یك مقام مسئول خبر داد:

انحصار شناسایی دانشجویان استعداد درخشان با معدل لغو می شود

انحصار شناسایی دانشجویان استعداد درخشان با معدل لغو می شود به گزارش این با من مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی اظهار داشت: فرآیند شناسایی دانشجویان استعداد درخشان باید اصلاح گردد، باید توجه گردد دانشجوی استعداد درخشان فقط از روی معدل شناسایی نشود.به گزارش این با من به نقل از مهر، محمد رضا آهنچیان بامداد امروز در سومین گردهمایی سالانه مجازی، مدیران دفاتر استعدادهای درخشان دانشگاه های سراسر کشور، دفتر برنامه ریزی آموزش عالی که با همکاری دانشگاه کردستان برگزار شد اظهار داشت: تمرکز ما بیشتر این بوده است که اختیارات دانشگاه ها در پذیرش دانشجویان استعداد درخشان اصلاح شده و سهمیه پذیرش این دانشجویان افزایش یابد.
افزایش سهمیه پذیرش دانشجویان ارشد استعداد درخشان تا سقف ۴۰ درصد
وی افزود: نمونه آنرا دانشگاه ها ملاحظه کردند که بر مبنای آن سهمیه پذیرش دانشجویان استعداد درخشان در این دوره تا سقف ۴۰ درصد در دانشگاه های بزرگ صورت گرفت و این افزایش تا ۴۰ درصد در هر رشته محل در مقاطع کارشناسی ارشد دستاورد بزرگی بود که مصوب شد.
بازنگری آیین نامه تحصیل همزمان در دو رشته
مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی افزود: همینطور بازبینی آیین نامه تحصیل همزمان در دو رشته را داشتیم که سال ۸۳ نسخه اول آن تدوین شده بود و مشکلاتی داشت که بازبینی شده و به دانشگاه ها ابلاغ گردید.
وی اضافه کرد: آیین نامه پذیرش بدون آزمون استعداد درخشان هم به همین صورت بود که سال ۹۳ تدوین شده بود و با عنایت به مشکلاتی که در اجرا داشت بازبینی شد و افزایش ظرفیت به ۴۰ درصد هم در این آیین نامه مد نظر قرار گرفت.
مهاجرت سالانه تعداد زیادی از دانشجویان سرآمد کشور
آهنچیان در ادامه با تاکید بر تمرکز بر وجوه مغفول امور استعدادهای درخشان اظهار داشت: پرورش و هدایت دو وجه مغفول امور استعدادهای درخشان در دانشگاه ها هستند، سالانه تعداد زیادی از دانشجویان سرآمد کشور به علل مختلف بخصوص ادامه تحصیل از کشور خارج می شوند که اگر دانشگاه ها به مبحث پرورش و هدایت این دانشجویان تمرکز کنند این مورد کمک کننده است و امیدواریم دانشگاه ها در این حوزه برنامه های پرورش و هدایت خویش را اجرا کنند.
مخالفت با ایجاد کمیسیون موارد خاص استعداد درخشان
مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی به کمیسیون موارد خاص استعداد درخشان اشاره نمود افزود: شخصاً با این مورد مخالف هستم که برای دانشجویان استعداد درخشان کمیسیون موارد خاص داشته باشیم.
وی افزود: کمیسیون موارد خاص برای مشکلات آموزشی دانشجویان ایجاد می شود این در شرایطی است که دانشجوی استعداد درخشان باید الگو باشند ازاین رو مخالف کمیسیون موارد خاص استعداد درخشان در دانشگاه ها و وزارت علوم هستم.
آهنچیان اضافه کرد: معاونان آموزشی و مدیران استعداد درخشان دانشگاه ها باید مراقبت کنند تا دانشجویان استعداد درخشان تحت نظر استاد راهنما مبحث پرورش و هدایت آنها پیگیری شود و با رعایت مقررات تحصیلی نیاز نباشد تا وارد کمیسیون موارد خاص شوند.
مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی افزود: دانشجویان این گروه (استعداد درخشان) مطالبه گر و همراه با سفارش ها و فشارهای به جز مرجع دانشگاه هستند ازاین رو برخورد با آنها زمان بر و هزینه بر است و همکاران من در گروه استعداد درخشان با صبر و حوصله با این دانشجویان برخورد می کنند.
کاهش تعداد شکایات شخصی دانشجویان استعداد درخشان
وی افزود: در واقع می توانیم آنچه را که رخ داده را به این صورت مرور نماییم، ایجاد و استمرار رویکرد تمرکز و تاکید بر مقررات در کمیته استعداد درخشان و خارج کردن کمیته از وضعیت کمیسیون موارد خاص استعدادهای درخشان، کاسته شدن میانگین مراجعات شخصی دانشجویان به ستاد با تمرکز و تاکید بر مقررات در کمیته و گروه استعداد درخشان و کاسته شدن از تعداد شکایات شخصی دانشجویان از راه نهادهای رسیدگی کننده خارج و داخل وزارت.
آهنچیان اضافه کرد: ما در این دوره بر بهره گیری بیشتر از ظرفیت دانشگاه ها در استعلام موارد نیازمند نوسازی در تصمیم و حل مساله کمک گرفتیم و خیلی دانشگاه ها موارد نیازمند نوسازی در تصمیم و حل مساله را اعلام نمودند که این ها در تغییرات آیین نامه ها و تصمیمات ذیل آیین نامه و شیوه نامه ها در نظر گرفته شده است.
شناسایی دانشجویان استعداد درخشان اصلاح شود
وی اضافه کرد: در ارتباط با نقاط قابل بهبود به نظر می رسد باید در هر منطقه و استان تبادل بیشتری بین دانشگاه ها صورت گیرد همینطور فرآیند شناسایی دانشجویان استعداد درخشان باید اصلاح گردد، باید توجه گردد دانشجوی استعداد درخشان فقط از روی معدل شناسایی نشود، با استفاده از داده کاوی آموزشی می توان از روش های دیگری برای شناسایی دانشجویان استعداد درخشان بهره برد که منحصر به معدل نباشد.
وی افزود: اعطای اختیار بهبود و توسعه محورهای پشتیبانی استعداد درخشان به دانشگاه ها و کمک به اینکه ما بتوانیم در سطح ملی و استانی در محور پشتیبانی استعداد درخشان تلاش نماییم و برنامه حمایتی مجلس و شورایعالی انقلاب فرهنگی را پیگیری می نماییم ولی با محدودیت هایی مواجه هستیم.
گرفتار مهاجرت دانشجویان استعداد درخشان به خارج کشور هستیم
آهنچیان اضافه کرد: همینطور بر توسعه برنامه پرورش و هدایت استعداد درخشان با هدف افزایش پایبندی به فرهنگ ایرانی و اسلامی تاکید داریم.
وی تاکید کرد: همچنان در این مورد گرفتار مهاجرت دانشجویان استعداد درخشان به خارج کشور در سطوح نخبگانی هستیم که امیدواریم رو به بهبود رود.


منبع:

1399/11/09
12:10:30
0.0 / 5
948
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما