راهكار پژوهشگران دانشگاه امیركبیر برای نمك زدایی از آب شور

راهكار پژوهشگران دانشگاه امیركبیر برای نمك زدایی از آب شور این با من: پژوهشگران دانشكده مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی امیركبیر با بهره گیری از فناوری نانو روشی را در فاز صنعتی برای نمك زدایی از آب را عرضه كنند.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا، محمد مهدی کاظم زاده دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مهندسی شیمی گرایش جداسازی و مجری پروژه "بهبود جذب سطحی کامپوزیت کربنی جهت استفاده در نمک زدایی آب" با اعلان اینکه در این پروژه توانستیم این روش را یک گام فراتر از روش آزمایشگاهی اجرایی نماییم و پروسه نمک زدایی از آب شور را به نتیجه برسانیم، اظهار داشت: روشی که در این پروژه در پیش گرفتیم قبل از اینها در چارچوب آزمایشگاهی انجام گرفته ولی به صورت پیوسته و یکبار گذر انجام نگرفته بود؛ اما ما موفق شدیم این روش را فراتر از حد آزمایشگاهی و نزدیک به حالت صنعتی اجرایی نماییم.
کاظم زاده در ادامه اشاره کرد: در این فرآیند علاوه بر ساخت سیستم، با بهبود خواص الکترودهای مورد استفاده در سامانه یون زدایی خازنی با بهره گیری از نانو ذرات رسانا، عملکرد سیستم را بهبود دادیم.
وی درباب مزایای این روش در نمک زدایی آب اظهار داشت: در این روش آب شور از میان الکترود های کاتد و آند عبور داده شده و آنیون و کاتیون موجود درآن به صورت الکترواستاتیکی جذب الکترودهای سیستم می شوند. همچون مزایای این روش کاهش پتانسیل رسوب گیری، فشار عملیاتی و انرژی مصرفی پایین در مقایسه با روش معمول اسمز معکوس را میتوان نام برد.
مجری طرح با اعلان اینکه این سیستم آب را تصفیه می کند و از انرژی آزاد شده آن می توان نیز بهره برد، افزود: یکی دیگر از مزایای این سامانه ماژولار بودن آن است، یعنی مشتری می تواند میزان جریان متفاوتی را در طول مدت استفاده از سیستم عبور داده و ناخالصی های نمکی موجود در آب را به میزان نیاز خود کم کند.
وی با اعلان اینکه در این روش کمتر از مواد و تجهیزات خارجی استفاده شده، اشاره کرد: این تکنولوژی در حال رشد است و الان دو شرکت بین المللی سردمدار آن هستند، که با سرمایه گذاری حدودا پنج میلیون دلار توانستند این محصول را صنعتی کنند. همین طور سازمان فضایی ناسا از این فنآوری در سیستم های خود بهره برده است.
کاظم زاده با تاکید بر اینکه باتوجه به مشکل کم آبی در کشور اجرای این پروژه ضروری می باشد، بیان کرد: بیشتر تجهیزات و مواد مصرفی برای ساخت این دستگاه در داخل کشور تولید می شود پس می توان با تکمیل زنجیره و سرمایه گذاری کافی، ضمن جلوگیری از خروج ارز، با دستگاه اسمز معکوس که به صورت عام در صنایع جهت نمک زدایی در کشور وجود دارد، رقابت کرد. در گذشته کم توجهی هایی درباب توسعه فناوری در کشور وجود داشته، ولی بتازگی شاهد پویش هدفمند سرمایه گذاری در حوزه تحقیق و توسعه هستیم که امیدواریم، با حمایت مکفی مالی، امکان تکمیل فناوری و تجاری سازی آن فراهم شود.
گفتنی است این پروژه در سال 92 با تمرکز بر روی ساخت ابر خازن توسط دانشجوی دکتری مهندس سارا مدنی شروع شد و در دوسال اخیر با تمرکز بر ساخت سامانه یون زدایی خازنی (CDI) در آزمایشگاه مواد پیشرفته زیر نظر دکتر کاووس فلامکی استاد تمام دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در حال توسعه است.
منبع:

1399/02/07
13:28:41
5.0 / 5
2549
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما