکشان راه شیری و کهکشان آنرومدا Andromeda galaxy در آینده را مشاهده کنید.
همینطور می توانید قسمت های وسیعی از شبکه کیهانی را تماشا کنید و از ۴۵۰۰ سیاره فراخورشیدی که تابحال کشف شده اند دیدن کنید. اما ظاهر آنها برداشتی هنرمندانه از رصدهای انجام شده است. همینطور می توانید میان ۵۰ میلیون کهکشان که توسط تلسکوپ "نقشه برداری آسمانی دیجیتال اسلون" رصد شده اند به کاوش بپردازید. با این حال، داده های واقعی دارای وضوح محدودی هستند و جزئیات این نمایش مجازی را محدود می کنند.
کابوت گزارش داد: ما می خواستیم از موتورهای گرافیکی موجود استفاده نماییم اما در آخر من موتور گرافیکی مخصوص برای این پروژه ساختم. این موتور گرافیکی انعطاف پذیر بوده و میتوان داده های بیشتری به آن اضافه کرد. در انتشار اولیه آن من از داده های ثابت استفاده کردم ازاین رو نمی توان از این شبیه سازی در لحظه واقعی بهره برد.


هنوز حجم زیادی داده وجود دارد که با کمک "VIRUP" میتوان آنها را کاوش کرد. قدم بعدی افزودن داده های اجرام منظومه شمسی مانند همه سیارک ها، سحابی ها و ستاره های نوترونی چرخان است.
از این شبیه ساز میتوان در محیط های حقیقت مجازی دیگر مانند آسمان نماها هم استفاده نمود.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/mp4


منبع:

1400/07/22
13:22:29
5.0 / 5
479
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما