گزارش دانشجویی مهر؛

اعتراض دانشجویان دكتری آزاد به بخشنامه جدید دفاع از رساله

اعتراض دانشجویان دكتری آزاد به بخشنامه جدید دفاع از رساله به گزارش این با من برخی دانشجویان دکتری دانشگاه آزاد با تجمع مقابل سازمان مرکزی دانشگاه نسبت به بخشنامه جدید دفاع رساله های دکتری تخصصی اعتراض کردند.به گزارش این با من به نقل از مهر، قبل از ظهر امروز برخی از دانشجویان مقطع دکتری در اعتراض به مفاد بخشنامه دفاع از رساله دکتری تخصصی که از مهرماه سال جاری اجرایی شده است، مقابل سازمان مرکزی دانشگاه آزاد تجمع کردند.
در این تجمع دانشجویان پارچه نوشته هایی در دست داشتند که بر روی آنها نوشته شده بود؛ جبران رکودهای اقتصادی و فشارهای مالی دانشگاه آزاد از جیب دانشجویان تحصیلات تکمیلی، چرا دانشگاه آزاد به هیچ نهاد و ارگانی پاسخگو نیست و بخشنامه دفاع دکتری باید لغو گردد.
ماجرا از این مقرر است که در بخشی از این بخشنامه تاکید شده که تمامی دانشجویان دکتری که قبلاً پیش دفاع خویش را انجام داده ولی متأسفانه تا تاریخ ۱۵ آبان ماه سالجاری موفق به انجام دفاع نهایی نشده اند، پیش دفاع انجام شده آنها "کان لم یکن" می شود و لازم است طبق شرایط اشاره شده، مجدداً پیش دفاع انجام گیرد.
این در حالی است که برخی دانشجویان معترض، معتقدند چرا وقتی پیش دفاع را انجام داده اند و یا حتی مقاله پذیرفته شده دارند، دانشگاه آنرا باطل می کند و می گوید باید باردیگر پیش دفاع را انجام دهند.
در بخش دیگر این بخشنامه اینطور آمده که چنانچه دانشجو با عرضه یکی از دستاوردهای علمی مشخص شده در بخشنامه و متمم آن بیشتر از پنج امتیاز را کسب کند، می تواند بدون عرضه مقاله دوم نسبت به دفاع و تسویه حساب اقدام نماید.
با این حال برخی دانشجویان نسبت به این بند هم معترض هستند و می گویند کسب بیشتر از ۵ امتیاز، یعنی مقاله Q۱ که سطح آن بسیار بالاست و به کسانی که حتی مقاله Q۲ دارند هم اجازه دفاع نمی دهند.
سخت گیری دانشگاه آزاد برای دفاع / برای فارغ التحصیلی باید ۲ مقاله عرضه دهید
یکی از دانشجویان دکتری واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد که به بخشنامه این دانشگاه درباره نحوه دفاع از رساله دکتری معترض است به خبرنگار مهر می گوید: دانشگاه آزاد یک بخشنامه سختگیرانه ابلاغ کرده و می گوید دانشجو باید حتما با یک مقاله پیش دفاع کند و با دو مقاله می تواند فارغ التحصیل شود؛ این در شرایطی است که حتی دانشگاه های دولتی این شرایط را ندارند و با یک مقاله علمی پژوهشی می توانند فارغ التحصیل شوند.
وی ضمن اشاره به اینکه در شرایط کنونی به صورت مثال اکسپت مقاله من یک سال طول کشید ولی با قانون جدید، دانشگاه اجازه دفاع به من نمی دهد، اظهار داشت: بخشنامه دفاع از رساله دکتری اسفند ۹۸ نوشته شد و اردیبهشت ۹۹ ابلاغ و از ۱۵ مهرماه هم لازم الاجرا شده است. بنده بهمن ۹۸ پیش دفاع را انجام دادم پیش از اینکه این بخشنامه حتی نوشته و ابلاغ شود ولی چون اکسپت مقاله من دیرتر از تاریخ اجرایی شدن بخشنامه آمد، این قانون شامل حال من هم شد.
دانشگاه می گوید باردیگر باید پیش دفاع انجام دهید
این دانشجوی دانشگاه آزاد اظهار داشت: دانشگاه به من می گوید، شما باید باردیگر پیش دفاع را انجام بدهی. این وضعیت، علاوه بر بار روانی و استرسی که بوجود می آورد بار مالی زیادی هم برای ما به همراه دارد. من سال قبل که پیش دفاع ام را انجام دادم، دو ترم معاف از شهریه بودم و هم اکنون که می خواهند پیش دفاع را باطل کنند، باید شهریه دو ترمی که گذشته را پرداخت کنم که حدود ۱۰ میلیون تومان می شود.
وی تصریح کرد: با وضعیت فعلی اقتصادی ما مجبور هستیم این شهریه سنگین را بپردازیم که هیچ دلیل منطقی هم پشت آن وجود ندارد. من پیش دفاع را انجام دادم و اکسپت مقاله م را گرفته ام. از طرفی ورودی ۹۳ هستم و طبق قوانین دانشگاه اجازه دفاع و فارغ التحصیلی را دارم.
اجبار برای چاپ مقاله در نشریات علمی دانشگاه آزاد
این دانشجو افزود: دانشگاه تاکید کرده که حتما یکی از مقالات باید در نشریات علمی پژوهشی داخلی منتشر شود؛ چون می خواهند با دانشجوی دکتری رتبه دانشگاه را بالا ببرند. گرفتن اکسپت مقاله آی اس آی بسیار راحتتر از علمی پژوهشی داخلی است چون که حدود یک سال و نیم طول می کشد و از سویی داور هم ندارند. به ما می گویند مقاله دومی هم نباید آی اس آی باشد و داخلی باید باشد.
وی ضمن اشاره به اینکه این بخشنامه ظالمانه است، اظهار داشت: به خیال خودشان می خواهند کار را راحتتر کنند در حالیکه ژورنال های خارجی همان ابتدا یا ریجکت می کنند و یا ۷-۸ ماهه به شما اکسپت می دهند اما نشریات داخلی یک و نیم و یا ۲ سال فرایند را طول می دهند.


منبع:

1399/10/18
23:27:30
0.0 / 5
498
تگهای خبر: پژوهش , تخصص , دانشجو , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما