در سامانه نما امكان پذیر شد

پیش بینی جایگاه مؤسسه ها در نظام های جهانی رتبه بندی

پیش بینی جایگاه مؤسسه ها در نظام های جهانی رتبه بندی این با من: پیش بینی رتبه مؤسسه های آموزش عالی در فاکتورهای جهانی علم، فناوری، و نوآوری در سامانه «نما» امکان پذیر است.به گزارش این با من به نقل از ایسنا، پیش­بینی جایگاه آینده مؤسسه ها، به سامانه «نما» افزوده شده است.

سامانههای جهانیِ رتبه بندی مؤسسه ها یکی از پدیده های کلیدی آموزش عالی در یکی دو دهه گذشته شده اند. از ین جهت، خیلی از مؤسسه ها دوست دارند جایگاه خودرا در این سامان ها بدانند و برای دست یابی به جایگاه های بهتر و بالاتر برنامه ریزی کنند. بی شک داشتن سیاست های درست و برنامه ریزی کارآمدتر در این حوزه، نیازمند آگاهی از روند آینده جایگاه مؤسسه در این سامانه است.

پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) در پاسخ به این نیاز مؤسسه های آموزش عالی و پایش و گزارش جایگاه آنها در سامان های جهانیِ رتبه بندی، خاصیت تازه ای را به سامانه «جایگاه علم، فناوری، و نوآوری ایران در جهان (نما)» افزوده است که برآیند پژوهش های میان رشته و تازه ایرانداک دراین زمینه است. این ویژگی، با بهره­ گیری از علوم کامپیوتر و الگوریتم­ های هوش مصنوعی، به سامانه «نما» افزوده شده است که پیش ­بینی جایگاه آینده مؤسسه ها را شدنی می سازد. سیاست گذاران و مدیران می توانند جایگاه آینده مؤسسه های آموزش عالی را در سامانه های جهانی رتبه بندی ببینند و برای پیشرفت در آنها برنامه ریزی کنند.

پیش بینی جایگاه مؤسسه های آموزش عالی بر پایه سری های زمانی و جایگاه آنها در سالهای پیش، در هفت سامانهجهانیِ رتبه بندی («مؤسسه آموزش عالی تایمز»، «شانگهای»، «کیو. اس.»، «یورپ»، «تایوان»، «سی. دبلیو. یو. آر.»، و «راوند») در سامانه «نما» شدنی است. افزون بر این، مؤسسه ها می توانند پیش بینی جایگاه یا امتیازشان را در سنجه های مختلف ارزیابیِ هر سامان نیز ببینند. بر پایه بررسی نظام مند نوشتگان در حوزه رتبه بندی مؤسسه های آموزش عالی نیز راهکارهای گوناگونی که برای بهبود جایگاه مؤسسه ها یافت شده اند؛ فراخور پیش بینی ها، به مؤسسه ها پیشنهاد می شود تا راهنمای بهبود جایگاه شان باشند.

بنابر اعلام روابط عمومی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران؛ همه کاربران می توانند از این خدمت تازه در بخش «رتبه مؤسسه ها» در سامانه «نما» در نشانی NEMA.IRANDOC.AC.IR بهره برداری کنند.

منبع:

1400/03/12
23:27:15
5.0 / 5
579
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما