مروری بر نتایج یك پژوهش؛

گرمای هوا چه تاثیری بر بیماران قلبی دارد؟

گرمای هوا چه تاثیری بر بیماران قلبی دارد؟ به گزارش این با من عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور درباره نتیجه یک مطالعه بر روی بیماران قلبی اظهار داشت: بررسی ها نشان داد در فصل سرد نارسایی و سکته قلبی شیوع بیشتری دارد. بعد از آن، در فصل گرما، میزان شیوع نارسایی و سکته قلبی بیشتر است و نهایتا در روزهایی که دمای هوا معتدل است میزان مراجعه این بیماران به کمترین حالت می رسد.


دکتر فرزانه احمدی در گفت و گو با ایسنا، درباره ی مطالعه ای که بتازگی پیرامون تاثیر گرما و سرمای هوا بر بیماران قلبی انجام شده است، اظهار داشت: این فعالیت تحقیقاتی برمبنای دو کار مطالعاتی ابتدایی انجام شد. ابتدا در سال 1393 در یکی از مراکز آموزشی درمانی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور بررسی کردیم که آیا تفاوتی بین مراجعه کنندگان در فصول گرم و سرد سال وجود دارد یا نه.
وی افزود: در همین راستا، روزهای گرم و سرد سالهای ۱۳۹۲ و ۱۳۹۳ را مشخص کردیم. برای روزهای گرم دمای بالای ۴۵ درجه را در نظر گرفتیم و برای روزهای سرد دمای پایین تر از ۱۸ معین شد. بعد از بررسی مراجعین، متوجه شدیم که تفاوتی میان افرادی که در ایام گرم و سرد سال به بیمارستان مراجعه می کنند وجود دارد. میزان مراجعه افرادی که نارسایی قلبی داشتند و MI یا ایسکمی بودند در ایام گرم و سرد سال با هم متفاوت بود. این طرح پایلوت مطالعه بود که در بیمارستان گلستان انجام شد.
وی ادامه داد: در بیمارستان رازی، مطالعه ی دیگری با این هدف انجام شد که دریابیم میزان مراجعات افرادی که با نارسایی قلبی مراجعه می کنند در ایام گرم و سرد سال متفاوت می باشد یا خیر. این مطالعه، نشان داد میزان مراجعه ی این افراد در فصل زمستان بیشتر از سایر فصول است.
این متخصص قلب و عروق درباره ی بخش پایانی این مطالعه اظهار داشت: آخرین مرحله ی این مطالعه، در بیمارستان امام خمینی(ره) و بر روی بیماران دارای ایسکمی و نارسایی قلبی انجام شد. بررسی ها نشان داد در فصل سرد نارسایی و سکته ی قلبی شیوع بیشتری دارد. بعد از آن، در فصل گرما، میزان شیوع نارسایی و سکته ی قلبی بیشتر است و نهایتا در روزهایی که دمای هوا معتدل است میزان مراجعه ی این بیماران به کمترین حالت می رسد. در بین بیماران ایسکمی قلبی، تعداد افرادی که با درد شدید ناشی از تنگی عروق کرونری مراجعه می کنند در فصل گرم بیشتر از سایر فصول است. یعنی گرما، محرک دردهای ایسکمی قلبی می شود.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور درباره ی تاثیری که تغییرات دما بر بدن انسان می گذارد، اشاره کرد: وقتی بدن در مقابل هوای سرد قرار می گیرد، سیستم اعصاب خودمختار بدن فعال می شوند و ناگهان یک انقباض محیطی را ایجاد می کنند تا در هنگام مواجهه با سرما، دمای بدن را حفظ کنند. این انقباض در عروق قلب نیز رخ می دهد. اگر رگی گرفتار تنگی باشد با این انقباض وضعیتش بدتر خواهد شد، بدین سبب مریض گرفتار درد سینه می شود. این یک مورد شناخته شده در علم پزشکی است و مقالات بسیاری در این مورد در کشورهای سردسیر نوشته شده است.
احمدی افزود: در ایام گرم، سیستم اعصاب خودمختار بدن، رگ ها را گشاد می کند، بدین سبب ممکنست بازگشت خون به قلب مختل شود. علاوه بر این، تعریق شدید موجب می شود حجم خون در گردش کم شود و خون رسانی به اعضای بدن کم شود. فعالیتی که در هوای گرم انجام می شود ممکنست به بدن استرس فیزیکی شدید وارد کند و برای بیمارانی که نارسایی قلبی یا تنگی عروق کرونری دارند مشکل آفرین شود.
به قول وی، آخرین مقاله ی این مطالعه در ژورنال Chronic Disease دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور انتشار یافته است.
منبع:

1400/03/09
10:21:36
5.0 / 5
322
تگهای خبر: آموزش , تخصص , دانشگاه , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما