خاصیت ضدانگلی گیاه عروسك پشت پرده و تأثیر آن بر درمان بیماری های كلیه و نقرس

خاصیت ضدانگلی گیاه عروسك پشت پرده و تأثیر آن بر درمان بیماری های كلیه و نقرس به گزارش این با من برای گلیکوآلکالوئیدهای موجود در گیاه معروف به عروسک پشت پرده، اثرات ضد انگلی گزارش شده است. همینطور این گیاه بعنوان یک گیاه دارویی در درمان محدوده وسیعی از بیماری ها شامل مشکلات ادراری، سنگ کلیه و مثانه، تب، التهاب، یبوست و آرتریت و روماتیسم به کار گرفته می شود.به گزارش این با من به نقل از ایسنا، گیاه عروسک پشت پرده دارای ساقه زیرزمینی و از خانواده سیب زمینی است و کاسه پیوسته حبابی شکلی دارد که در پائیز و زمستان مزوفیل خویش را از دست می دهد. میوه سته قرمز نارنجی این گیاه در حد و اندازه یک گیلاس در پائیز درون یک کیسه توری و حباب مانند از جنس کاسبرگ های گل پنهان است که بنابراین عروسک پشت پرده نام گرفته است.

دکتر مجید قربانی نهوجی، گیاه شناس و عضو هیات علمی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی اظهار داشت: این گیاه علفی چند ساله در مناظر جنگلی و بوته زارهای شمال ایران پراکنده است. میوه رسیده این گیاه در زمستان جمع آوری و حداکثر در دمای ۴۰ درجه سانتیگراد خشک و به صورت دم کرده به مقدار ۳۰-۱۵ گرم در نیم لیتر آب به مدت ۱۵ دقیقه باحرارت ۶۰-۵۰ درجه سانتیگراد، آماده و حداکثر دو لیوان در شبانه روز مصرف می شود.

وی اضافه کرد: این گیاه در درمان ناراحتی های کلیوی و مجاری ادراری، پیشگیری و درمان نقرس و رماتیسم کاربرد دارد و به علت تولید حباب کاسبرگی در شکل و رنگ های مختلف کاربرد تزئینی دارند از میوه رسیده و خام گیاه برای تهیه و تزئین سالادها و دسرهای زمستانه استفاده می نمایند.

مهندس سارا قزلباش، کارشناس گیاهان دارویی این پژوهشکده هم در مورد خاصیت ضد انگلی این گیاه اظهار داشت: تریکومونیازیس بیماری است که توسط انگل تریکوموناس واژینالیس ایجاد می شود. در سالهای اخیر گزارشاتی در خصوص مقاومت دارویی این گونه نسبت به داروی مترونیدازول انتشار یافته است.

وی تصریح کرد: این موارد لزوم یافتن داروی جایگزین را برای درمان تریکومونیازیس که یکی از شایع ترین عفونت ها است؛ مشخص می نماید. در این میان گیاهان دارویی بخصوص مواردی که خاصیت ضد انگلی آنها در مطالعات دیگر مشخص شده، توجه محققین را به خود جلب نموده است و گیاه عروسک پشت پرده همچون این گیاهان می باشد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی، غزلباش اضافه کرد: برای گلیکوآلکالوئیدهای موجود در گیاه عروسک پشت پرده، اثرات ضد انگلی گزارش شده است. همینطور گیاه عروسک پشت پرده بعنوان یک گیاه دارویی در درمان محدوده وسیعی از بیماری ها شامل مشکلات ادراری، سنگ کلیه و مثانه، تب، التهاب، یبوست و آرتریت و روماتیسم به کار گرفته می شود.منبع:

1400/03/17
12:22:35
5.0 / 5
958
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما