ساخت ابزاری برای شناسایی پشه های ناقل بیماری

ساخت ابزاری برای شناسایی پشه های ناقل بیماری به گزارش این با من پژوهشگران آلمانی با الهام از ساختار شنوایی پشه ها، ابزاری ابداع نموده اند که می تواند به شناسایی گونه و جنسیت پشه ها کمک نماید و شاید در آینده بتوان از آن برای از بین بردن پشه های ناقل بیماری استفاده نمود.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا و به نقل از نیواطلس، برای ریشه کن کردن پشه های ناقل بیماری، دانستن این نکته مهمست که گونه ماده پشه های مورد نظر، چه زمانی و در کجا وجود دارند. شاید یک ابزار آزمایشی جدید بتواند با تقلید از دستگاه شنوایی حشرات، به انجام گرفتن این کار کمک نماید.
بااینکه پشه ها به مفهوم سنتی دارای گوش نیستند اما آنتن هایی دارند که با مو پوشیده شده است. این موها در اثر برخورد با امواج صوتی، مرتعش می شوند و سیگنال هایی را بواسطه حدودا ۱۵ هزار سلول عصبی، به مرکز شنوایی در مغز می فرستند.
هنگامی که شخص دیگری در نزدیکی پشه وجود داشته باشد، پشه به انتشار امواج صوتی می پردازد که حتی خود او نمی تواند آنها را بشنود و یا حداقل در ابتدا، توانایی شنیدن آنها را ندارد. این امواج بواسطه برخورد با بال های حشرات دیگر، منحرف می شوند و به طرف حشره منشا منعکس می شوند.
این پشه با بهره گیری از آنتن های روی بال خود، نه فقط می تواند انعکاس امواج صوتی خودرا بشنود، بلکه قادر می باشد جنسیت و گونه های پشه های دیگر را نیز بر طبق روش مشخصی که موجب انحراف امواج می شود، تعیین کند.
گروهی از پژوهشگران "دانشگاه برمن" (University of Bremen) آلمان به سرپرستی دکتر "تیم زیمر" (Tim Ziemer)، دانشمند این دانشگاه، ابزاری مبتنی بر میکروفن ساخته اند که از این آنتن ها الهام گرفته شده است. این ابزار، امواج صوتی را منتشر می کند؛ سپس تلفیقی از ابزارهای تشخیص گفتار و الگوریتم های یادگیری ماشینی را برای تجزیه و تحلیل انحراف پژواک های دریافتی به کار می گیرد.


این ابزار می تواند گونه ها و جنسیت پشه هایی را که در نزدیکی پرواز می کنند، تعیین کند. بعلاوه، باتوجه به ساختار آنتن مانند این ابزار، تنظیمات آن بهتر از روش های متداول پردازش صدا در فیلتر کردن صدای پس زمینه کار می کنند.
پژوهشگران امیدوارند که این فناوری با توسعه بیشتر بتواند به هدف قرار دادن پشه های ناقل بیماری کمک نماید و استفاده از سموم دفع آفات را نیز به حداقل برساند.
منبع:

1399/09/21
13:02:03
5.0 / 5
1009
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما