كركسی كه اولین پای مصنوعی دائمی را دریافت كرد

كركسی كه اولین پای مصنوعی دائمی را دریافت كرد یک کرکس نخستین پرنده در جهان است که یک پای مصنوعی دائمی بیونیک دریافت می کند.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، بااینکه تا حالا پرندگانی بوده اند که پاهای مصنوعی بنددار دریافت کرده اند، اما دانشمندان حالا گزارش داده اند که نخستین ادغام پای مصنوعی مستقیماً در استخوان پای یک کرکس صورت گرفته است. دانشمندان این حیوان را بعنوان نخستین "پرنده بیونیک" در جهان توصیف می کنند.
این پرنده با نام "میا"، یک کرکس ریش دار یا همای ماده است که بزرگترین پرنده در اروپا است. "میا" در پناهگاهی در هرینگسی اتریش نگهداری می شود. "میا" با یک پای به شدت لطمه دیده مشاهده شد و در نهایت مجبور به قطع پای این پرنده شدند.
در صورتیکه پرندگان کوچک تر ممکنست بتوانند تنها با یک پا از پس زندگی برآیند، اما چنین فقدانی فرود، راه رفتن یا نگه داشتن طعمه را برای پرندگان سنگین تر مانند کرکس های ریش دار بسیار دشوار می کند و با در نظر داشتن این مشکلات، گروهی در دانشگاه پزشکی "وین" تصمیم گرفتند پای جدیدی را که بطور دائمی به استخوان پای "میا" متصل می شود، به این پرنده هدیه کنند.


این گروه توسط پروفسور "اسکار آزمان" که قبلاً در کارهایی مانند مجهز کردن سه فرد گرفتار قطع عضو به بازوهای بیونیک قابل کنترل با ذهن مشارکت داشته است، هدایت می شد.
دانشمندان برای این کرکس ریش دار از فرآیندی موسوم به استخوان سازی بهره برد که در آن پایه پای مصنوعی مستقیماً به انتهای استخوان پای پرنده متصل می شود. "میا" طی سه هفته بعد از عمل جراحی کوشش برای راه رفتن را آغاز کرد و بعد از شش هفته تمام وزن خودرا روی پای مصنوعی خود گذاشت. حالا گفته می شود که "میا" هم اکنون به شکل عادی راه می رود و فرود می آید.
"آزمان" می گوید: ما برای نخستین بار موفق شدیم اندام کرکس را بصورت بیونیکی بازسازی نماییم.
مقاله ای در مورد این کار در مجله Scientific Reports انتشار یافته است.1400/03/24
23:01:53
5.0 / 5
864
تگهای خبر: دانشگاه , هدیه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما