نقش رانندگان تاكسی در قطع زنجیره انتقال بیماری كرونا

نقش رانندگان تاكسی در قطع زنجیره انتقال بیماری كرونا به گزارش این با من محققان دانشكده بهداشت دانشگاه علوم پزشكی تهران و موسسه تحقیقات سلامت سفارش می كنند رانندگان تاكسی حتما از وسایل حفاظت فردی استفاده كنند. ضدعفونی مكرر دست ها و سطوح پرتماس، عدم استفاده از پول نقد تا حد امكان، استفاده از جداكننده های پلاستیكی برای جداكردن فضای بین راننده و مسافرین، الزامی كردن استفاده از ماسك توسط مسافران و سوار كردن فقط دو نفر در صندلی عقب تاكسی ضروری می باشد.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا، ناوگان حمل و نقل عمومی شهری به علت تردد بالای مسافران، بعنوان یکی از کانون های شیوع بیماری کووید-۱۹ محسوب می شوند و رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی می تواند به مبتلا شدن بیشتر مسافران و رانندگان تاکسی و در نهایت سایر شهروندان به این بیماری منجر شود. در چنین شرایطی رعایت اصول ایمنی می تواند رانندگان وسایل نقلیه عمومی را در مقابل خطر مبتلا شدن به ویروس کرونا حفظ نماید.
پژوهشگران دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران و موسسه تحقیقات سلامت با بررسی شواهد موجود به این پرسش پاسخ دادند که رانندگان تاکسی چه اقداماتی انجام دهند تا به کووید-۱۹ مبتلا نشوند؟
طبق شواهد موجود، استفاده از ماسک توسط مسافران و رانندگان تاکسی برای پیشگیری از انتشار ویروس اهمیت زیادی دارد. با عنایت به این که مشخص شده نسبتی از افراد آلوده به ویروس فاقد علامت هستند، استفاده فراگیر از ماسک امری ضروری می باشد. در بعضی از کشورها، سازمان های مربوط به تاکسیرانی، ضدعفونی کننده دست، اسپری ضدعفونی سطوح و ماسک در اختیار رانندگان تاکسی قرار می دهند.
گندزدایی و ضدعفونی کردن تاکسی ها به صورت روزانه و همینطور توزیع ماسک و تاکید بر ضرورت رعایت پروتکل های بهداشتی، بخشی از خدمات این سازمان ها است. در صورتیکه چنین خدماتی وجود نداشته باشد، رانندگان به صورت شخصی وسائل حفاظتی را تهیه می کنند.
علاوه بر رانندگان تاکسی ها، خود مسافران هم باید فاصله گذاری اجتماعی و نکات بهداشتی را رعایت نمایند تا مانع از شیوع کرونا شوند. در همین راستا، استفاده از پوشش های پلاستیکی مخصوص می تواند فضای بین راننده و مسافران را از هم جدا کند. این جداکننده های پلاستیکی سبب می شود اگر راننده یا مسافران عطسه و سرفه کنند قطرات تنفسی به سمت سایرین منتشر نشود و بیشتر از همه می تواند رانندگان را محفوظ نگه دارد.
همچنین، مناسب می باشد از سوار شدن کسانی که از ماسک استفاده نمی کنند و یا دستورالعمل های بهداشتی را رعایت نمی کنند، جلوگیری شود. یکی از موارد پیشنهادی، سوار نکردن بیشتر از دو مسافر در صندلی عقب خودرو است که می تواند در جلوگیری از انتشار کرونا موثر باشد.
به صورت کلی نکاتی که رانندگان تاکسی ها باید رعایت نمایند، به شرح زیر است:
- در صورت داشتن تب و سرفه سر کار نروند؛
- هنگام کار و حضور مسافر در تاکسی، از ماسک استفاده کنند؛
- در صورت امکان از دستکش لاتکس استفاده کنند؛
- هیچگاه صورت خود و به خصوص چشم ها و بینی را با دست های آلوده لمس نکنند؛
- هر روز و به صورت مکرر تمام سطوح پر تماس تاکسی به خصوص دستگیره ها را با مواد ضدعفونی کننده یا الکل ۷۰ درصد، ضد عفونی کرده و در صورت ضرورت ضدعفونی کننده را در اختیار مسافرین هم قرار دهند؛
- تا حد امکان از گرفتن اسکناس و سکه و تحویل آن به مشتری خودداری کنند؛
- دست های خویش را به صورت مکرر بشویند.
بر مبنای اعلام کمیته اطلاع رسانی و آموزش همگانی کرونا در دانشگاه علوم پزشکی تهران که به بررسی مستندات، شواهد و پاسخ های علمی در مورد ویروس کرونا می پردازد؛ از آنجائیکه تاکسی ها به علت تردد بالای مسافران بعنوان یکی از کانون های شیوع بیماری کرونا محسوب می شوند، رعایت نکات بهداشتی برای رانندگان تاکسی امری ضروریست.
منبع:

1399/06/28
15:19:19
5.0 / 5
1707
تگهای خبر: آموزش , پژوهش , خدمات , دانشكده
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما