نتایج رتبه بندی تایمز كشورهای آسیایی سال ۲۰۲۱ منتشر شد

حضور 7 دانشگاه ایرانی در بین 100 دانشگاه برتر آسیا

حضور 7 دانشگاه ایرانی در بین 100 دانشگاه برتر آسیا این با من: نتایج رتبه بندی تایمز کشورهای آسیایی سال 2021 منتشر گردید که برمبنای آن نام هفت دانشگاه ایرانی در بین 100 دانشگاه برتر آسیا قرار گرفته است.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا، دکتر محمدجواد دهقانی، رئیس موسسه استنادی علوم (ISC) و پایش علم و فناوری اظهار داشت: پایگاه رتبه بندی تایمز یکی از نظام های رتبه بندی معتبر در سطح بین المللی است که در سال ۲۰۱۳ میلادی برای نخستین بار رتبه بندی دانشگاه های آسیایی را در کنار رتبه بندی های بین المللی خود انجام داد. در گزارش اخیر رتبه بندی دانشگاه ­های آسیایی سال ۲۰۲۱ از ایران تعداد ۴۷ دانشگاه حضور داشته اند که ۷ دانشگاه کشور در بین ۱۰۰ دانشگاه برتر آسیا قرار گرفته اند. این در حالیست که تعداد دانشگاه های ایران در سال قبل ۴۰ دانشگاه بوده است.
دهقانی اظهار داشت: روش شناسی این رتبه بندی همانند روش شناسی رتبه بندی جهانی دانشگاه ها است که از ۱۳ شاخص در قالب ۵ معیار آموزش (۲۵)، پژوهش (۳۰)، استنادات (۳۰)، درآمد صنعتی (۷.۵) و وجهه بین المللی (۷.۵) بهره جسته است. با این وجود در رتبه بندی دانشگاه های آسیایی بعد از محاسبه امتیازات برمبنای شاخص ها، نتایج کسب شده را برمبنای دانشگاه های موجود در این رتبه بندی مجدد تنظیم می کند.
وی افزود: رتبه بندی آسیایی تایمز در سال ۲۰۲۱، تعداد ۵۵۱ دانشگاه را از ۳۰ کشور در بردارد. در این رتبه بندی دانشگاه های Tsinghua University و Peking University از کشور چین مانند سال قبل رتبه ­های اول و دوم را در میان دانشگاه های آسیایی به خود اختصاص داده اند و برای دومین سال متوالی دو دانشگاه از چین در بالای جدول این رتبه بندی دیده می ­شود و باردیگر مانند سال قبل دانشگاه هایNUS (National University of Singapore) سنگاپور و UHK (University of Hong Kong)از هنگ کنگ به ترتیب رتبه های دوم و سوم را دارند.
وی تصریح کرد: همانند سالهای قبل، کشور ژاپن با ۱۱۶ دانشگاه بیشترین تعداد دانشگاه را در این رتبه بندی دارد (سال گذشته این رکورد ۱۱۰ بوده است) و بهترین دانشگاه آن University of Tokyo با رتبه ۶ است.
رئیس موسسه استنادی علوم (ISC) و پایش علم و فناوری اظهار داشت: ایران در سال ۲۰۲۱، تعداد ۴۷ دانشگاه در میان دانشگاه های برتر آسیایی داشته است که این تعداد در سال ۲۰۲۰، ۴۰ دانشگاه، در ۲۰۱۹، ۲۹ دانشگاه در سال ۲۰۱۸، ۱۸ دانشگاه و در سال ۲۰۱۷ برابر با ۱۴ دانشگاه بوده است. سهم ایران از نظر تعداد دانشگاه ها در سال ۲۰۱۳ برابر با ۳ درصد بود که در سال ۲۰۲۱ به ۸.۵ درصد رسیده است.
همان گونه که در جدول زیر نشان داده شده است، در رتبه بندی آسیایی ۲۰۲۱ تایمز، تعداد ۴۷ دانشگاه از ایران حضور دارند.
دهقانی اظهار نمود: دانشگاه­ علوم پزشکی کردستان که برای نخستین بار در این رتبه بندی حضور دارد، با رتبه ۴۵ و دانشگاه های صنعتی شریف و صنعتی نوشیروانی بابل به ترتیب با رتبه های ۵۸ و ۵۹ دانشگاه های دوم و سوم هستند. بهترین رتبه ایران نسبت به سال قبل ۳ مرتبه ارتقاء داشته است و از ۴۸ به ۴۵ رسیده است.


مقایسه عملکرد دانشگاه های ایران در سال ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱
رئیس موسسه استنادی علوم (ISC) و پایش علم و فناوری اظهار داشت: تعداد دانشگاه های ایران از ۴۰ دانشگاه در رتبه بندی آسیایی ۲۰۲۰ تایمز به ۴۷ دانشگاه در سال ۲۰۲۱ رسیده است (تعداد دانشگاه های حاضر در رتبه بندی از ۴۸۹ دانشگاه به ۵۵۱ دانشگاه رسیده است). در سال ۲۰۲۰ تعداد ۵ دانشگاه در جمع ۱۰۰ برتر آسیا قرار داشته اند، در صورتیکه در سال ۲۰۲۱ این تعداد به ۷ دانشگاه رسیده است. بهترین رتبه ایران در سال ۲۰۲۰، رتبه ۴۸ بوده است؛ اما این رتبه در سال ۲۰۲۱ به رتبه ۴۵ رسیده است.
وی ادامه داد: در رتبه بندی سال ۲۰۲۱، دانشگاه علوم پزشکی کردستان، دانشگاه محقق اردبیلی، دانشگاه لرستان، علوم پزشکی کرمان، دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی، دانشگاه اراک، دانشگاه رازی، دانشگاه حکیم سبزواری و دانشگاه سیستان و بلوچستان در رتبه بندی حضور یافته اند که در سال قبل در این رتبه بندی نبوده اند.
دهقانی اظهار داشت: بررسی ها نشان میدهد حدودا اغلب دانشگاه ها همچون دانشگاه های صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر، علم و صنعت ایران، علوم پزشکی تهران، کاشان، تهران، علوم پزشکی مشهد، صنعتی شیراز، صنعتی اصفهان، علوم پزشکی ایران، تبریز، علوم پزشکی تبریز، شهید مدنی آذربایجان، سمنان، صنعتی شاهرود، علوم پزشکی شیراز و شاهد توانسته اند عملکرد بهتری نسبت به سال قبل داشته و رتبه خودرا ارتقاء دهند.
با آنکه ایران به لحاظ تعداد دانشگاه نسبت به سال قبل رشد شایان توجهی داشته است، اما این رشد از لحاظ جایگاه رتبه نیز بصورت محسوسی قابل مشاهده می باشد. جدول زیر ارتقای رتبه دانشگاه ها را نشان میدهد.


در جدول زیر حضور دانشگاه های ایران در رتبه بندی تایمز کشورهای آسیایی در سالهای ۲۰۲۱ و ۲۰۲۰ بصورت تطبیقی نشان داده شده است. همانطور که ملاحظه می شود اغلب دانشگاه ها نسبت به سال ۲۰۲۰ ارتقای رتبه و جایگاه داشته اند.


عملکرد دانشگاه های کشورهای اسلامی قاره آسیا در رتبه بندی آسیایی تایمز ۲۰۲۱
به نقل از موسسه استنادی علوم (ISC) و پایش علم و فناوری، رئیس موسسه استنادی علوم (ISC) و پایش علم و فناوری اظهار داشت: از ۲۷ کشور اسلامی در قاره آسیا، دانشگاه های ۱۶ کشور در رتبه بندی آسیایی تایمز ۲۰۲۱ حضور دارند. از لحاظ تعداد دانشگاه، کشور ایران با ۴۷ دانشگاه رتبه اول و ترکیه و پاکستان به ترتیب با ۴۳ و ۱۶ دانشگاه رتبه دوم و سوم را دارند. به لحاظ بهترین رتبه، به ترتیب کشورهای عربستان، قطر، امارات متحده رتبه های اول تا سوم را دارند. جدول زیر تعداد حضور و بهترین رتبه دانشگاه های کشورهای اسلامی در آسیا را در رتبه بندی تایمز ۲۰۲۱ نشان میدهد.


منبع:

1400/03/13
11:38:15
5.0 / 5
950
تگهای خبر: آموزش , پژوهش , دانشگاه , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما