در یك مطالعه روی موش ها عنوان شد

نقش پوست موز در جلوگیری از تشكیل سنگ كلیه

نقش پوست موز در جلوگیری از تشكیل سنگ كلیه این با من: نتایج یک پژوهش بر روی موش های صحرایی نشان داد که عصاره پوست موز می تواند در جلوگیری از تشکیل سنگ های کلیوی اگزالات کلسیم موثر باشد.به گزارش این با من به نقل از ایسنا، یکی از اقدامات مهم برای جلوگیری از بروز بیماری های کلیوی، پیشگیری از تشکیل سنگ کلیه است. تعریق زیاد با فعالیت فیزیکی و کم نوشیدن مایعات و آب در هوای گرم و کاهش مایعات بدن، شانس مبتلاشدن به سنگ های کلیه را زیاد می کند. سنگ های دستگاه ادراری زمانی تشکیل می شوند که حجم ادرار کم شود و مواد تشکیل دهنده سنگ در ادرار افزایش یابد.

مواد اصلی تشکیل دهمده سنگ های کلیه شامل اگزالات کلسیم، فسفات کلسیم، اسید اوریک، استرویت، سیستئین و یا مخلوطی از این مواد با فسفات آمونیوم-منیزیم است. این مواد می توانند کریستالی شوند و به توده های بزرگ تر (سنگ) تبدیل شوند. ۷۵ درصد از سنگ های کلیوی از نوع کلسیمی شامل اگزالات کلسیم، فسفات کلسیم و یا تلفیقی از اگزالات و فسفات هستند.

مصرف میوه موز به علت داشتن پتاسیم زیاد موجب بهبود کارایی کلیه می شود. پتاسیم دفع کلسیم در ادرار را کاهش داده و خطر سنگ کلیه را کم تر می کند. همین طور اگزالات یکی از عاملهای مهم در تشکیل سنگ کلیه است. میزان تولید و دفع اگزالات در زمان کمبود ویتامین B6 افزایش می یابد، ازاین رو مصرف این ویتامین و مواد غذایی دارای این ویتامین مثل موز امکان دارد درمان کمکی برای سنگ کلیه باشد.

با توجه به موارد عنوان شده، پژوهشگران با انجام یک مطالعه تاثیر عصاره پوست موز را در بروز سنگ کلیه در موش های صحرایی بررسی کردند.

برای انجام این مطالعه عصاره هیدروالکلی پوست موز تهیه شد و ۳۲ سر موش صحرایی بصورت تصادفی به شش گروه تقسیم شدند. گروه کنترل مثبت به مدت ۳۱ روز تنها غذا و آب دریافت نمودند، گروه کنترل منفی به همراه غذا و آب محلول اتیلن گلیکول یک درصد (برای القای تشکیل سنگ کلیه) دریافت نمودند، گروه های شاهد به همراه غذا و آب محلول عصاره پوست موز با غلظت های مختلف بصورت خوراکی دریافت می کردند و گروه های تجربی نیز هم عصاره پوست موز (با غلظت های مختلف) و هم محلول اتیلن گلیکول دریافت می کردند.

پس از ۳۱ روز موش ها بیهوش شدند و پژوهشگران بعد از خون گیری، میزان کراتینین، اسید اوریک و اوره را در خون وکلسیم، اوره، سیترات، اگزالات و pH ادرار را اندازه گیری کردند. همین طور کلیه موش ها نیز به شیوه میکروسکوپی بررسی شدند.

بررسی های این مطالعه نشان داد میزان کراتینین، اسید اوریک و اوره خون و کلسیم ادرار در موش های کنترل منفی و موش های گروه تجربی دو اختلاف مدلول دار دارند.

بررسی های بافت شناسی کلیه نیز نشان داد در موش هایی که عصاره پوست موز مصرف کرده بودند، بافت کلیه بهبود یافته و تعداد بلورهای اگزالات کلسیم کمتر شده بود.

نتایج این مطالعه از آن حکایت می کند که عصاره پوست موز در پیشگیری از ایجاد سنگ کلیه و بهبود عوارض ناشی از سنگ کلیه موثر است و می تواند ساخت کریستال های اگزالات کلسیم و تخریب بافت کلیه را کم کند. با این وجود انجام مطالعات بیشتر درباب تایید این نتایج ضروریست.

در انجام این تحقیق سمیرا بابای نوروزی، پرستو رحیمی و مهدی رهنما؛ پژوهشگران گروه زیست شناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه بصورت مقاله علمی با عنوان «بررسی اثر عصاره هیدروالکلی پوست موز بر بروز سنگ کلیه اگزالات کلسیمی در موش های نر صحرایی نژاد ویستار القاء شده توسط اتیلن گلیکول»، در فصل نامه علمی پژوهشی فیزیولوژی و تکوین جانوری، انتشار یافته است.

منبع:

1400/03/28
13:56:49
5.0 / 5
683
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما