آیا كووید-19 بوسیله مدفوع منتقل می شود؟

آیا كووید-19 بوسیله مدفوع منتقل می شود؟ این با من: بعضی از پژوهشگران باور دارند كه نحوه لوله كشی فاضلاب در آپارتمان ها و كیفیت آن می تواند در میزان انتقال كروناویروس موثر باشد.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا و به نقل از مجله ساینس، پژوهش جدیدی نشان داده است که کروناویروس ممکنست بوسیله لوله فاضلاب آپارتمان های چین، بعضی از ساکنان را مبتلا کند. نتایج این پژوهش، موجی از نگرانی را در مورد راه های انتقال و گسترش کووید- ۱۹ پدید آورده است.
این مورد، یادآور همه گیری "نشانگان تنفسی حاد" یا "سارس"(SARS) در سال ۲۰۰۳ است که از راه لوله های فاضلاب در آپارتمان های هنگ کنگ نیز منتقل می شد. به همین دلیل، این نگرانی به وجود آمده است که شاید کووید- ۱۹ از راه دستشویی ها نیز قابل انتقال باشد.
پژوهش های پیشین هشدار داده اند که کروناویروس بواسطه قطرات تنفسی و ذرات انتشار یافته در هوا قابل انتقال است، اما حالا شاید بتوان یافته های این پژوهش را نیز به هشدارهای پیشین اضافه کرد و اظهار داشت که کروناویروس، بواسطه مدفوع نیز منتقل می شود. "جوزف آلن"(Joseph Allen)، از متخصصان بخش سلامت عمومی "دانشگاه هاروارد"(Harvard University) اظهار داشت: این موضوعی نیست که مردم دوست داشته باشند در مورد آن صحبت کنند.
بااینکه اثبات انتقال یک پاتوژن بواسطه مدفوع و گسترش ویروس از راه لوله های فاضلاب دشوار است، اما پژوهشگران باور دارند که امکان آن وجود دارد.

آیا مدفوع، کووید-۱۹ را منتقل می کند؟
خیلی از پژوهش ها، یافتن آر. ان. ای کروناویروس را در نمونه های مدفوع بیماران مبتلا به کووید-۱۹ گزارش داده اند. بعضی از این بیماران، به اسهال هم مبتلا بودند و این نشان داده است که ویروس بر دستگاه گوارش آنها نیز اثر گذاشته است. ممکنست که آر. ان. ای ویروس، با قورت دادن بزاق دهان و یا وارد شدن ذرات حامل ویروس به مجرای تنفسی، منتقل شده باشد. نمونه های مدفوع به دست آمده از فاضلاب هم اکنون جهت بررسی شیوع کووید- ۱۹ در شهرهای سراسر جهان، در بعضی از دانشگاه ها مورد بررسی هستند.
بعضی از پژوهش ها نیز نشان داده اند که آران ای کروناویروس، در دستشویی بیمارستان ها وجود دارد. پژوهش دیگری نشان داده است که با زدن دکمه تخلیه توالت فرنگی، ذرات ویروس در فضای بالای آن منتشر می شوند. بدین ترتیب ممکنست که فردی با تنفس ذرات ویروس انتشار یافته از مدفوع، در معرض مبتلاشدن به کووید- ۱۹ قرار بگیرد و بعد از لمس یک سطح آلوده، به بیماری مبتلا شود.
یک نکته مهم در مورد این پژوهش ها، محدودیت شواهدی است که نشان می دهند آران ای ویروس در مدفوع، متعلق به ویروس های زنده و عفونی است، نه فقط بقایای ویروس های مرده و لطمه دیده. بگفته مراکز پیشگیری و کنترل بیماری آمریکا، معین نیست که آیا ویروس موجود در مدفوع می تواند عامل شیوع کووید- ۱۹ باشد یا خیر. این مراکز نهایتا نتیجه گرفتند که امکان انتشار ویروس با این روش، بسیار پایین است. تابحال هیچ مورد ثبت شده ای بطور واضح، عفونت بواسطه مدفوع را نشان نداده است.
در هر حال، آلن و پژوهشگران دیگر باور دارند که این خطر نباید نادیده گرفته شود. کروناویروس در بین حیوانات، از راه مدفوع شیوع می یابد؛ در نتیجه این باور وجود دارد که انتقال کروناویروس با این روش، امکان پذیر است.
"جردن پسیا"(Jordan Peccia)، مهندس محیط زیست "دانشگاه ییل"(Yale University) اظهار داشت: این سوال که آیا کروناویروس در فاضلاب وجود دارد یا خیر، سوال دیگری است. با رسیدن ضایعات انسانی به فاضلاب، ویروس ها آنقدر رقیق می شوند که نمی توانند عفونی باشند.

شیوع سارس در سال ۲۰۰۳
"اموی گاردنز"(Amoy Gardens)، یک مجتمع مسکونی در هنگ کنگ با چندین برج است که در سال ۲۰۰۳، ۳۲۱ نفر ساکن آن بودند و ۴۲ نفر از آنها در اثر مبتلاشدن به سارس از دنیا رفتند. پژوهشگران طی بررسی دلیل شیوع این بیماری، نهایتا به یک بازدیدکننده رسیدند که به اسهال شدید مبتلا بود. کف دستشویی های آپارتمان ها، سیستم تخلیه ای وجود داشت. هنگامی که مسیرهای U شکل زیر این سیستم ها خشک می شدند، ویروس های هواپخش ساکنان بیمار، از راه هوا به آپارتمان ها رسیدند. این نوع شیوع معمولا به کمک آب انباشته شده در مسیرها متوقف می شود. نظر دانشمندان این است که شاید ذرات ویروسی به کمک باد به آپارتمان ها راه یافته اند.

شباهت انتشار سارس و کروناویروس
از میان ساکنان آپارتمانی که در شهر گوانگ ژو در جنوب چین قرار دارد، تنها ۹ نفر به کروناویروس مبتلا شدند و هیچ کس از دنیا نرفت، اما بگفته "یوگو لی"(Yuguo Li)، پژوهشگر "دانشگاه هنگ کنگ" (University of Hong Kong )، شباهت هایی میان انتشار کروناویروس و شیوع سارس در سال ۲۰۰۳ وجود دارد.
در اواخر ماه ژانویه و با آغاز شیوع کروناویروس، آزمایش کووید-۱۹ همه اعضای یک خانواده پنج نفره که در طبقه پانزدهم یک آپارتمان زندگی می کردند، بعد از بازید آنها از شهر ووهان مثبت شد. بعد از چند روز، دو زوج میانسال که در طبقات ۲۵ و ۲۷ آپارتمان زندگی می کردند و لوله های فاضلاب خانه آنها با این خانواده مشترک بود نیز به کووید-۱۹ مبتلا شدند. این دو زوج سفر نکرده بودند و با افراد بیمار نیز تماس نداشتند.
"لی" و گروهش، شواهدی یافتند که نشان می داد این دو زوج، در معرض ذرات هوایی انتشار یافته از مدفوع همسایگان در بیش از ۱۰ طبقه پایین تر از خود قرار گرفته اند.
"لی" اظهار داشت: ما دقیقا نمی دانیم که چه تعداد موارد مشابه ممکنست در چین و کشورهای دیگر وجود داشته باشد.

آیا کروناویروس می تواند از راه لوله های فاضلاب منتقل شود؟
بگفته پژوهشگران، انتقال کروناویروس از راه لوله های فاضلاب، به عوامل بسیاری بستگی دارد و شاید اثبات آن نا ممکن باشد. یک شخص بیمار می تواند تعداد زیادی از ویروس های عفونی را تولید نماید که با سرعت به دیگران منتقل می شوند. امکان انتقال ویروس، به لوله کشی ساختمان و کیفیت آن هم بستگی دارد.
منبع:

1399/06/20
22:40:03
5.0 / 5
1306
تگهای خبر: پژوهش , تخصص , دانشگاه , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما