رئیس دانشگاه خبر داد:

150 دانشجوی دانشگاه تهران به سخت افزار آموزشی دسترسی ندارند

150 دانشجوی دانشگاه تهران به سخت افزار آموزشی دسترسی ندارند به گزارش این با من رئیس دانشگاه تهران اظهار داشت: برپایه آمار دانشگاه تهران ۱۵۰ دانشجو اعلام نمودند به سخت افزار لازم برای آموزش مجازی دسترسی ندارند.به گزارش این با من به نقل از مهر، مراسم افتتاحیه نخستین کنگره ملی دانشگاه و کووید ۱۹ با حضور مجتبی صدیقی رئیس سازمان امور دانشجویان و جمعی دیگر از مسؤلان دانشگاهی در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد.

محمود نیلی احمد آبادی اظهار داشت: تا پیش از کرونا ارتباطات بین المللی دانشگاه ها روند بهتری داشتند و ارتباطات فیزیکی مفیدی برقرار می کردیم اما ویروس کرونا مانع این امر شد و تمامی آموزش ها و ارتباطات را به صورت مجازی برقرار کرد.

وی اضافه کرد: تاثیر پاندمی سبب کاهش علاقه مندی دانشجویان، کپی کاری، افزایش تقلب و روی آوردن دانشجویان برای استفاده از خدمات شرکت ها جهت شرکت در امتحانات شد، البته این موارد در ارتباط با تحقیقات سایر کشورها است نه ایران.
نیلی احمدآبادی خاطرنشان کرد: تغییر قوانین آموزشی در دانشگاه ها و دادن اختیارات به دانشکده ها برای تصمیمات سریع در دوران دانشگاه و سوق دادن آموزش حضوری به مجازی یکی از مهم ترین تغییرات دانشگاه ها در دوران کرونا بود.
وی افزود: مطالعات نشان می دهد در مناطقی که دسترسی به اینترنت وجود داشته، آموزش مجازی از حضوری بیشتر تاثیر داشته است.
نیلی احمدآبادی با اعلان اینکه برپایه آمار دانشگاه تهران ۱۵۰ دانشجوی این دانشگاه به علل گوناگون امکان دسترسی به سخت افزار لازم آموزشی را نداشتند، تصریح کرد: اغلب دانشجویان به موبایل و لپ تاپ دسترسی دارند. همینطور تعداد کمی از دانشجویان به اینترنت دسترسی ندارند که اساتید برای آنها فایل دروس را ارسال می کنند.
وی افزود: طبق گفته های جهرمی ۳.۵ تا ۴ درصد مناطق شهری و روستایی کشور ما امکانات مناسبی برای دسترسی به اینترنت دسترسی نداشته اند و در دانشگاه تهران تعداد محدودی دانشجو به سبب کندی اینترنت جهت شرکت در کلاس های آموزشی گرفتار مشکل بودند.
رئیس دانشگاه تهران افزود: مزیت بزرگ کرونا سوق دادن آموزش های حضوری به مجازی بود و سالهای طولانی نگاه منفی به آموزش مجازی داشتیم اما کرونا سبب شد تا گام جدی دراین زمینه برداریم و خیلی زود با مشکلات کنار بیایم.
نیلی احمدآبادی عنوان کرد: یکی از اشکالات ما در دوران کرونا این بود که تا به امروز هیچ آیین نامه مصوبی برای دورکاری نداشته ایم. برای همین در این خصوص با وزارت علوم در حال رایزنی هستیم تا بتوانیم شیوه نامه و آیین نامه دورکاری را تهیه نماییم، در واقع دورکاری به معنای این نیست که فرد در منزل بنشیند و هر ساعتی که علاقه داشت به فعالیت کاری مشغول شود، بلکه دورکاری یعنی فرد مطابق ساعات حضوری در محل کار، در خانه بتواند با کارایی بهتری نسبت به حضوری بودن فعالیت کند.
وی اضافه کرد: پیشبینی می شود که برای بعضی از رشته ها مانند علوم پایه و پزشکی تقاضا افزایش و برای برخی رشته ها تقاضا کاهش پیدا کند.
رئیس دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: امتحانات آخر ترم نباید ملاک گزینش دانشجویان شمرده می شد و خوشبختانه آموزش مجازی سبب شد تا ارزیابی مستمر صورت گیرد. ویروس کرونا این روند را به خوبی پیاده سازی کرد، همینطور امنیت برگزاری آزمون یکی از نگرانی های ماست که دانشگاه تهران تلاش کرد بر این روند بر روی سامانه جدیدی سرمایه گذاری کند.
نیلی احمدآبادی اظهار داشت: مطابق نظرسنجی ها ۷۲ درصد دانشجویان به صورت متوسط و زیاد از آموزش های مجازی راضی بودند، همینطور ۷۰ درصد دانشجویان از کیفیت تدریس، پاسخگویی دانشگاه ها رضایت داشتند و ۱۲ درصد آنان از مشکلات اقتصادی ناراضی بودند.
وی افزود: بحران کرونا یک مساله جهانی است که سبب شد دو مبحث همکاری کشورها با یک دیگر و مهم جلوه کردن علم مورد اهمیت قرار بگیرد و نباید به هیچ عنوان از کسب علم در هر شرایطی غافل شویم.
رئیس دانشگاه تهران افزود: بحث آموزش مجازی در آینده اوضاع خوبی دارد اما برای حضور دانشجویان در دانشگاه ها پس از بازگشایی و بهبود شرایط با نگرانی های جدی مواجه هستیم و نمی دانیم دانشجویان در آن شرایط چه واکنشی از خود نشان دهند و اخلاقیاتشان تا چه میزان تغییر کرده باشد به همین علت نسبت به این مساله نگران هستیم.
نیلی احمدآبادی همینطور به هزینه های دانشگاه در دوران کرونا اشاره نمود و اظهار داشت: با این که هزینه خوابگاه و غذا نداشتیم، ولی با کاهش هزینه ها مواجه نبودیم چون هزینه نگهداری و بازسازی خوابگاه ها وجود داشت و اگر دانشگاه ها هم اکنون بازگشایی شوند هیچ پولی برای تغذیه نداریم.


منبع:

1399/11/02
12:27:57
0.0 / 5
896
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما