دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی:

باید ظرفیت تهیه پلت فرم یكپارچه قرآنی در دانشگاه ها را داشته باشیم

باید ظرفیت تهیه پلت فرم یكپارچه قرآنی در دانشگاه ها را داشته باشیم دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی بر لزوم تهیه پلت فرم یکپارچه قرآنی در فضای مجازی تصریح کرد و اظهار داشت: لازمه طراحی این پلت فرم داشتن ظرفیت علمی، فناوری، توانمندی و علاقه مندی در حوزه قرآنی است.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا، دکتر سعید رضا عاملی در جلسه پنجاه و دوم شورای توسعه فرهنگ قرآنی با اشاره به اینکه فضای مجازی جایگاهی نیست که در آن کارها را توزیع نماییم بلکه به پلت فرم یکپارچه نیاز است که کار را یکی از دستگاه ها باید انجام دهد، اظهار داشت: بعد از طراحی این پلت فرم تمامی دستگاه ها می توانند در آن محیط، فضای مخصوص کار خویش را داشته باشند.
استاد ارتباطات دانشگاه تهران با اشاره بر اینکه شایسته است برای قرآن پلتفرمی یکپارچه داشته باشیم؛ اظهار داشت: لازم است به یکی از دستگاه ها مأموریت داده شود تا نرم افزار ارزشمندی را طراحی کند؛ لازمه آن هم داشتن ظرفیت در زمینه علمی، دانشگاهی و توانمندی و علاقه مندی در حوزه قرآنی است.
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: باید اجازه دهیم نهادهای بزرگ، مأموریت پلت فرم یکپارچه قرآنی را رقم بزنند و پس از آن سایر بخش ها نقش خویش را در چارچوب این پلت فرم پیدا کنند. طراحی چنین پلتفرمی نیازمند هزینه است؛ چونکه بحث زیست بوم قرآنی است. هنگامی که این زیست بوم شکل گیرد، خروجی های بسیار زیادی خواهد داشت و برای انجام این کار لازم است تمام سرمایه یکجا متمرکز شود.
رئیس شورای توسعه فرهنگ قرآنی با تاکید بر اینکه در فضای مجازی گرفتار پراکندگی بسیار زیادی شده ایم، اظهار نمود: ما در این فضا همیشه هزینه می نماییم و هزینه های تکراری بسیار زیادی داریم. محیط مجازی یک قابلیت برای همه است، اگر در این حوزه در یک سازمان ظرفیتی ایجاد شود، آن ظرفیت نه تنها برای همه کشور که برای همه دنیا خواهد بود.
به گزارش مرکز خبر شورایعالی انقلاب فرهنگی، در ادامه این جلسه حجت الاسلام والمسلمین محمد قمی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی اظهار داشت: اتحادیه نماد سپردن کار به مردم است، بنابراین بخش مردمی در هر موضوعی که می خواهد ورود داشته باشد، باید به آن میدان داده شود.
قمی اضافه کرد: در بحث سکوهای بزرگ سرویس دهنده در فضای مجازی هم باید به اثرگذاری بسیار زیاد آنها اشاره نمود. اساساً اگر یک پلت فرم قدرتمند و بزرگ ساخته نشود و روی کار نیاید، چه بسا اساس کار از دست برود.
وی با اشاره به اینکه تهیه این پلت فرم از مواردی است که دستگاه حاکمیتی باید جلو بیاید، اظهار داشت: هر کدام از نهادها که فکر می کند می تواند چنین مأموریتی را برعهده بگیرد، می تواند روی حمایت ما حساب کند، در غیر این صورت می توانیم بعنوان خادم در این حوزه گام برداریم، زیرساخت های خوبی برای این کار داریم و هم اکنون هم ظرفیتی موجود است که می تواند توسعه پیدا کند.
حجت الاسلام و المسلمین محمدی دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی در ادامه اظهار داشت: سند فضای مجازی در شورایعالی فضای مجازی نهایی شده و اولویت های آن مشخص شده و در شورای توسعه فرهنگ قرآنی هم مورد بررسی قرار گرفته است.
حجت الاسلام و المسلمین محمدی همینطور اظهار داشت: در مجمع مشورتی شورای توسعه، مصادیق واگذاری فعالیتهای بخش دولتی به مردمی احصا و فرآیند آن هم مشخص شده است و این مورد تا چند هفته آینده نهایی خواهد شد.
بعد از تبادل نظر حاضران در جلسه، با نظر اغلب اعضا مقرر شد سازمان تبلیغات اسلامی مأمور تهیه یک پلت فرم برای اجرای فعالیتهای قرآنی در فضای مجازی شود. همینطور با نظر اکثریت اعضا، اجبار عضویت موسسات قرآنی در اتحادیه برای دریافت مجوز فعالیت به تصویب رسید.
عضویت وزارت بهداشت و ستاد عالی کانون های فرهنگی و هنری مساجد در کمیسیون توسعه فعالیتهای تبلیغی و ترویجی قرآن کریم هم از دیگر مصوبات این جلسه بود.
همینطور در این نشست، محمدعلی خواجه پیری پیشکسوت قرآنی و دبیر کارگروه قرآن و عترت بنیاد فرهنگی خاتم الاوصیاء(عج) گزارشی از بودجه قرآنی و عملکرد دستگاه ها در این حوزه عرضه داد و اظهار داشت: بالاترین مقام امور قرآنی هر یک از دستگاههای دولتی، عمومی و نهادهای مردمی موظف است در انتهای دوره مسئولیت خود گزارش تسویه حساب و اعتبارات دریافتی از صندوق مشارکت در دوره مدیریت خویش را تنظیم و به کمیته تخصیص و هیئت امنای صندوق ارائه نماید. هرگونه پرداخت اعتبار بعدی به دستگاه، منوط به تأیید گزارش عملکرد خواهد بود.
در ادامه جلسه جعفری نژاد، نماینده سازمان برنامه و بودجه اظهار داشت: لازم است ساز و کار منسجمی طراحی شود و در چارچوب این ساز و کار گزارش دقیقی تهیه شود که البته «ارائه نتایج اقدامات بررسی شده اسناد راهبردی در مجمع مشورتی» از دیگر موضوع هایی بود که در این نشست مورد بحث و بررسی قرار گرفت.1400/02/07
18:39:30
5.0 / 5
439
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما