كشف متانول در قرص سیاره ای برای نخستین بار

كشف متانول در قرص سیاره ای برای نخستین بار این با من: تعدادی از محققان به سرپرستی ˮآلیس بوثˮ(Alice Booth) از دانشگاه لیدن هلند موفق به کشف متانول-ijs (methanol-ijs) در قسمت گرم یک قرص تشکیل سیاره شده اند.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، متانول نمی تواند در آنجا تولید شود و باید از ابرهای گازی سردی که ستاره و قرص از آن تشکیل شده اند، نشات گرفته باشد.
متانول با فرمول شیمیایی "CH۳OH" یکی از ساده ترین مولکول های پیچیده است. از نظر ستاره شناسان این یک پیش ماده شیمی پیش بیوتیک است که جهت زندگی لازم است برای اینکه می توان از آن برای تشکیل اسیدهای آمینه و پروتئین ها بهره برد.
پژوهشگران در مطالعات پیشین نشان داده بودند که متانول در یک قرص تشکیل سیاره سرد در اطراف یک ستاره نزدیک در دنباله دارها و در ابرهای گازی سرد که ستاره ها از آن تشکیل می شوند وجود دارد. حالا برای نخستین بار یک مخزن بزرگ متانول در یک قرص گرم تشکیل سیاره کشف شده است.
این مخزن متانول نمی تواند در خود قرص گرم تشکیل شده باشد برای اینکه این امر از نظر شیمیایی نا ممکن است. بدین سبب پژوهشگران این ایده را مطرح کرده اند که یخ متانول قبلاً روی دانه های گرد و غبار در ابر گازی سرد که ستاره و قرص از آن منشأ گرفته اند وجود داشته است.
پژوهشگران مشاهدات خودرا بر روی قرص سازنده سیاره در اطراف ستاره HD ۱۰۰۵۴۶ انجام دادند. این قرص و ستاره یاد شده حدود ۱۰ میلیون سال قدمت دارند و در حدود ۳۶۰ سال نوری از زمین در جهت صورت فلکی مگس جنوبی واقع شده اند.
پژوهشگران از رصدخانه آرایه میلی متری بزرگ آتاکاما در شیلی، استفاده کردند. ستاره شناسان در حقیقت به دنبال مولکول منوکسید گوگرد ساده بودند اما در کمال تعجب آنها خطوط متانول را در طیف های خود کشف کردند.
پژوهشگران امیدوارند بتوانند در آینده داده های بیشتری را جمع آوری کنند تا بتوانند خطوط متانول را با وضوح مکانی بالاتر ببینند. آنها همین طور به دنبال مولکول های پیچیده تر حاوی اکسیژن مانند دی متیل اتر (C۲H۶O)، متیل فرمت(C۲H۴O۲) و استالدهید (C۲H۴O) خواهند بود. اعتقاد بر این است که این مولکول ها در دنباله دارها و ابرهای تاریک یافت می شوند.
منبع:

1400/02/21
14:03:35
5.0 / 5
896
تگهای خبر: پژوهش , دانشگاه , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما