در نامه به وزیر علوم مطرح شد؛

مشکلات رفاهی دانشجویان در بدو بازگشایی دانشگاه ها

مشکلات رفاهی دانشجویان در بدو بازگشایی دانشگاه ها این با من: رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم از ارسال نامه به وزیر علوم درباره ظرفیت های رفاهی دانشگاه ها و چالش های پیش رو در شروع سال تحصیلی جدید آگاهی داد.به گزارش این با من به نقل از مهر، ناصر مطیعی در شصت و هشتمین نشست سراسری معاونان دانشجویی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور که بمنظور هماهنگی و برنامه ریزی برای شروع سال تحصیلی ۱۴۰۱- ۱۴۰۰ برگزار شده بود، اظهار داشت: یکی از حوزه های بسیار مهم خدمات رفاه دانشجویی تغذیه دانشجویی و دیگری امور مربوط به اسکان دانشجویان در خوابگاه های دانشجویی است که برنامه ریزی مناسب برای مدیریت چالش های پیش رو را می طلبد.
افزایش قیمت ها و کسری اعتبار تغذیه
وی اضافه کرد: در زمینه تغذیه دانشجویی، موضوعی که جای نگرانی دارد در صورت بازگشت همه دانشجویان مقاطع تحصیلی سه گانه بحث افزایش قیمت ها و کسری اعتبار تغذیه است.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم اشاره کرد: عدم دسترسی به اقلام مواد غذایی اصلی در برخی از مقاطع زمانی از معضلات اجتماعی بخش تغذیه دانشجویی است. علاوه بر آن محدودیت در ظرفیت سالن های غذاخوری دانشجویی که با الزام فاصله گذاری اجتماعی اعلامی از طرف ستاد مقابله با کرونا تشدید می شود به این محدودیت افزوده است.
کسری ظرفیت های خوابگاه در صورت برگشت تعداد قابل توجهی از دانشجویان
مطیعی افزود: در زمینه خوابگاه های دانشجویی اگر قرار باشد دانشگاه ها حسب تاکید کارشناسان دفتر مشاوره و سلامت و برمبنای پروتکلهای بهداشتی "هر اتاق یک دانشجو" را در دستور کار خود قرار دهند، معنایش این است که شاید ما بیشتر از ۲۰ تا ۳۰ درصد ظرفیت متعارف و اسمی خوابگاه دانشجویی را نتوانیم در شروع مهر ماه در اختیار داشته باشیم و این در شرایطی است که پیش از دوره شیوع بیماری کرونا گاهی دانشگاه ها به ناچار به سبب محدودیت ها مازاد بر این ظرفیت اسمی، دانشجوی ساکن در خوابگاه های دانشجویی داشتند. بر این اساس کسری ظرفیت های خوابگاه در صورت برگشت تعداد قابل توجهی از دانشجویان با رعایت فاصله گذاری اجتماعی معضل دیگری خواهد بود که فراروی دانشگاه ها قرار دارد.
مطیعی در ادامه درباب بحث خوابگاه ها اشاره کرد: استفاده از خوابگاه های خودگردان برای دانشگاه هایی است که خوابگاه ملکی ندارند و یا با کمبود فضای خوابگاهی مواجهند که در وضعیت شیوع ویروس کرونا و تعطیلی خوابگاه ها بیشتر مالکین این نوع خوابگاه ها اقدام به تغییر کاربری نموده اند.
وی افزود: این مساله بر معضلات شورای نظارت بر خوابگاه های خودگردان در شهرستان ها اضافه شده است که نیازمند تدبیر و برنامه ریزی ویژه است در صورتیکه دانشگاه ها بخواهند از ساختمان های استیجاری بصورت رهن و اجاره برای رفع کمبود ظرفیت خوابگاه های دانشجویی استفاده کنند در تامین منابع مربوط به این بخش نیازمند کمک و حمایت خواهند بود.
مطیعی به بحث ملزومات بهداشتی نیز ورود نموده و اظهار داشت: ملزومات بهداشتی و تامین اقلام بهداشتی در خوابگاه ها، رستوران ها و در محیط های تجمع دانشجویی در دانشگاه ها مورد نیاز هست و اعتبار مربوط به آن موضوع دیگری است که در جلسه ی دبیران مناطق به آن توجه شد و در همین ارتباط و به همین دلیل گزارش مفصلی درباب ظرفیت های رفاهی دانشگاه ها و چالش های پیش رو در شروع سال تحصیلی جدید بصورت تفصیلی تنظیم و برای مقام عالی وزارت ارسال شد و متعاقب آن موضوع به دکتر میرکاظمی رییس سازمان برنامه و بودجه برای تامین منابع و اعتبارات لازم منعکس گردیده است.
واگذاری قسمتی از تصمیم گیری درباره حضوری شدن آموزش توسط ستاد مقابله با کرونای استانی
رئیس صندوق رفاه دانشجویان اشاره کرد: قسمتی از برنامه ریزی ها و تصمیم گیری ها درباب بازگشایی و حضوری شدن آموزش در دانشگاه ها باتوجه به رنگ بندی متفاوت استانها در گستره ی شیوع بیماری کرونا به ستادهای مقابله با کرونای استانی دانشگاه ها محول خواهد شد و پس بنظر می رسد دانشگاه ها باتوجه به مقتضیات خود و در قالب امکاناتی که دارند باید برای این مساله برنامه ریزی کنند.
فراخوان بازگشت دانشجویان باید با هماهنگی معاونان دانشجویی و آموزشی باشد
رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم اضافه کرد: لزوم موفقیت و مدیریت این چالش ها نخستین شرطش این است که معاونت آموزشی دانشگاه ها بدون هماهنگی با معاونان دانشجویی مبادرت به فراخوان و بازگرداندن دانشجویان به دانشگاه ها ننمایند و حتما برمبنای ظرفیت های رفاهی اعلامی از طرف معاونت های دانشجویی برنامه بازگشت دانشجویان را تنظیم نمایند و لازم است معاونان دانشجویی دانشگاه ها در جلسات هیأت رئیسه با جدیت این مساله را مطرح و پیگیری نمایند و همین طور معاونت آموزشی در زمینه ستادی وزارت علوم ابلاغیه ای به رؤسای دانشگاه ها ارسال نمایند و بر لزوم همکاری نزدیک این دو مجموعه تاکید کنند.
هیچ دانشجوی وام گیرنده واجد شرایط نباید از وام محروم شود
رئیس صندوق رفاه دانشجویان اظهار داشت: بخشنامه مربوط به وام های دانشجویی بموقع ارسال خواهد شد و تصمیم داریم هیچ فهرست وامی از طرف دانشگاه و دانشجویان بی پاسخ نماند و هیچ دانشجوی وام گیرنده واجد شرایطی از وام محروم نشود و در زمینه طرح های ارتقای خوابگاه های دانشجویی و آشپزخانه ها آماده پرداخت مرحله دوم هزینه ها از طرف صندوق هستیم بااینکه می دانیم بواسطه ی افزایش قیمت مصالح در پروژه های ارتقا بار مالی بیشتری برای دانشگاه ها به وجود آمده است.
وی افزود: لیکن باید بپذیریم که مسئولیت اصلی تعمیر و تجهیز و بازسازی خوابگاه ها و آشپزخانه ها بر عهده دانشگاه هاست و بودجه آن در ردیف تعمیر و تجهیز دانشگاه ها دیده شده و در این ارتباط از معاونان دانشجویی می خواهیم با معاونان اداره مالی تعامل نزدیک تر و جدی تری داشته باشند، صندوق نیز اگر اعتبارات جدیدتر و تخصیص های بهتری دریافت نماید باتوجه به شرایط موجود و محدودیت های جدی طی دو سال اخیر حتما با تمام توان از حوزه ی رفاه دانشجویی حمایت خواهدنمود و این خود از وظایف ذاتی صندوق رفاه دانشجویان است.


منبع:

1400/07/09
22:22:11
5.0 / 5
190
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما