معاون دانشگاه تهران ؛

كرونا فعالیت انجمن های علمی و كانون ها را مختل كرد

كرونا فعالیت انجمن های علمی و كانون ها را مختل كرد به گزارش این با من معاون فرهنگی دانشگاه تهران اظهار داشت: بعد از شیوع ویروس كرونا فعالیت كانون ها و انجمن های علمی و نشریات به كندی پیش می رفت اما هم اكنون كار خودرا به صورت مجازی آغاز نموده اند.مجید سرسنگی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه کارهای فرهنگی در دوران کرونا لطمه دیده و هیچ شکی در آن نیست، اظهار نمود: به هر حال دانشگاه ها برای مواجه با این ویروس آماده نبودند. در گذشته بالای ۹۰ درصد کارهای فرهنگی به صورت حضوری بود و پیش بینی نمی شد که حضور دانشجویان به این شکل محدود شود. کرونا بر کارهای فرهنگی مخصوصاً در ۵-۶ ماهه اول تأثیر منفی گذاشت.
معاون فرهنگی دانشگاه تهران ضمن بیان این مطلب که دانشگاه تهران جزو نخستین دانشگاه هایی بود که برای مجازی شدن کارهای فرهنگی به سرعت فعال شد، اضافه کرد: در همین زمینه سامانه فرهنگی اجتماعی را طراحی نموده ایم که این امکان را به همه دانشجویان و فعالان فرهنگی اجتماعی می دهد که به صورت مجازی با ما در ارتباط باشند. در گذشته دانشجویان نیاز داشتند به اداره کل فرهنگی یا تربیت بدنی به صورت حضوری مراجعه کنند.
وی در ادامه اشاره کرد: هدف از ایجاد این سامانه، استفاده از ظرفیت های فناوری اطلاعات برای فراهم کردن بستری مناسب برای مشارکت دانشجویان در کارهای فرهنگی، اجتماعی و سیاسی، تسهیل امور تشکل های دانشجویی، مستندسازی و ثبت فعالیت ها، یکسان سازی فرآیندها، انجام امور تشکل های دانشجویی بدون مراجعه حضوری دانشجویان و حذف مصرف کاغذ در مکاتبات اداری است.
سرسنگی اشاره کرد: هر کدام از دانشجویان دانشگاه تهران در این سامانه دارای یک کارتابل شخصی بوده و می توانند پس از ورود به سامانه بوسیله احراز هویت مرکزی دانشگاه بسته به علاقمندی در تشکل های دانشجویی عضو شوند. همین طور هر کدام از دبیران انجمن های علمی دانشجویی، کانون های فرهنگی، نشریات دانشجویی و تشکل های اسلامی دارای یک کارتابل حقوقی هستند.
معاون فرهنگی دانشگاه تهران همین طور از تشکیل کمیته ای جهت بررسی فضای فرهنگی در حوزه مجازی آگاهی داد و اظهار داشت: این کمیته مقرر است کارهای فرهنگی در دوران کرونا و همین طور پساکرونا را پیگیری کند.
وی افزود: بعد از شیوع ویروس کرونا کارهای کانون ها و انجمن های علمی و نشریات به کندی پیش می رفت اما هم اکنون برخی از کانون ها و انجمن های علمی و نشریات باردیگر کارشان را راه انداخته اند. دانشگاه در حوزه کارهای فرهنگی و اجتماعی امکانی را فراهم نموده که انجمن ها بوسیله تالارهای گفتگوی مجازی با یکدیگر مرتبط شوند و برخی برنامه ها همچون سخنرانی و یا نشست های گروهی از این طریق برگزار می گردد.
سرسنگی بیان کرد: تشکل های اسلامی دو دسته برنامه دارند؛ نخست برنامه های کوچک است که به صورت حضوری با حداکثر ۱۰ نفر و با رعایت پروتکل های بهداشتی انجام می شود. برنامه دوم، برنامه های بزرگ تری است که به صورت مجازی و بوسیله زیرساخت های دانشگاه برگزار می گردد.
معاون فرهنگی دانشگاه تهران همین طور از ارائه آموزش های مجازی در حوزه تربیت بدنی و فرهنگی به دانشجویان آگاهی داد و اظهار داشت: در همین زمینه کارهای آموزشی را در حوزه های تربیت بدنی و اداره کل فرهنگی و اجتماعی آغاز نموده ایم که صورت مستمر ادامه دارد. مثلاً در حوزه تربیت بدنی احصا کرده ایم که دانشجویان در دوره ای که در منزل هستند چه لطمه های جسمی در اثر بی تحرکی به آنها وارد می شود. در حوزه فرهنگی اجتماعی نیز مسائلی چون افسردگی، انزوا و مسائلی از این دست ممکنست به سراغ دانشجویان بیاید که مقرر است در این راستا تولید محتوایی صورت گیرد و بر روی سایت بارگذاری شود.
وی با اشاره به اینکه امسال به سبب شرایط خاص نمی توانیم آئین نودانشجویان را مثل سال های گذشته برگزار نماییم، اظهار داشت: در حال تولید برنامه ای هستیم که نودانشجویان بتوانند به صورت مجازی از برنامه ها بهره مند شوند. برنامه دیگر این است که نودانشجویان را در چارچوب گروه های کوچک ۱۰ نفره به صورت داوطلب به دانشگاه بیاوریم تا با محیط دانشگاه آشنا گردند.
سرسنگی با بیان اینکه ثبت نام باشگاه دانش آموزی امسال از آبان ماه آغاز خواهد شد، اشاره کرد: تقریباً تمام کارهای باشگاه را به صورت مجازی طراحی نموده ایم تا نیازی به حضور دانش آموزان در دانشگاه نباشد. در آینده جزئیات آنرا اعلام خواهیم کرد.
معاون فرهنگی دانشگاه تهران با اعلان اینکه بخشنامه راه اندازی انجمن خانه و دانشگاه مصوب شده است، اظهار داشت: با راه اندازی این انجمن می خواهیم از ظرفیت خانواده های دانشجویان برای رفع مشکلات مادی و معنوی دانشگاه بیشتر استفاده نمائیم و همین طور از نقطه نظرات آنها در اداره دانشگاه بهره مند شویم. این انجمن توسط خانواده های دانشجویان مدیریت می شود. منتظر هستیم ثبت نام دانشجویان جدید صورت گیرد و مشخصات خانواده ها را داشته و بعد از آن انتخابات را برگزار خواهیم کرد.


منبع:

1399/07/30
14:13:52
5.0 / 5
1367
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما