دانشگاه های ایران از ۱۳۳ كشور دنیا پذیرش دانشجو دارند

دانشگاه های ایران از ۱۳۳ كشور دنیا پذیرش دانشجو دارند سرپرست اداره کل امور دانشجویان غیرایرانی سازمان امور دانشجویان اظهار داشت: هم اکنون از 133 کشور دنیا در دانشگاه های کشورمان مشغول به تحصیل و زبان آموزی هستند.به گزارش این با من به نقل از سازمان امور دانشجویان، افشین آخوندزاده در تشریح روند افزایشی جذب دانشجوی بین المللی در ایران در دولت های دهم و یازدهم گفت: در سال ۹۲ و در تمام دانشگاه های وزارت علوم، وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد اسلامی تعداد ۱۸ هزار و ۶۸۴ دانشجوی بین المللی مشغول به تحصیل بودند که این تعداد در سال ۹۹ به ۵۷ هزار و ۶۷۵ دانشجو افزایش پیدا کرد.
وی افزود: از این تعداد حدود ۳۰ هزار و ۶۰۰ دانشجو در دانشگاه های تحت پوشش وزارت علوم (حدود ۴۰۰۰ بورسیه، ۱۶۶۰۰ غیر بورسیه و ۱۰۰۰۰ دانشجوی پذیرفته شده بوسیله آزمون سراسری)، ۲۵ هزار دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی و حدود ۲ هزار دانشجو در دانشگاه های تحت پوشش وزارت بهداشت مشغول به تحصیل هستند.
وی تعداد دانشجویان بین المللی بورسیه وزارت علوم در سال ۹۲ را ۴۵۲ دانشجو ذکر کرد و اظهار داشت: در سال ۹۹ تعداد دانشجویان بورسیه دانشگاه های وزارت علوم ۴ هزار و ۱۲۶ دانشجو بوده است. همچنین، در سال ۹۲ تعداد دانشجویان غیر بورسیه وزارت علوم ۲ هزار و ۸۵۰ دانشجو بود که در سال ۹۹ به ۲۶ هزار و ۶۰۶ دانشجو بالا رفته است.
سرپرست اداره کل امور دانشجویان غیر ایرانی گفت: ۵۷ درصد دانشجویان بین المللی شاغل به تحصیل در ایران در دوره تحصیلی کارشناسی ارشد، ۲۷ درصد در دوره کارشناسی، ۱۵ درصد در دوره دکتری و یک درصد در بقیه مقاطع تحصیل می کنند.
وی حقوق، زبان و ادبیات فارسی و مهندسی کامپیوتر را سه رشته تحصیلی پر متقاضی دانشجویان خارجی در ایران نام برد و اظهار داشت: مهندسی عمران، مدیریت تجاری، علوم سیاسی، زبان و ادبیات انگلیسی، علوم قرآن و حدیث، روابط بین الملل و مهندسی برق دیگر رشته های پر طرفدار دانشجویان غیر ایرانی به شمار می روند.
سرپرست اداره کل امور دانشجویان غیر ایرانی سازمان امور دانشجویان در تشریح عملکرد این اداره کل در سال ۱۳۹۹ اظهار داشت: این اداره کل با بررسی تقاضاهای صورت گرفته، در این سال با اعطای بورس به ۶۶۰ متقاضی موافقت کرده و ۱۷۶ مورد حکم بورس دانشجویان غیر ایرانی که پذیرش نهایی شدند صادر شد، ضمناً مجوز تحصیل بصورت غیر بورسیه برای تعداد ۴۷۵۰ دانشجو صادر شد.
وی اظهار داشت: همچون اقدامات اداره کل امور دانشجویان غیر ایرانی در سال ۹۹ بازدید از دانشگاه های مختلف و صدور مجوز مراکز آموزش زبان فارسی به غیر ایرانیان بود که در امتداد تسهیل و توسعه جذب دانشجوی بین المللی صورت گرفت.
سرپرست اداره کل امور دانشجویان غیر ایرانی سازمان امور دانشجویان اضافه کرد: در بخش امور کنسولی نیز این اداره کل در سال ۹۹ فعالیت زیادی داشت که ۳۴۶ مورد صدور اقامت و ۲۴۰۰ مورد تمدید اقامت، هماهنگی برای ۴۸۳ خروج قطعی و ۹۹۵ خروج و بازگشت، قسمتی از این فعالیت ها به شمارمی رود.
آخوندزاده در تشریح روند جذب دانشجوی بین المللی در فاصله سالهای ۹۲ تا ۹۹ اظهار داشت: در اول این دوره تعداد دانشجویان غیر ایرانی بورسیه بیشتر بود ولی در سالهای بعد به سمت جذب دانشجویان خارجی با دریافت شهریه جهت گیری شد به نحوی که در سال ۹۲ ایران به ۱۱۹۰ دانشجوی غیرایرانی بورس تحصیلی می داد و این تعداد در سال ۹۹ به ۶۶۰ دانشجو کم شد.
وی اضافه کرد: در سال ۹۲ تعداد ۵۷۴ دانشجوی خارجی برای تحصیل بصورت شهریه پرداز از دانشگاه های تحت پوشش وزارت علوم پذیرش گرفته اند که با یک افزایش فوق العاده این تعداد در سال ۹۹ به ۷ هزار و ۳۰۶ دانشجو رسیده است. به عبارتی دیگر ورودی دانشجوی شهریه پرداز در سال ۹۲، ۵۷۴ دانشجو و در سال ۹۹، ۷۳۰۶ دانشجو بوده است.
سرپرست اداره کل امور دانشجویان غیر ایرانی با اعلان اینکه با مجوز این اداره کل در سال ۹۲ تعداد ۳۵ مرکز آموزش عالی می توانستند در زمینه جذب دانشجوی خارجی فعالیت کنند اظهار داشت: با افزایش مجوزهای صادره در سال ۹۹ تعداد این مراکز به ۷۷ مرکز آموزش عالی افزایش پیدا کرد.
آخوندزاده یکی از برنامه های مهم سال ۱۴۰۰ اداره کل امور دانشجویان غیر ایرانی را راه اندازی پرتالی برای هدایت پذیرش کلیه دانشجویان غیرایرانی شامل بورسیه، غیر بورسیه و کنکوری بصورت جامع بیان کرد.
وی تداوم تمرکز زدایی امور کنسولی و آموزشی و واگذاری امور به دانشگاه ها و همین طور ایجاد بستر الکترونیکی برای انجام فرایندهای در رابطه با پلیس گذرنامه را از دیگر اهداف این اداره کل در سال ۱۴۰۰ نام برد.
سرپرست اداره کل امور دانشجویان غیرایرانی سازمان امور دانشجویان اظهار داشت: هم اکنون از ۱۳۳ کشور دنیا در دانشگاه های کشورمان مشغول به تحصیل و زبان آموزی هستند و افغانستان، عراق، سوریه، لبنان و چین پنچ کشوری هستند که بیشترین دانشجویان را در ایران دارند.

1400/01/27
12:54:55
5.0 / 5
967
تگهای خبر: آزمون , آموزش , بورسیه , دانشجو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما