در دیدار با نایب رییس كمیسیون اقتصادی مجلس مطرح شد

ضرورت اصلاح شاخص بودجه ریزی دانشگاه های علوم پزشكی

ضرورت اصلاح شاخص بودجه ریزی دانشگاه های علوم پزشكی نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در دیدار با هیات رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران ضمن پیشنهاد تشکیل اتاق فکر با حضور برخی نمایندگان مردم تهران در مجلس، اظهار داشت:  اصلاح شاخص بودجه بندی دانشگاه های علوم پزشکی می تواند، بعنوان نخستین موضوع در این اتاق فکر مطرح و در بودجه بندی سال آینده اعمال شود.به گزارش این با من به نقل از ایسنا، نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی چهارشنبه هجدهم فروردین ۱۴۰۰ در دیدار با رئیس و معاونین دانشگاه علوم پزشکی ایران ضمن ابراز خدا قوت به کوشش های یک ساله مدیران نظام سلامت کشور، اظهار نمود: مردم در دوران کرونا بیش از پیش احساس کردند که چقدر مرهون از خودگذشتگی کادر بهداشتی و درمانی کشور هستند.

دکتر سید احسان خاندوزی با اشاره به اینکه نقاط قوت و ضعف نظام سلامت نیز در این چالش بزرگ آشکارتر شد، اضافه کرد: می دانیم که نظام سلامت به علت تنگناهای مالی و عدم همراهی برخی سیاست گذاران کشور با سختی توانست این دوره را پشت سر بگذارد.

نماینده مردم تهران در مجلس ضمن اشاره به بازدیدهای انجام شده از بیمارستان حضرت رسول(ص)، شهدای یافت آباد و شفایحیاییان به مناسبت های مختلف، اظهار داشت: انشالله بتوانیم برمبنای وظایف نمایندگی خود بطور خاص در مورد شهر تهران، با کمک گرفتن از ظرفیت های بیرونی و تقویت ظرفیت های داخلی در دانشگاه علوم پزشکی ایران شرایط را برای ارائه خدمت مطلوب به مردم بیشتر فراهم نماییم.

وی در ادامه با ارائه پیشنهاد شکل گیری یک اتاق فکر مشترک با تلفیقی از نمایندگان تهران در مجلس شورای اسلامی بمنظور رفع نیازمندی های بخش های درمانی و بهداشتی پایتخت، اضافه کرد: در این شرایط سخت اگر نیازمند اولویت بندی باشیم، باید اولویت ها از طرف دست اندرکارانی که ارتباط مستقیم با موضوع دارند، تعیین شود تا به بیراهه نرویم.

خاندوزی تصریح کرد: اصلاح شاخص بودجه بندی دانشگاه های علوم پزشکی می تواند، بعنوان نخستین موضوع در این اتاق فکر مطرح و در بودجه بندی سال آینده اعمال شود.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه افزایش قیمت ها سبب شده، هزینه های ارائه خدمت بالا رود، اظهار نمود: علاوه بر ارائه متمرکز برخی خدمات بمنظور افزایش بهره وری، می توانیم قسمتی از این افزایش هزینه ها را با درآمدزایی ارزی همچون توسعه گردشگری سلامت و جذب دانشجوی خارجی جبران نماییم.

وی ضمن اشاره به اهمیت جلب حمایت خیرین سلامت، اضافه کرد: هم اکنون توجه ویژه ای به نظام سلامت وجود دارد، بدین سبب لازم است برای افزایش سهم خیرین در بودجه دانشگاه، برنامه ریزی جدی تری صورت گیرد.

دکتر جلیل کوهپایه زاده؛ رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز در ابتدای این جلسه اظهار نمود: دانشگاه علوم پزشکی ایران در غرب و قسمتی از جنوب استان تهران شامل هفت منطقه شهرداری تهران و پنج شهرستان شهریار، بهارستان، ملارد، شهرقدس و رباط کریم به پنج میلیون و ۵۰۰ هزار نفر خدمات بهداشتی و درمانی ارائه می دهد.

وی اضافه کرد: با راه اندازی بیمارستان شهید سلیمانی شهرقدس در اواخر سال قبل هم اکنون ۱۸ بیمارستان دولتی در منطقه دانشگاه علوم پزشکی ایران فعال می باشند.

کوهپایه زاده با اشاره به اینکه در مجموع بیش از ۱۰ هزار تخت بستری در غرب استان تهران وجود دارد، اضافه کرد: بزرگترین مجموعه بیمارستان های خصوصی کشور نیز در محدوده دانشگاه علوم پزشکی ایران قرار دارد، به صورتی که از این تعداد حدود هفت هزار تخت بستری متعلق به بخش خصوصی است.

وی تصریح کرد: بیش از یک هزار و ۵۰ عضو هیات علمی، ۸ هزار و ۵۰۰ دانشجو در 11 دانشکده و ۱۰ هزار و ۵۰۰ کارمند مجموع نیروی انسانی حاضر در دانشگاه علوم پزشکی ایران را می سازند.

کوهپایه زاده ضمن اشاره به فعالیت ۵۲ مرکز تحقیقاتی وپنج پژوهشکده در این دانشگاه، اظهار داشت: نخستین پارک علم و فناوری سلامت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی ایران با مجوز وزارت علوم در ملارد نیز آماده بهره برداری است و اولین جلسه هیات امنای پارک هفته آینده برگزار می شود.

وی ساخت پارک علم و فناوری ملارد، سایت فناورانه در پردیس دانشگاهی، و فعال سازی مرکز شرکتهای دانش بنیان و مرکز کسب و کار در خیابان مطهری را از اقدامات انجام شده در جهت توسعه زیست بوم فناوری دانشگاه علوم پزشکی ایران برشمرد و اضافه کرد: راهبرد دانشگاه علوم پزشکی ایران در سال ۱۴۰۰، تحقق اهداف دانشگاه های نو است و در این راه تلاش می نماییم که علاوه بر کارآفرینی و خلق ثروت، پاسخگوی نیاز های جامعه باشیم.

بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایران؛ کوهپایه زاده همین طور ساختار بودجه بندی دانشگاه های علوم پزشکی برمبنای تخت بستری را ناکارآمد توصیف کرد و اضافه کرد: بودجه ریزی برمبنای تخت بستری به نفع نظام سلامت نیست و بودجه ریزی باید برمبنای میزان خدمت ارائه شده باشد.
1400/01/20
12:52:38
5.0 / 5
1135
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما