در پنجمین كارگاه بین المللی چگونگی نمایه سازی نشریات در پایگاه ISC مطرح شد

راهكارهای ارتقای نشریات در رتبه بندی های جهانی

راهكارهای ارتقای نشریات در رتبه بندی های جهانی پنجمین کارگاه بین المللی چگونگی نمایه سازی نشریات در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام(ISC) و راهکارهای ارتقای نشریات در رتبه بندی های جهانی برای سردبیران نشریات کشورهای اسلامی به میزبانی ISC در تاریخ ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ برگزار گردید.به گزارش این با من به نقل از ایسنا، این کارگاه بین المللی با حضور روسای دانشگاه ها و سردبیران نشریات کشورهای جمهوری آذربایجان، عراق، ترکیه، پاکستان، یمن و ایران برگزار شد که نزدیک به ۶۰ شرکت کننده در این کارگاه حضور داشتند.

در این کارگاه آموزشی، دکتر محمدرضا فلاحتی فومنی قدیمی، مدیر اداره روابط عمومی و همکاریهای علمی بین المللی ISC و مرکز منطقه ای، جواد حیات داوودی مدیر گروه تجزیه و تحلیل منابع ISC و فاطمه خلیفه مدیر گروه تحقیق و توسعه به عرضه کارگاه برای سردبیران نشریات روسای دانشگاه ها پرداختند.

در این کارگاه مجازی، دکتر فلاحتی به بیان هدف از برگزاری این کارگاه پرداخت و اظهار داشت: امید است چنین سلسله کارگاه های آموزشی که در حال برگزاری است باعت گسترش تعاملات علمی بین المللی بین سردبیران و دانشگاه ها با ISC شود تا بتوانند از خدمات علمی ISC هرچه بیشتر بهره مند شوند.

وی اضافه کرد: پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در نظر دارد با برگزاری چنین کارگاه های مجازی برای سردبیران و اعضای هیئت تحریریه نشریات نمایه شده در ISC، آنها را با سیاست و معیارهای نمایه سازی نشریات در ISC آشنا کند. وی بعد از معرفی مختصر از تاریخچه تاسیس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام(ISC)، به معرفی اهداف و خدمات پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) پرداخت.

در این کارگاه سامانه نشریات علمی غیر فارسی زبان، شاخص ها و سیاست های نمایه سازی نشریات، نمایه سازی و سطح بندی، نشریات نمایه شده در ISC بر مبنای معیارهای ارزیابی ساختاری، محتوایی و مبتنی بر داده های علم سنجی در سه مجموعه متفاوت «نشریات اولیه»، «نشریات فهرست انتظار» و «نشریات هسته» برای شرکت کنندگان ارائه شد.

علاوه براین، در این وبینار در مورد حفظ و ارتقای جایگاه نشریات در سایر رتبه بندی های جهانی، آشنایی با اضافه، حذف یا آرشیو کردن نشریات در مجموعه های کتابخانه ای، آشنایی با آخرین تغییر و تحولات علم کتاب شناسی، بررسی تأثیر نشریات در بازار های اقتصادی و بررسی عملکردهای اعضای هیئت تحریریه، دسترسی به اطلاعات کتاب شناختی و نمایه سازی و همینطور ارزیابی بهبود و ضعف جایگاه نشریات در مقایسه با سایر نشریات همان حوزه در بازه های زمانی مختلف مورد بررسی قرار گرفت.

در ادامه، سامانه معرفی لیست کل نشریات و نشریات فاقد نمایه ISC ارائه شد و از سردبیران نشریات خواسته شد تا نشریات جعلی را به این پایگاه معرفی کنند تا در پایگاه های ISC اسامی آنها بعد از ارزیابی معرفی شود.

سپس با مروری بر خدمات جدید ISC به تشریح راهکارهای سازمان برای مقابله با مشکلات ناشی از رخداد پاندمی کوید–۱۹ برای جامعه علمی پرداخته شد. ISC محصول جدید خویش را با نام نماگر کوید-۱۹ (https: //maps.isc.gov.ir/covid۱۹/#/world) عرضه کرده است. تولید این سامانه توسط پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در سطح ملی و بین المللی با استقبال خوبی روبرو شده است بگونه ای که هم اکنون این سامانه در وبگاه کشورهای عضو D-۸ بارگذاری شده است که به صورت منظم به روزرسانی می شود.

لازم به ذکر است هم اکنون بیشتر از ۱۸ هزار مقاله تمام متن در این سامانه جهت استفاده کاربران موجود است.

وی در ادامه به معرفی برخی خدمات مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICeST) پرداخت و اظهار داشت: هم اکنون مرکز منطقه ای یکی از بزرگترین پایگاه های اطلاعاتی و منابع فارسی در کشور بوده و در چند سال گذشته با هدف گسترش و ترویج زبان و ادب فارسی نسبت به تأسیس شاخه به منظور دسترسی به پایگاه ها و منابع اطلاعاتی فارسی در کلیه دانشگاه های خارج از کشور دارای کرسی زبان فارسی اقدام نموده است.

وی افزود: یکی از فعالیتهای مهم پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ارزیابی و رتبه بندی دانشگاه ها و مؤسسات پژوهشی ایران و کشورهای اسلامی است. پایگاه استنادی علوم جهان اسلام از سال ۱۳۸۹ دانشگاه ها و مؤسسات پژوهشی کشور را برپایه ۲۶ شاخص در چارچوب پنج معیار کلی پژوهش، آموزش، وجهه بین المللی، تسهیلات، امکانات و فعالیتهای اجتماعی، اقتصادی و صنعتی که مهم ترین مأموریت های دانشگاهی را مد نظر قرار می دهند، ارزیابی و رتبه بندی می کند. روش شناسی رتبه بندی ملی ISC توسط تیمی متشکل از خبرگان و متخصصان رتبه بندی تهیه و در ششمین نشست وزرای آموزش عالی کشورهای اسلامی مصوب شده است. این پایگاه ضمن عرضه سالانه رتبه بندی ملی ISC در کشور، از سال ۲۰۱۳-۲۰۱۴ رتبه بندی دانشگاه ها و مؤسسات پژوهشی را در سطح کشورهای اسلامی شروع کرده است. رتبه بندی جهان اسلام ISC برپایه شاخص ها و معیارهای تخصصی در حوزه علم سنجی و متناسب با سیاست های کلان علم و فناوری ابلاغی از جانب مقام معظم رهبری صورت می پذیرد. نظام های رتبه بندی ملی و جهان اسلام ISC با عرضه شاخصهای تخصصی و متنوع این امکان را برای دانشگاه ها و مؤسسات پژوهشی فراهم آورده است تا با سنجش همه جانبه عملکرد خویش و آگاهی دقیق از رقبای ملی و منطقه ای، برنامه ریزی ها و سیاست گذاری های مناسب جهت رشد وضعیت و تبدیل شدن به دانشگاه های تراز جهانی را اتخاذ کنند.

در ادامه، آقای جواد حیات داوودی، مدیر گروه تجزیه و تحلیل منابع ISC به معرفی سامانه نشریات علمی پرداخت و اظهار داشت: این سامانه بر مبنای استانداردهای علم سنجی بین المللی طراحی شده و ابزاری برای تحلیل و رتبه بندی نشریات علمی بر پایه شاخص محتوایی بوده و نشریات بر حسب میزان اثرگذاری علمی و استنادهای دریافتی در چارک های مختلف تقسیم ‏بندی شده اند. سامانه نشریات علمی شامل اطلاعات نشریات فارسی، عربی و انگلیسی دارای ضریب تاثیر است که از نظر موضوعی در حوزه های علوم انسانی، علوم پایه، علوم پزشکی، علوم دامپزشکی، علوم کشاورزی، فنی و مهندسی، منابع طبیعی، هنر و معماری قرار داده شده اند.

وی افزود: این سامانه جهت تسریع آگاهی از جایگاه هر نشریه بر مبنای ضریب تاثیر، فراهم آوردن دسترسی به اثرگذارترین نشریات و تشخیص الگوهای رایج انتشار و استناد پیش از تعیین راهکارها و سیاست گذاری های علمی در دانشگاه ها به کار می رود. همچنین، میزان اثرگذاری هر نشریه را تعیین کرده و نیم عمر استنادها به نشریه، شاخص آنی، اطلاعات کتاب شناختی، مجلات استناد شونده و استنادکننده را نشان داده است.

در حال حاضر برنامه کیفی سازی نشریات در پایگاه داده ISC به ترتیب اهمیت در سه بخش نشریات هسته، فهرست انتظار و اولیه در حال انجام می باشد.

در ادامه این کارگاه، سرکار خانم خلیفه درباره سامانه جامع صدور کد شناساگر دیجیتال(DOR) اظهار داشت: شناسه دیجیتال اشیا یا(DOR) Digital Object Recognizer، یک کد منحصر به فرد برای هر شی است که همانند اثر انگشت برای آن می باشد. کد بین المللی DOR به مقاله نشریه و همایش، کتاب، رساله، آثار هنری، نرم افزار و... تعلق می گیرد. این شناسه همانند یک بارکد برای شناسایی اشیا عمل می کند. با دریافت کد DOR در سامانه با آدرس https: //dorl.net، به شی یک لینک اختصاص داده می شود و دسترسی به اطلاعات آن همواره امکان پذیر می شود.

وی در ادامه سامانه بارگذاری سریع اطلاعات مجلات (XML) در ISC را برای شرکت کنندگان معرفی نمود. این سامانه جهت بارگذاری و ارسال سریع دوره ها و شماره های مختلف نشریات به ISC بدون احتیاج به پست نسخه چاپی طراحی شده است. هدف اصلی این ابزار فراهم آوردن سیستمی کاربرپسند برای بارگذاری، انتقال سریع دوره ها و شماره های مختلف نشریات از کل کشورهای اسلامی به ISC و بارگذاری مقالات تمام متن در فرمت XML و PDF می باشد.

وی اضافه کرد: یکی از خصوصیت های مهم این سامانه عدم احتیاج به قالب از پیش تعریف شده XML خاص است و مجله می تواند اطلاعات مورد نیاز نمایه شدن را با هر قالب XML ارسال نماید.

پایگاه استنادی علوم جهان اسلام به منظور فراهم کردن امکان آسان تر ارسال اطلاعات نشریات، وب سرویس دریافت خودکار اطلاعات را عرضه می کند. کاربر نشریه با استفاده از سامانه مدیریت نشریه خود و این وب سرویس می تواند به صورت خودکار اطلاعات هر دوره از نشریه را با یک کلیک ارسال نماید. با استفاده از این ابزار دیگر نیاز نیست کاربر اطلاعات هر دوره را دستی در این سامانه بارگذاری کند. لازم به ذکر است که نتیجه بررسی کارشناسان پایگاه ISC برای هر دوره از نشریه به صورت خودکار به وبسایت نشریه ارسال می شود.

بنابر اعلام اداره روابط عمومی و همکاریهای علمی بین المللی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، در انتها این کارگاه آموزشی بین المللی جلسه پرسش و پاسخ برگزار شد.

منبع:

1400/02/22
22:37:45
5.0 / 5
266
تگهای خبر: آموزش , اطلاعات , پژوهش , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما