اجرای نظام شفافیت در دانشگاه علامه طباطبائی

اجرای نظام شفافیت در دانشگاه علامه طباطبائی این با من: دانشگاه علامه طباطبائی با انتشار اطلاعیه ای اعلام نمود نظام شفافیت را برای اولین بار در دانشگاه های کشور با التزام به موازین حرفه ای نظام شفافیت پیاده سازی می کند.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا، دانشگاه علامه طباطبایی دربیانیه ای اعلام نمود در روند رشد تاریخی و توسعه سازمانی خود رسالت ها و ماموریت های معتنابه را برعهده داشته، الگوهای حکمرانی و سیاستگذاری متنوعی را نیز تجربه کرده است. با تغییر الگوی حکمرانی آموزش عالی در دهه های اخیر، رابطه میان دانشگاه و سایر نهادهای اجتماعی همانند دولت، صنعت، حوزه عمومی، دانشجویان، سرمایه گذاران و دیگر کنشگران آموزش عالی پیوسته درحال تغییر و سازگاری با یکدیگر بوده است که با گسترش نهضت استقلال خواهی دانشگاه و رواج جهانی الگوی «حکمرانی آکادمیک»، دانشگاه به مرجعیتی برای ساختارهای شناختی جامعه و حوزه عمومی تبدیل گشته است.
در بیانیه این دانشگاه آمده است: دانشگاه بعنوان یک نهاد علمی-اجتماعی بااینکه در فرهنگ ها، اجتماعات و شرایط ملی و بومی خود هم اثرگذار و هم تاثیرپذیر است، اما از ارزش های نهادی و بنیادین مشترک برخوردارست. بدین سبب «شفافیت» یکی از ارزش های محوری است که در پنج دهه اخیر وجه اشتراک دانشگاه های ممتاز و تراز اول جهان بوده است. این امر از یکسو، یکی از مطالبات نوظهور و برحق ذینفعان آموزش عالی، به ویژه دانشجویان، حوزه عمومی و سرمایه گذاران در سراسر جهان است.
این بیانیه تاکید کرده است: دانشگاه هایی که در مدیریت و سیاست گذاری خود برمبنای الگوی «حکمرانی آکادمیک» عمل می کنند، برای حضور موثر در بازار رقابت در تولید و ترویج دانش و خلق ارزش های نو شفافیت را بعنوان مرجع مشروعیت خود می شناسند. بنابراین، شفافیت افزون بر این که اعتبار و شهرت دانشگاه را در بازار جهانی رقابت برای آموزش عالی افزایش می دهد، اعتماد عمومی به دانشگاه را نزد اجتماع دانشگاهیان، مشتریان آموزش عالی و ذی حقان عمومی و اجتماعی دانشگاه می افزاید.
در ادامه بیانیه شفافیت این دانشگاه آمده است: در قالب الگوی حکمرانی آکادمیک، شفافیت یک ارزش محوری برای پیوند ارگانیک میان مارپیچ پنج گانه «دانشگاه»، «صنعت»، «نهاد قدرت»، «جامعه مدنی» و «محیط زیست» است. در این حالت، دانشگاه فقط در خدمت نهاد قدرت و صنعت نیست بلکه در دست عموم و در خدمت همگان است. اشتراک اطلاعات و حق آگاهی و دسترسی عمومی به تصمیمات و سیاست های مربوط به «ورودی ها»، «فرایندها»، و «خروجی ها» در ابعاد سه گانه «مالی»، «سیاستی» و «اجرایی» با اهمیت ترین خصلت و خاصیت یک دانشگاه با الگوی حکمرانی آکادمیک است.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علامه طباطبایی، در ادامه این بیانیه ذکر شده است: هیأت رئیسه دانشگاه علامه طباطبائی بمنظور ارتقای الگوی حکمرانی دانشگاه و در امتداد بندهای ۱۸، ۲۰، ۲۴ سیاست های کلی نظام اداری و در جهت اجرای مواد ۲۸ -۳۰ قانون برنامه ششم توسعه بعنوان دانشگاه بزرگ و پیشرو علوم اجتماعی و انسانی کشور مصمم است با هدف "ایجاد سازگاری میان ماموریت ها و عملکرد دانشگاه با انتظارات اجتماعی و منافع جمعی"، "افزایش غنای محیط آموزش و یادگیری و ارتقای کیفیت خروجی دانشگاه"، "ترویج و تقویت الگوی حکمرانی آکادمیک و سیاستگذاری علمی در نهاد آموزش عالی، " تعامل سازنده با دولت و جامعه و پاسخگویی مدیریت دانشگاه به حوزه عمومی" و"رشد اعتماد متقابل بین دانشگاه و حوزه عمومی و نهادهای اجتماعی "، نظام شفافیت را برای اولین بار در میان دانشگاه های کشور با التزام به موازین حرفه ای نظام شفافیت پیاده سازی می کند. امید است این گام، آغازی بر استقرار الگوی حکمرانی شفاف دانشگاهی در نظام آموزش عالی و به سهم خود زمینه ساز تحکیم روابط نهاد دانشگاه و جامعه شود.
منبع:

1400/04/16
12:36:49
5.0 / 5
359
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما