كنترل كامپیوتر با عضله گوش داخلی

كنترل كامپیوتر با عضله گوش داخلی خراسان رضوی دستگاه ایرسوئیچ ( Earswitch)، امکان برقراری ارتباط افراد دارای مشکلات عصبی را با صفحه کلید کامپیوتر فراهم نموده است. این دستگاه انقلابی در چنین فناوری است و به افراد مبتلابه مشکلات عصبی، اجازه ارتباط مجدد با استفاده از یک عضله کوچک در گوش داخلی را می دهد.


به نقل از نیوز، دستگاه ایرسوئیچ توسط پزشک عمومی و تعدادی از محققان دانشگاه باث انگلیس در حال ساخت است و می تواند صدای جدیدی را برای افراد مبتلا به اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (MND) که می خواهند با دیگران ارتباط برقرار کنند، عرضه نماید. این دستگاه امکان کنترل صفحه کلید را از راه ماهیچه ای در گوش به نام عضله تنسور تمپانی (ماهیچه کشنده پرده گوش) فراهم نموده است.
دکتر نیک گومپرتز نمونه اولیه ای از صفحه کلید کمکی مانند صفحه مورد استفاده استاد فقید استفان هاوکینگ را ساخته است با این تفاوت که دستگاه ارتباطی پروفسور هاوکینگ به عضله گونه متصل است و این دستگاه جدید از عضله گوش استفاده می نماید.
این دستگاه به عضله تنسور تمپانی متصل می شود که یکی از کوچک ترین عضلات بدن است و تصور می شود به محافظت از پرده گوش در مقابل سر و صدای زیاد کمک می نماید. اعتقاد بر این است که کنترل این عضله امکان دارد همچنان در افراد با سابقه سکته مغزی یا در مبتلایان به اسکلروز جانبی آمیوتروفیک فعال باشد.
دستگاه های کمکی موجود برای افراد با چنین شرایطی احتمال دارد غیر قابل استفاده شوند چونکه شرایط عصبی مانند MND با گذشت زمان بدتر می شود. دستگاه جدید ایرسوئیچ امکان دارد موفقیتی در برقراری ارتباط افراد با شدیدترین محدودیت های ارتباطی باشد.
گومپرتز اظهار نمود: «هنگامی که دانشجوی پزشکی بودم، شاهد از دست دادن توانایی افراد در استفاده از صفحه کلیدهایی بودم که برای برقراری ارتباط به آنها متکی بودند. من همیشه از توانایی تنش عضله در گوش خود آگاه بوده ام و از خود می پرسیدم که آیا میتوان از آن برای کنترل این وسایل ارتباطی بهره برد یا خیر. سال ها بعد، بعد از تماشای مستندی در مورد یک کودک ۱۳ ساله با استعداد و بی کلام که با بهره گیری از صفحه الکترونیکی فقط با چشمان خود کتابی نوشته بود، باردیگر تلاش کردم و با موفقیت کشف کردم که چگونه میتوان به این مهم دست یافت.»
وی افزود: «بسیاری از مردم هیچگاه متوجه این عضله در گوش خود نخواهند شد. اما هنگامی که از آنان خواسته می شود هنگام خمیازه تمرکز کنند، امکان دارد متوجه شوند که عضله شنیدن را دشوارتر می کند و امکان دارد سبب احساس پر شدن گوش و صدای دنباله دار در گوش شود.»


نمونه اولیه فعلی این گروه یک دوربین مینیاتوری است که مانند یک گوشی سمعک در یک قطعه گوش سیلیکونی نگهداری می شود. این دوربین هنگامی که فرد به صورت ارادی عضله گوش میانی را تحت فشار قرار می دهد، باعث حرکت پرده گوش می شود.
گومپرتز توضیح می دهد: «این حرکت توسط کامپیوتر شناسایی و با صفحه کلید روی صفحه کنترل می شود. صفحه کلید به ترتیب از راه ردیف های حروف، سپس گروه هایی از حروف اسکن می شود و اجازه می دهد حروف تنها با یک "کلیک گوش" ساده انتخاب شوند.»
دکتر برایان دیکی از انجمن MND اظهار داشت: «پیشرفت های قابل ملاحظه ای در توسعه فناوری های کمکی برای بهبود زندگی افراد مبتلابه بیماریهای عصبی در حال انجام می باشد. باتوجه به فلج شدیدی که با MND رخ می دهد، رویکردهای جدید و ابتکاری لازم است تا امکان استفاده از این فنآوری ها را برای افراد فراهم آورد.»
به نظر می رسد، عضله تنسور تمپانی حتی در مراحل پیشرفته MND هم عملکرد خوبی داشته باشد، ازاین رو ایرسوئیچ فرصتی کاملا جدید فراهم می آورد تا به افراد مبتلابه MND کنترل بیشتری بر نحوه برقراری ارتباط، چگونگی کنترل محیط خود داده تا در نهایت بتوانند روش زندگی خویش را انتخاب کنند.
گومپرتز اضافه کرد: توانایی بزرگی برای ایرسوئیچ وجود دارد که فراتر از کمک به افرادی است که دارای مشکلات ارتباطی هستند. هدف من همیشه کمک به مردم برای برقراری ارتباط بوده است. با این وجود، فراتر از کسانی که دارای شرایط عصبی هستند، به صورت بالقوه برنامه بزرگی جهت استفاده از این فنآوری در سایر برنامه های کمکی آینده بعنوان مثال در پاسخ دادن به تماس ها از راه هدفون یا ایر پادها هنگام حرکت وجود دارد.
از آنجا که اطلاعات کمی در مورد اینکه چه جمعیتی می توانند داوطلبانه عضله تنسور تمپان خویش را حرکت دهند وجود دارد، این گروه از عموم مردم می خواهد که در یک بررسی آنلاین ۵ دقیقه ای کوتاه شرکت نمایند تا به آنان در درک این که چگونه افراد می توانند از ایرسوئیچ بهره مند شوند، کمک گردد.
منبع:

1400/02/18
22:42:43
5.0 / 5
1197
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما