معاون اداری مالی وزارت:

بودجه وزارت علوم، نیاز آموزش عالی كشور را برآورده نمی كند

بودجه وزارت علوم، نیاز آموزش عالی كشور را برآورده نمی كند به گزارش این با من خوزستان معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ضمن اشاره به بودجه ۱۴۰۰ وزارت، اظهار داشت: در مجموع در حوزه آموزش عالی کشور حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان اعتبار داریم و با عنایت به این که ۸۰ درصد آن به بخش جاری و به طور عمده حقوق و مزایا اختصاص پیدا می کند، ۲۰ درصد باقی مانده با فرض تخصیص صد درصد اعتبار، نیاز آموزش عالی کشور را برآورده نمی نماید.


محمدتقی نظرپور امروز (سوم مردادماه) در حاشیه افتتاح چند پروژه عمرانی در دانشگاه شهید چمران اهواز در جمع خبرنگاران اظهار نمود: بودجه آموزش عالی در دو بخش جاری و عمرانی است. در بخش جاری خوشبختانه در سال ۱۴۰۰، حدود ۵۵ درصد افزایش اعتبار نسبت به سال ۹۹ داشتیم و بخش عمده ای از آن در ارتباط با افزایش حقوق همکاران اداری و اعضای هیات علمی دانشگاه ها است. اما آیا نیاز آموزش عالی را برطرف می کند یا خیر؟ که پاسخ مثبت نیست.
به گزارش این با من به نقل از ایسنا، وی در مورد علل کافی نبودن بودجه بخش جاری وزارت علوم در سال ۱۴۰۰، اظهار داشت: به علت این که ما غیر از پرداخت حقوق و مزایا به همکاران شاغل در وزارت علوم، فعالیتهای علمی و پژوهشی داریم، اگر بخواهیم به درستی این مساله را تجزیه و تحلیل نماییم باید بگوییم که حدود ۵۰ درصد اعتبارات حوزه آموزش عالی باید به بخش حقوق و مزایای همکاران اختصاص یابد. اما این وضعیت به صورت متوسط حالا حدود ۸۰ درصد است. یعنی تنها ۲۰ درصد از اعتبارات حوزه آموزش عالی به بخش تحقیقات و موضوعات در رابطه با فعالیتهای پژوهشی اختصاص پیدا می کند که عدد کمی است.
معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ضمن اشاره به بودجه ۱۴۰۰ وزارت، بیان نمود: در مجموع در حوزه آموزش عالی کشور حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان اعتبار داریم و با عنایت به این که ۸۰ درصد آن به بخش جاری و به طور عمده حقوق و مزایا اختصاص پیدا می کند، ۲۰ درصد باقی مانده با فرض تخصیص صد درصد اعتبار، نیاز آموزش عالی کشور را برآورده نمی کند و باید حتما به این مورد توجه کرد.
نظرپور با اشاره به اینکه بخش دوم اعتبارات در ارتباط با حوزه عمرانی است، خاطرنشان کرد: برخی از پروژه ها با این که فازبندی شده اند اما ۱۰ تا ۱۲ سال از شروع راه اندازی آنها می گذرد و تازه بخشی از آن درحال افتتاح است. علت عمده این است که اعتبار لازم برای حوزه عمرانی دانشگاه ها به منظور بهره برداری از فضاهای در دست راه اندازی نداریم. به این علت در این عرصه هم باید حتما کمک گردد تا بتوان پروژه ها را ظرف حداکثر سه تا پنج سال به بهره برداری رساند و عمر مفید ساختمان در زمان ساخت از بین نرود.
معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: از سال ۹۲ تا ۹۹، در دولت های یازهم و دوازدهم، حدود ۸۵۰ پروژه عمرانی به بهره برداری رسید و پروژه های جدیدی هم درحال افتتاح است. بعضی از پروژه ها به علت کامل نبودن، احتمالاً در هفته دولت افتتاح خواهند شد.
وی ضمن اشاره به ضرورت کمک گرفتن از سازمان برنامه و بودجه، بیان نمود: بحث عمده ما این است که اعتبارات موردنیاز برای تکمیل این پروژه ها کم است که باید از سازمان برنامه و بودجه کمک بگیریم.
نظرپور همینطور اظهار داشت: فضای فیزیکی آموزشی ما حدود چهار و نیم میلیون متر مربع بود که حالا بالغ بر ۶ میلیون متر مربع شده است. یعنی حدود ۱.۴ نسبت به ابتدای دولت افزوده شده است.
منبع:

1400/05/04
10:41:38
5.0 / 5
230
تگهای خبر: آموزش , پژوهش , دانشگاه , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما