در نامه ای به حق دوست مطرح شد؛

اعتراض بسیج دانشجویی ۱۴دانشگاه علوم پزشكی به بخشنامه امتحانات

اعتراض بسیج دانشجویی ۱۴دانشگاه علوم پزشكی به بخشنامه امتحانات 14 دفتر بسیج دانشجویی در نامه ای به معاون آموزشی وزیر بهداشت، نسبت به بخشنامه جدید امتحانات و تعیین زمان برای پاسخ به هر سوال اعتراض کردند.به گزارش این با من به نقل از مهر، ۱۴ دفتر بسیج دانشجویی سراسر کشور به معاون آموزشی وزارت بهداشت در اعتراض به بخشنامه جدید امتحانات نامه نوشتند.
متن نامه به شرح زیر است؛
معاونت محترم آموزش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
جناب آقای دکتر حق دوست
سلام علیکم
با عرض ادب و احترام خدمت حضرتعالی و آرزوی توفیق و سلامتی احتراما باتوجه به انتشار شیوه نامه برگزاری آزمون های آنلاین از طرف معاونت آموزشی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی به شماره ۸۷۸/۵۰۰ /د مورخه ۲۸/۲/۱۴۰۰ که متاسفانه به سبب عدم تطابق با فضای آموزش فعلی دانشجویان، موجب نگرانی و اضطراب دانشجویان گشته؛ ضمن توجه به ارسال شیوه نامه به تمامی دانشگاه های کشور توجه حضرتعالی را به نکات زیر جلب می نماییم:
- کاملا مشخص و مبرهن است که در طول یک سال و نیم آموزش مجازی سطح و کیفیت آموزش بسیار افت کرده و متاسفانه نظارتی بر سطح محتوا های ارائه شده از اساتید در بیشتر دانشگاه های کشور صورت نمی گیرد. نکته ای که قابل انتظار است کاهش سطح دشواری سوالات در آزمون های برخط متناسب با سطح آموزش ارائه شده می باشد اما متاسفانه سطح دشواری سوالات نسبت به آزمون های حضوری بسیار بالا رفته و زمان ارائه شده به دانشجویان نیز کمتر از زمان لازم برای پاسخگویی به سوالات است! سوالی که اینجا مطرح می شود این است که هدف از این حجم از سخت گیری در امر برگزاری آزمون های برخط، سنجش وضعیت فعلی آموزشی دانشجویان است و یا ایجاد فشار روانی و اضطراب برای آنها؟
- اگرچه یکی از اصلی ترین وظایف معاونت آموزش کاهش احتمال تخلفات امتحانی است، اما شیوه نامه مذکور بیشتر از آن که احتمال تخلفات را کم کند، موجب افزایش اضطراب و استرس در دانشجویان فعال و درسخوان و همین طور سبب ضایع شدن حق این افراد خواهد شد. متاسفانه به دلایلی در بیشتر دانشگاه های کشور مدت زمان طول ترم نسبت به حالت عادی قریب به دو ماه کاهش یافته است و این یعنی مدت زمان لازم برای آموزش و یادگیری مطالب بارگذاری شده برای دانشجویان فراهم نبوده است؛ در این شرایط انتظار میرود که معاونت آموزش وزارت بجای اتخاذ شرایط دشوار تر مانند تخصیص زمان مستقل برای هر سوال تلاش در تسهیل پروسه برگزاری امتحانات برخط و یا کاهش بودجه بندی مطالب داشته باشد.
- نکته اصلی و قابل توجه شیوه نامه ارائه شده تخصیص زمان مستقل ۵۰ ثانیه برای هر سوال (جامپی بودن سوالات) است!! همانطور که مستحضرید حتی حداقل زمان ارائه شده در شیوه نامه ترم قبلی نیز اعتراضاتی را همراه داشت چه برسد به آنکه برای هر سوال زمان مجزایی تعیین گردد. همانطور که مستحضر هستید در بیشتر نقاط کشور شاهد مشکل قطع و وصل اینترنت هستیم؛ در صورت اجرای این بخشنامه جدید و قطع برق در حین آزمون وقتی دانشجو باردیگر به سیستم متصل شود تعداد بالایی از سوالات را از دست خواهد داد. آیا رسالت آموزش دغدغه برای آموزش صحیح دانشجویان است با تنگ تر کردن شرایط بر دانشجو؟
- واقعا جای بسی تعجب است که مسئولین ذی ربط با علم به شرایط موجود بجای کوشش برای بهبود و ارتقای سطح آموزش مجازی بیشتر به دنبال ارائه و اتخاذ روشهای سختگیرانه و غیر منطقی در آزمون های برخط هستند که متاسفانه نه فقط مانع تخلف در آزمون ها نمیشود بلکه زمینه فکری تقلب در آزمون ها را در میان دانشجویان به راه می اندازد.
- نکته ای که در شیوه نامه تعجب دانشجویان را برانگیخته است این است که باتوجه به وضعیت نامناسب اینترنت دانشگاه و کشور آیا صحبت از ارتباط صوتی یا تصویری دانشجویان حین برگزاری آزمون برخط منطقی است؟ در صورتیکه حتی در آزمون های برخط معمولی با محتوای عادی نیز برخی از دانشجویان از مشکلات سامانه و عدم توانایی آن در کارکرد صحیح گلایه دارند!! بر فرض حتی اگر این مشکل نیز حل شده و بستر مناسب برای ارتباط صوتی و تصویری هم فراهم گردد، آیا دیگر تعیین زمان مستقل برای هر سوال و ممنوعیت به بازگشت به سوالات قبلی ضروری است؟
-امید است با توجه حضرتعالی و مسئولین محترم به نامه ارسالی و کوشش برای حل مشکلات موجود به خصوص «عدم تعیین زمان مستقل برای هر سوال و واگذاری کنترل زمان به خود دانشجویان» اندکی از این دفعه فشار روانی شدید و دانشجویان کاسته شده تا دانشجویان همانند ترم های قبلی با آرامش به امتحانات خود بپردازند.
بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل
بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی لرستان
بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی نیشابور
بسیج دانشجویی دانشکده علوم پزشکی خراسان شمالی (اسفراین)
بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
بسیج دانشجویی دانشکده علوم پزشکی سراب
بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد
بسیج دانشجویی دانشکده علوم پزشکی مراغه
بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی
بسیج دانشجویی دانشکده پیراپزشکی و بهداشت فردوس
بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود
بسیج دانشجویی دانشکده علوم پزشکی همدان (اسد آباد)
بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد
بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار

1400/03/09
17:26:11
5.0 / 5
927
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما