اجرای ۴ پروژه جهانی كشف ژنوم انسان

اجرای ۴ پروژه جهانی كشف ژنوم انسان رئیس انجمن ژنتیك ایران، ایران را جزو ۱۰ كشور اول دنیا به لحاظ تنوع زیستی دانست و اظهار داشت: تمامی این منابع ژنتیكی برای این عالم هستی ذخایر پرارزش محسوب شده و تخریب هر یك می تواند آثار سویی بر اكوسیستم و سایر موجودات زنده داشته باشد؛ چون كه این ذخایر مهمترین اركان برای تأمین غذا، سلامت و تأمین انرژی است و بدون آن ادامه حیات میسر نیست.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا، دکتر محمود تولایی امروز در چهارمین کنگره بین المللی و شانزدهمین کنگره ملی ژنتیک ایران که به صورت آنلاین در دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد، با اشاره به برگزاری آنلاین این کنگره به علت شرایط موجود، ابراز امیدواری کرد که این تلاش ها به گسترش سلامت کمک نماید و جامعه بشری به سرعت بتواند بر این بیماری فائق آید تا جریان زندگی بر مدار عادی خود برگردد.
وی با اشاره به خلقت عظیمی که میلیاردها موجود مختلف شامل جانوران و میکروارگانیزم ها در آن آفریده شده اند، اظهار نمود: بشر با تمامی پیشرفت هایی که در خلال قرن ها داشته، ولی هنوز به صورت کامل به تمامی رازهای خلقت حتی در حد یک ارگانیسم دست نیافته است؛ ازاین رو راه طولانی در پیش است.
تولایی افزود: تمامی این منابع ژنتیکی برای این عالم هستی ذخایر پرارزش محسوب شده و تخریب هر یک می تواند آثار سویی بر اکوسیستم و سایر موجودات زنده داشته باشد؛ چون که این ذخایر مهمترین ارکان برای تأمین غذا، سلامت و تأمین انرژی است و بدون آن ادامه حیات میسر نیست.
رئیس انجمن ژنتیک ایران با اشاره به اینکه کشور ما به علت برخورداری از انواع اقلیم های مختلف از تنوع زیستی بسیار بالایی برخوردار است، تصریح کرد: از این نظر ایران جزو ۱۰ کشور اول دنیا به لحاظ تنوع زیستی است و این سرمایه گرانبها که خداوند نصیب ملت ما کرده است، امانتی است برای نسل حاضر و حفظ آن برای عرضه به نسل های بعدی از وظایف ما است و این امانتداری جز با تلاش علمی میسر نیست.
وی افزود: پس از پروژه ژنوم انسانی که یکی از شاهکارهای عرصه علم و فناوری در هزاره سوم بود که با هدف توالی یابی ژنوم، توسعه فناوری، کاهش هزینه و افزایش کیفیت استخراج DNA را فراهم نمود، پروژه های مهم جهانی دیگری مانند N کد با هدف شناخت ساختارهای ویژه، پروژه پروتئین انسانی با هدف تحقق بخشیدن به درک بهتر ما از پروتئوم و پروژه اپی ژنوم انسانی ما را یک قدم به اینکه بدن و ساختارهای آن چگونه کار می کنند، نزدیکتر کرده است.
رئیس انجمن ژنتیک ایران، پروژه اکس پوزوم را پروژه ای دانست که افق جدیدی در ارتباط با بیماری ها، سلامت و مواجهه ما در رژیم های غذایی و سبک های زندگی و چگونگی مواجهه بدن موجودات زنده در مقابل بیماری ها بوجود آورده است، خاطرنشان کرد: فناوری‎های توالی یابی نسل جدید NGS و کریسپر بعنوان دو فناوری کلیدی است که بشر را برای درک بهتر برای تفسیر ژنوم و استفاده از روش های هدفممند درمانی، توانمند کرده است.
تولایی، افزود: در چنین شرایطی تلاش علمی هماهنگ برای درک بهتر ساختار سیستم های موجودات زنده، بحث و تبادل نظر و استفاده از روش های مهندسی ژنوم ضرورتی جدی تری یافته است.
به قول وی، پیشبینی می شود که فناوری های حوزه ژنومی در ارتقای سلامت جمعیت با هدف قرار دادن افراد در معرض خطر و کاهش بروز بیماری های شایع و پرهزینه و پیچیده به واسطه برنامه های بالقوه از راه غربالگری و پیشگیری و تصمیم گیری های بهینه درمانی، تولید داروها و واکسن های نسل جدید و همینطور در حوزه های نوین کشاورزی و امنیت غذایی و استفاده بهینه از منابع خداداد در اکوسیستم نقش مهمی را بازی خواهد نمود.
رئیس انجمن ژنتیک ایران با اشاره به نیم قرن فعالیتهای این انجمن، خاطرنشان کرد: این انجمن با بیشتر از نیم قرن فعالیت در حوزه های ژنتیک انسانی، گیاهی، زیست سازگارها، جانوری، دام، آبزیان و ذخایر ژنتیکی تلاش کرده است که با همت دانش پژوهان اعضای خود برای حفظ و بهره برداری درست و ایمن ذخایر زیستی کشور گام های موثری را بردارد.
وی افزود: در این کنگره هم تدابیری اندیشیده شده است تا فرزندان فرهیخته این سرزمین با این سرمایه الهی بیشتر آشنا گردند، بر مبانی ارزشی و اخلاقی و ایمنی زیستی واقف شده و با تلاش در جهت کشف خلقت، در جایگاه علمی این کشور تکیه زده و برای شکوفایی روز افزون دانش و فناوری گام بردارند.
وی تصریح کرد: این کنگره می تواند نویدبخش تحرک و کوشش برای مشارکت در ایجاد همکاریهای منسجم علمی با همکاری محققان در کشورهای پیشرو باشد. ما امروز بیشتر از هر زمان دیگری در ژنتیک دارای درک بهتر از ساختارهای زیستی هستیم و می توانیم دست یکدیگر را برای پیشرفت بیشتر در این حوزه بفشاریم.1399/05/29
22:47:57
5.0 / 5
1568
تگهای خبر: انجمن , دانشگاه , علم , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما