ریتم شبانه روزی گیاهان چیست؟

ریتم شبانه روزی گیاهان چیست؟ اگر انسان ها خواب کافی نداشته باشند بامداد را با بدخلقی شروع می کنند اما کمبود خواب برای گیاهان می تواند کشنده باشد.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، محققان دریافتند که گیاهان یک زنگ اخطار تنظیم می کنند تا مطمئن شوند منابع کافی برای گذراندن شب ذخیره کرده اند. این مکانیزم حفاظتی در گل "آرابیدوپسیس"(arabidopsis) که عضوی از خانواده ی گیاهان خردل است دیده می شود.
در طول روز گیاهان به وسیله ی فتوسنتز انرژی مورد نظرشان را تأمین می کنند و رشد می کنند. آنها این انرژی را برای گذراندن شب هم ذخیره می کنند و دانشمندان معتقدند آنها این کار را با دنبال کردن زمان طلوع و غروب خورشید انجام می دهند. پدیده ای که به آن ریتم شبانه روزی گفته می شود.
انسان ها هم پدیده ای مشابه دارند که تصور می شود علت اینکه برخی بامداد و برخی عصر را دوست دارند همین مبحث باشد.
ریتم شبانه روزی ۲۴ ساعت طول می کشد و گیاهان یک سیگنال سوخت وسازی دارند که آنها را به حالت شبانه در می آورد.


دکتر مایک هایدون(Mike Haydon) از دانشگاه ملبورن می گوید: ما فکر می نماییم که این سیگنال سوخت وسازی مانند زنگ اخطار یک ساعت عمل می کند تا از سلامت گیاهان در طول شب اطمینان حاصل شود. گیاهان باید متابولیسم فتوسنتز خویش را با محیط در طول روز، میزان کربن موجود و ریتم فیزیولوژی هماهنگ کنند.
این تحقیق که در مجله ی "مقالات آکادمی ملی علوم ایالات متحده آمریکا" انتشار یافته است مجموعی از ژن ها که با ترکیبات شیمیایی سوپراکسید تنظیم می شوند را مورد بررسی قرار داده است. مولکول هایی که با فرایند سوخت و ساز در ارتباط هستند.
پروفسور ایان گراهام(Ian Graham)، از دانشگاه یورک، اضافه کرد: مشخص کردن اثر نور و قندها بر سلول های فتوسنتزکننده کار چالش براگیزی است. اطلاعات ما نقش سوپراکسید را بعنوان یک سیگنال مبتنی بر قند نشان داده است که در شب عمل می کند و بر روی بیان ژن های ریتم شبانه روزی و رشد گیاه تأثیر می گذارد.
منبع:

1399/12/15
12:43:40
0.0 / 5
1189
تگهای خبر: اطلاعات , دانشگاه , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما