كشف محتویات یك بطری ۱۶۰ ساله!

كشف محتویات یك بطری ۱۶۰ ساله! این با من: محتویات یک بطری دارویی به جا مانده از قرن نوزدهم در ژاپن، با کمک اشعه ایکس کشف شد.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، این شیشه داروی قدیمی متعلق به اوگاتا کوان(Ogata Koan) یکی از طرفداران طب غربی در اواخر عصر فئودال ژاپن است.
محققان دانشگاه اوساکا(Osaka) این ظرف را با ذرات میون(muons) بمباران کردند. این ذرات از شیشه می گذرند و با برخورد به هر ماده، نوری متفاوت ساطع می کنند.
آنها دریافتند که پودر سفید رنگ درون بطری جیوه کلرید است که در آن زمان دارویی رایج بوده است. این دارو که معمولا بعنوان ملین و یا برای درمان بیماری هایی مثل سیفلیس و روماتیسم مورد استفاده قرار می گرفته است بسیار سمی است و می تواند سبب نارسایی کلیوی شود.


دانشگاه اوساکا دو قفسه ی دارویی متعلق به اوگاتا کوان دارد که تصور می شود او با خود به خانه ی بیماران می برده است. یکی از آنها که وی در اواخر زندگی اش استفاده می کرد شامل ۲۲ بطری شیشه ای است که هنوز درون آنها دارو وجود دارد.
محققان می خواهند محتوای این بطری ها را بفهمند اما از آن جا که آنها بسیار قدیمی و شکننده هستند نمی توان بدون شکستن و تخریب آنها را باز کرد. ازاین رو محققان تصمیم گرفتند از ذرات میون استفاده کنند که می تواند بدون صدمه رساندن از شیشه ی سه میلی متری بطری ها عبور کند و با برخورد به ماده ی درون بطری نوری منحصر به فرد منتشر می کند.


فلورسانس اشعه ایکس مشخص کرد که بطری ها از شیشه کریستال حاوی پتاس ساخته شده است.
جیوه کلیرید ماده ای بسیار سمی است و عوارض جانبی آن شامل معده درد، استفراغ خونی و احساس سوزش در گلو و دهان است.
از آن جایی که این دارو به کرات مورد استفاده بوده است عوارض ناشی از آن با بیماری سفلیس اشتباه گرفته می شده. این دارو به صورت خوراکی، استنشاقی و تزریقی مورد استفاده قرار می گرفت.
کیوکو تاکاهاشی(Kyoko Takahashi) یکی از نویسندگان این مقاله به روزنامه ی "Asahi Shimbun" اظهار داشت: به نظر می آید جیوه کلرید به صورت خالص مورد استفاده نبوده است بلکه با داروهای دیگری ترکیب شده است تا برای درمان بیماران مبتلا به سکته مغزی و روماتیسم مورد استفاده قرار گیرد.
منبع:

1400/02/05
13:31:07
5.0 / 5
944
تگهای خبر: دانشگاه , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما