با مساعدت شورای عالی امنیت ملی محقق شد؛

حذف مناقصه برای همکاری دولتی ها با دانش بنیان ها

حذف مناقصه برای همکاری دولتی ها با دانش بنیان ها مدیر طرح های کلان ملی صندوق نوآوری و شکوفایی، از مصوبه شورایعالی امنیت ملی برای خرید و سفارش دستگاههای دولتی از شرکتهای دانش بنیان اطلاع داد و اظهار داشت: بر طبق این مصوبه، اگر دستگاهی درخواست و نیازی در زمینه دستیابی به محصول استراتژیک داشته باشد، مجوز ترک تشریفات مناقصات با امضای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهور به دستگاه ها اعطا خواهد شد.


مجتبی زارع مهرجردی، مدیر طرح های کلان صندوق نوآوری و شکوفایی در گفتگو با ایسنا، به بیان نقش صندوق نوآوری از اجرای طرح های کلان شرکت ها پرداخت و توضیخ داد: در این فاز از همکاری دستگاه ها تنها انتظار داریم که دستگاه ها سفارشات فناورانه خویش را عرضه می دهند و سرمایه گذاری روی طرح های شرکتهای دانش بنیان انجام نخواهند و برای این منظور مسیر را برای آنها تسهیل کردیم.
وی در این بازه توضیح داد: شرکتهای دولتی زمانی که بخواهند با شرکتهای دانش بنیان قرار دادی را منعقد کنند، نخستین درخواست آنها برگزاری مناقصه است؛بنابراین ما مصوبه ای از شورایعالی امنیت ملی دریافت کردیم که بر مبنای آن اگر دستگاهی درخواست و نیازی در زمینه دستیابی به محصول استراتژیک آن صنعت اعلام نیاز کند و آن محصول هم جزو اقلام تحریمی باشد، این درخواست ها در کمیته ای بررسی می شود.
مهرجردی اضافه کرد: در صورتیکه این کمیته درخواست ارسال را تایید کند، مجوز ترک تشریفات مناقصات را با امضای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهور به دستگاه ها اعطا خواهیم کرد و بر این اساس، دستگاههای دولتی مجاز هستند که با شرکتهای دانش بنیان قرار داد منعقد کنند.
مدیر طرح های کلان ملی صندوق نوآوری و شکوفایی، تصریح کرد: تابحال 22 مورد قرار داد رفع نیازها فناورانه با مجوز ترک تشریفات مناقصه میان دستگاههای دولتی و شرکتهای دانش بنیان منعقد شده است.
مهرجردی، به بیان نقش صندوق نوآوری در اجرای طرح های کلان شرکت ها پرداخت و توضیخ داد: در این همکاری دستگاه ها در این همکاری تنها سفارش محصول و خرید را عرضه می کنند و سرمایه گذاری روی طرح انجام نمی دهند و از طرفی شرکتهای دانش بنیان هم سرمایه ای برای اجرای این طرح ها ندارند ازاین رو صندوق نوآوری در کنار شرکت ها قرار می گیرد و تأمین مالی طرح را بر عهده می گیرد.
وی ابزار حمایتی صندوق از این طرح ها را شامل اعطای تسهیلات از جنس وام کم بهره و یا در صورت اثبات تکنولوژی، وام هایی با نرخ ترجیحی عنوان نمود و خاطرنشان کرد: روش دیگر حمایتی ما در این حوزه "هم سرمایه گذاری" است و همه این روش های حمایتی در این حوزه به کار گرفته شده اند.
وی با تکیه بر این که این ابزارهای حمایتی در حوزه های مختلف اثر گذاری جدی داشته اند، اظهار داشت: نمونه آنرا در حوزه امنیت غذایی در زمینه میتوان به اثرگذاری این حمایت ها در چارچوب طرح های کلان در تولید کنستانتره فیتاز که برای خوراک دام تا کارخانه تولید واکسن تب برفکی که تا 3 سال قبل حدود 30 تا 40 درصد از دام ها را تلف می کرد، تولید بذرهای هیبرید سیفی جات و حوزه امنیت نرم مشاهده کرد.
این مقام مسئول به بعضی از دستاوردهای این نوع حمایت ها در فناوری های در رابطه با امنیت نرم اشاره نمود و اظهار داشت: این فناوری ها شامل تجهیزات تکنولوژیکی است و به ایجاد نظم اجتماعی کمک کرده و از نفوذ جلوگیری می کند. نمونه آن پروژه ایستگاه بازرسی ایکس ری کامیونی است.
وی در باره لزوم این پروژه توضیح داد: در گمرکات قاچاق زیاد بوده و امکان بازرسی همه کانتینرها هم وجود نداشت ضمن آنکه کانتینرهایی که مورد بازرسی قرار می گرفت ظرفیت ایکس ری کامیون های گمرکات محدود بوده و دستگاههای ایکس ری بازرسی کامیونی موجود در کشور، بومی نبودند و می توانستند محلی برای نفوذ باشند.
مهرجردی، دستگاههای بازرسی ایکس ری کامیونی را همانند چشم بازرسان توصیف کرد و خاطرنشان کرد: چون برنامه نویسان این تجهیزات تابحال بومی نبودند، امکان شناسایی همه اقلام ورودی به کشور وجود نداشت؛ ولی بومی سازی این تجهیزات از جانب شرکتهای دانش بنیان، تأثیر زیادی در عملکرد گمرکات دارد.
مدیر طرح های کلان صندوق نوآوری تولید واکسن های کرونا بر بستر mRNA را از دیگر زمینه های حمایتی این صندوق نام برد و اظهار داشت: پلت فرم های mRNA مبحث مهمی است، بگونه ای که اگر در دهه 60 توسعه تجهیزات دفاعی برای ما استراتژیک بود، در سالهای اخیر توسعه فناوری های مبتنی بر mRNA بسیار مهم است؛ چون که جنگ های آینده از نوع حنگ های سخت نیستند بلکه از نوع جنگ های بیولوژیکی هستند و پلت فرم mRNA ابزاری برای تولید واکسن های کارآمد در کوتاه ترین زمان امکان دارد. بر این اساس ما از چند شرکت فعال در این عرصه ها حمایت کردیم.1400/07/21
10:06:10
5.0 / 5
294
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما