كمك جهاددانشگاهی علم و صنعت به چاه های نفت پیر شده ی كشور

كمك جهاددانشگاهی علم و صنعت به چاه های نفت پیر شده ی كشور به گزارش این با من مدیر گروه پژوهشی الکترومکانیک جهاددانشگاهی علم و صنعت با اشاره به پروژه طراحی و ساخت سیستم نمک زدایی الکترواستاتیکی نفت در این واحد جهاددانشگاهی اظهار داشت: بعد از ساخت موفقیت آمیز یک نمونه ی صنعتی، این طرح فناورانه به بلوغ کامل خود رسیده است و باید در حوزه ی بازاریابی این طرح در داخل کشور و منطقه تلاش هایی صورت گیرد.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا غلامی مدیر گروه پژوهشی الکترومکانیک جهاددانشگاهی علم و صنعت و یکی از پژوهشگران جوان جهاددانشگاهی که مدیریت پروژه طراحی و ساخت سیستم نمک زدایی الکترواستاتیکی نفت در جهاددانشگاهی واحد علم و صنعت را برعهده دارد در ارتباط با این پروژه اظهار داشت: طرح فناورانه نمک زدایی از نفت خام را که در حضور رهبر انقلاب معرفی کردم از سال ۱۳۹۰ مراحل تحقیقات اولیهٔ آن آغاز شد. بعد از سپری شدن تحقیقات اولیه شبیه سازی های مختلفی از جنبه های مختلف مهندسی بر روی موضوع صورت گرفت. سپس با انعقاد تفاهم نامه با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و کمک مالی این معاونت موضوع با جدیت بیشتری دنبال شد و به ساخت یک سیمولاتور نمک زدایی در ابعاد کارگاهی منتهی شد.
مدیر گروه پژوهشی الکترومکانیک جهاددانشگاهی علم و صنعت با اشاره به اینکه ساخت موفقیت آمیز این سیمولاتور راه را برای حضور جهاددانشگاهی در عرصهٔ صنعت بیش از پیش باز کرد، اضافه کرد: با کوشش های بسیار و برمبنای توانمندی به وجود آمده پروژهٔ فرآورش پیش ساخته در میدان نفتی مشترک غرب کارون به جهاددانشگاهی واگذار شد.
وی در ارتباط با ضرورت اجرای این طرح در کشور توسط جهاددانشگاهی اظهار نمود: پیر شدن چاه های نفت ایران باعث شده است که آب و نمک همراه نفت افزایش یابد، بدین سبب نمک زدایی از نفت خام علاوه بر آنکه برای صادرات نفت امری لازم است برای جلوگیری از خوردگی در تجهیزات پایین دستی نفت هم بسیار مهم و حیاتیست.
دکتر غلامی به مشکلات و موانع پیش روی به سرانجام رسیدن اجرای این طرح اشاره نمود و اظهار داشت: مهم ترین مانع عدم اعتماد صنعت به دانش و فناوری بومی شده است. همین طور ممکنست تعدادی از مقاومت ها جهت استفاده از محصول داخلی مربوط به منتفع شدن مادی برخی افراد از خرید خارج باشد.
این پژوهشگر افزود: برای عبور از این مشکلات اول قوانین پشتیبانی از تولید داخل که البته در سالهای اخیر حرکت خوبی دراین زمینه صورت گرفته است باید ادامه یابد. دوم باید مشوق هایی برای مدیران و شرکت های کارفرمایی که ریسک استفاده از دانش و فناوری بومی را می پذیرند در نظر گرفته شود. سوم با بهره گیری از صنعت بیمه ریسک استفاده از دانش و فناوری بومی باید کاملا پوشش داده شود. چهارم برای مجموعه های فناور نظیر جهاددانشگاهی یک کرسی در بخش های تصمیم گیر در صنایع مهم نظیر صنعت نفت اختصاص پیدا کند.
به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی، وی درباره زمان اتمام این طرح اشاره کرد: بعد از ساخت موفقیت آمیز یک نمونهی صنعتی می توان اظهار داشت که این طرح فناورانه به بلوغ کامل خود رسیده است. بعد از آن باید در زمینهٔ بازاریابی این طرح چه در داخل کشور و چه در منطقه کوشش های منطقی و اصولی صورت گیرد.
مدیر گروه پژوهشی الکترومکانیک جهاددانشگاهی علم و صنعت درپاسخ به این پرسش که به نظر شما شرایط فعالیت، اعتماد و باور به جوانان در جهاددانشگاهی چگونه است؟ اظهار داشت: جهاددانشگاهی علم و صنعت در طول این سالیانی که بنده در آن فعالیت دارم خیلی از کارهای مهم خودرا به جوانان واگذار کرده است و نتایج بسیار عالی و خیره کننده ای را کسب نموده است.
وی در ارتباط با نقش جهاددانشگاهی در حل مشکلات کشور بیان کرد: جهاددانشگاهی خیلی بیشتر از این می تواند در بخش های مختلف و در حل مشکلات کشور نقش داشته باشد و باید توانمندی های آن معرفی شود.
منبع:

1400/05/01
11:48:03
5.0 / 5
233
تگهای خبر: بیمه , پژوهش , جوانان , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما