طهرانچی تأكید كرد

لزوم خلق جریان ملی دانش در كشور

لزوم خلق جریان ملی دانش در كشور به گزارش این با من رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر اهمیت لزوم خلق جریان ملی دانش در کشور، اظهار داشت: علم تنها با اتکا به شبکه جهانی دانش، نمی تواند اقتدارآفرین باشد، بلکه لازم است که یک جریان ملی دانش در کشور شکل بگیرد.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا، دکتر محمدمهدی طهرانچی در هشتمین جشنواره علمی، پژوهشی و فناوری «فرهیختگان» که همزمان با چهلمین سالگرد تأسیس دانشگاه آزاد اسلامی در سالن شهید مطهری سازمان مرکزی برگزار شد، ضمن تبریک ولادت امام حسن مجتبی(ع)، اظهار داشت: امروز متعلق به تمام پژوهشگران، فناوران، پژوهشگران و مدیران پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی است که کوشش های آنها به بار نشسته و شایسته قدردانی است.
وی با اشاره به برگزاری هشتمین جشنواره علمی، پژوهشی و فناوری فرهیختگان، اظهار نمود: در این جشنواره جای «برنامه علمی برتر» خالی بود، چونکه با راه اندازی سامانه پژوهشیار، یک نظام پژوهشی در دانشگاه بنیان گذاری شد که خود این نظام، یک جشنواره خاص را می طلبد. امیدواریم با به انتها رسیدن شیوع کرونا، جشنواره پژوهشیار با موضوعات مختلف در دانشگاه آزاد اسلامی اجرا شود.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه، با اعلان اینکه مقام معظم رهبری فرموده اند که "حرکت علمی بسیار مهم است"، اشاره کرد: این مساله بسیار حائز اهمیت می باشد و باید مورد توجه جدی قرار گیرد. دانشگاه باید در حرکت علمی سمت و سوی مشخص داشته باشد و بصورت شبانه روزی و با جدیت تلاش نموده تا این حرکت به جلو جلو برود.
دکتر طهرانچی با اعلان اینکه امروز بحث هایی مطرح می شود که باید مراقب آن بود، اظهار داشت: موضوعی که دارای اهمیت بیشتری در کشور است، اقتدار ایران سرافراز است. همه و همه در کشور، ابزار این اقتدار هستیم. هیچ کسی نمی تواند خودرا محور اقتدار کشور بداند. مقام معظم رهبری می فرمایند "اقتدار کشور سه مؤلفه دارد که این سه مولفه فرهنگ، علم و اقتصاد است." بسیار حائز اهمیت می باشد که این سه مؤلفه در کشور در هم تنیده شود و در عمل به منصه بروز و ظهور برسد.
وی ادامه داد: در میدان عمل است که امنیت و اقتصاد یک کشور می تواند تامین شود، بدین سبب باید دراین زمینه هوشیار باشیم.
دکتر طهرانچی با تاکید بر اینکه علم برای علم نباید بعنوان مقصد مورد توجه قرار گیرد، اظهار داشت: علم به تنهایی امنیت آور نیست. علم و فرهنگ زمانی امنیت به وجود می آورند که در خدمت نگاه درونی (تربیت قوه عاقله) و نگاه بیرونی جامعه (منافع اقتصادی، اجتماعی و فناورانه) باشند. همین طور علم زمانی امنیت آور است که بتواند در سطح بین الملل مرجعیت آفرینی، الهام بخشی و تمدن سازی کند.
عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر اهمیت لزوم خلق جریان علمی و جریان ملی دانش در کشور، اظهار داشت: علم تنها با اتکا به شبکه جهانی دانش، نمی تواند اقتدارآفرین باشد، بلکه لازم است که یک جریان ملی دانش در کشور شکل بگیرد. اگر در کشور جریان ملی دانش و فناوری درون زا خلق نشود و تربیت اجتماع در دست مدیران و تربیت کنندگان ملت قرار نگیرد، هر چقدر زیبا، شیوا و علمی با جامعه بین المللی صحبت کنید، هیچ جایگاهی نخواهید داشت.
وی با اشاره به اهمیت شکل گیری جریان ملی دانش در کشور، اظهار داشت: در صورت نبود جریان ملی دانش اگر صدها هزار مقاله در جریان جهانی دانش نیز ارائه شود، تنها به یک نقطه از آن پیکره تبدیل خواهد شد و هیچ اتفاق خاصی نمی افتد.
دکتر طهرانچی تاکید کرد: اگر در کشور اقتصاد پویا، اجتماع پویا و فناوری ماحصل فعالیت دانشگاهی خلق نشود، بسیار خطرناکست. باید در این مورد مراقبت های لازم صورت گیرد. جامعه ای که امنیت و اقتصاد دارد، اگر این نعمت را کفران کند، امنیت و اقتصاد از او گرفته می شود. امروز کفران نعمت نسبت به پژوهشگران کشور، به یک جنگ تبدیل گشته که باید در مقابله با آن تلاش نماییم. چطور می شود قدر قهرمانان کشور را ندانست.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با گرامیداشت یاد قهرمانان امنیت کشور، اظهار داشت: ما قدردان و مدیون قهرمانان امنیت کشور، شهدای حرم، دانشمندان شهید و... هستیم که البته برخی با بی انصافی می خواهند این مساله را بپوشانند.
دانشگاه باید برای اقتدار کشور، علم تولید کند
وی با تاکید بر اینکه ما باید در خدمت اقتدار کشور باشیم، نه اقتدار کشور در خدمت ما، اظهار نمود: دانشگاه باید برای اقتدار کشور، علم تولید نماید و دانشگاهیان باید در خدمت اقتدار کشور باشند. کشوری که از درون تهی می شود، مانند عصای موریانه خورده ای است که هیچ کسی نمی تواند به آن تکیه کند.
دکتر طهرانچی اشاره کرد: چطور می شود در کشور علم درون زا، اقتصاد و اجتماع قوی و مودت اجتماعی نداشته باشیم، فناوری درون زا و جریان ملی دانش نتوانیم خلق نماییم، اما بگوییم می شود با هنر دیپلماسی کشور را به سمت جلو حرکت داد و از چالش ها عبور داد. این اتفاق نا ممکن است. همه این موارد ابزار است.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به یکی از آیات قرآن کریم، اظهار داشت: خداوند می فرماید «یا أَیُّهَا الْإِنْسانُ ما غَرَّکَ بِرَبِّکَ الْکَرِیمِ» این مساله بسیار مهم می باشد. چه چیزی ما را غره و مغرور کرده است، چه خنده ای بر دل ما نشسته که فکر می نماییم می توانیم قهرمان کارتونی این ملت شویم.
ایشان سپس تاکید کرد: ما امروز در دانشگاه آزاد اسلامی جشن تقدیر از پژوهشگران برگزار کرده ایم که بگوییم این دانشگاه به سهم خود زحمات و کوشش های پژوهشگران، فناوران و مدیران پژوهشی را می بیند. بنده بر بازوان این عزیزان بوسه می زنم و قدردانی می کنم که کوشش های پژوهشگران باعث شده امروز بعد از یک دهه، شتاب مقالات علمی کشور باردیگر مثبت و مراکز رشد حقیقی شود.
عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با اعلان اینکه از کل شرکتهای دانش بنیان کشور، یک هشتم آن متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی است، اشاره کرد: این دانشگاه تلاش زیادی در عرصه دانش بنیان و فناوری داشته است.
به نقل از دانشگاه آزا، دکتر طهرانچی در آخر ابراز امیدواری کرد: کوشش های دانشگاه آزاد اسلامی در زمینه های مختلف، فجری است که ان شاءالله صبحش پرفروغ خواهد بود.
منبع:

1400/02/08
11:48:12
5.0 / 5
1028
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما