وزیر علوم خبر داد؛

اختصاص بودجه تعمیر و تجهیزات به دانشگاهها

اختصاص بودجه تعمیر و تجهیزات به دانشگاهها به گزارش این با من وزیر علوم از رایزنی با سازمان برنامه و بودجه اطلاع داد و اظهار داشت: قرار شده تا ۶ ماه مبالغی در ردیف بودجه و تجهیزات، در اختیار دانشگاه ها قرار گیرد تا برای بازسازی امکانات رفاهی هزینه شود.به گزارش این با من به نقل از مهر، محمد علی زلفی گل وزیر علوم تحقیقات و فناوری بامداد امروز در دوازدهمین نشست سراسری معاونان و مدیران بین الملل دانشگاه ها مراکز آموزش عالی مؤسسه های پژوهشی و پارک های علم و فناوری که به صورت حضوری و مجازی برگزار شد، اربعین حسینی را تسلیت گفت و هفته دفاع مقدس گرامی داشت.
وی خطاب به رؤسای دانشگاه ها و معاونان و مدیران بین الملل دانشگاه ها، که دراین نشست شرکت کرده بودند، شروع سال تحصیلی جدید را تبریک گفت و اضافه کرد: امیدواریم خداوند توفیق دهد تا شما بزرگواران بستر را برای حضوری شدن دانشگاه ها آماده کنید.
وزیر علوم از آنان درخواست نمود تا برای بازسازی، خوابگاه ها، سلف سرویس ها و امکان ورزشی اقدام نمایند و اگر احتیاج به تعمیرات بود اقدامات لازم را صورت دهند.
وی همینطور از رؤسای دانشگاه ها درخواست کرد: از مدیران بودجه و تشکیلات دانشگاه خود بخواهند به سازمان مدیریت و برنامه ریزی رجوع کنند چون که هماهنگ شده تا ۶ ماه مبالغی در ردیف بودجه و تجهیزات، در اختیار دانشگاه ها قرار گیرد تا دانشگاه ها برای بازسازی و تعمیر امکانات رفاهی به کار گیرند تا اگر دانشگاه ها به صورت حضوری بازگشایی شدند، مشکلی برای پذیرایی از دانشجویان نباشد.
وی افزود: همینطور با رایزنی که انجام دادیم مقرر شد اعتباری را هم به صندوق رفاه دانشجویان اختصاص دهند. خواهش من از دکتر مطیعی رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم این است که از دانشگاه ها برای بازسازی، تعمیر خوابگاه ها و سلف سرویس ها حمایت کنند تا دانشگاه ها بتوانند از امکانات صندوق رفاه استفاده کنند.
وزیر علوم به در مورد دیپلماسی هم اظهار داشت: خواهش من این است بحث دیپلماسی علمی را با مرجعیت علمی در کنار هم ببینید و دیپلماسی علمی را بگونه ای جهت دهی کنید تا به مرجعیت علمی منجر شود و باید تلاش نماییم این دو را تلفیقی داشته باشیم تا اثر هم افزایی آنها را که منجر به مرجعیت علمی می شود، ببینیم.
زلفی گل خاطرنشان کرد: به جهت اینکه دیپلماسی به کمک دیپلماسی سیاسی کشور بیاید باید از پتانسیل دانشگاه ها استفاده نماییم، جهت کمک به دیپلماسی سیاسی، اجتماعی و فرهنگی کشورمان حتما باید برنامه های مدون و قابل اجرایی داشته باشیم.
وزیر علوم افزود: خوشبختانه وضعیت کشور ما خوب است به صورتی که حدود ۳۰ درصد برون داده های علمی کشور ما با مشارکت بین المللی است که در این شرایط سخت قابل تحسین است.
وی افزود: در شرایطی که رؤسای دانشگاه های ما باید تمام بودجه دانشگاه را صرف حقوق کنند، علیرغم این محدودیت ها باید خدمت دانشگاهیان دست مریزاد گفت.
زلفی گل با طرح چند سوال در زمینه دیپلماسی علمی و تقویت آن اضافه کرد: اما چند سوال مطرح است این که برای تقویت دیپلماسی علمی چه راهکارهایی وجود دارد؟
وی افزود: برای جواب این سوال نیاز است که علاوه بر مطالعه تطبیفی ملی، مطالعه تطبیفی فرا ملی هم صورت گیرد و لازم است که دکتر سالار آملی معاون بین الملل وزارت علوم فهرست دانشگاه هایی که در این حوزه موفق عمل کردند را احصا کنند تا در اختیار سایر دانشگاه ها قرار گیرد.
وزیرعلوم اضافه کرد: باید مطالعات تطبیقی ملی و فراملی انجام داده و ببینم سایر کشورها در زمینه تقویت دیپلماسی علمی چکار کرده اند تا دیپلماسی علمی را قوی کنند، باید یاد بگیرم ما که تافته جدا بافته از دنیا نیستم باید از تجربیات دنیا به نحوه مطلوب استفاده نماییم.
وی با طرح سوال دیگری اضافه کرد: سوال مطرح دیگر این است که دیپلماسی علمی باید در چه سطوحی پیگیری شود و این که در سطح دانشجویی، دانشگاه ها، پارک علم و فناوری باید چگونه پیگیری شود و باید برای آن برنامه ر یزی داشته باشیم.
زلفی گل افزود: بسترهای لازم نرم افزری و سخت افرازی برای تحقق دیپلماسی علم چیست؟ قوانین و مقررات باید چگونه تنظیم شود؟ چطور می توان برای تحقق دیپلماسی علمی فرهنگ سازی کرد؟ آیا بدون پرداخت هزینه میتوان وارد دیپلماسی علمی شد؟ چگون می شود دیپلماسی علمی را با داشتن شرایط سخت ادامه داد و بهره برد؟
وی اضافه کرد: باید بدانیم دیپلماسی علمی در چه عرصه هایی امکان دارد، باید آن عرصه ها را احصاء کرده و برای آن برنامه ر یزی داشته باشیم و می توانیم آنرا بومی کرده و برپایه امکانات خودمان از آن استفاده نماییم.


منبع:

1400/07/05
14:27:59
5.0 / 5
203
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما