غشای فوق نازكی كه ۱۰۰ برابر بیشتر انرژی تولید می كند

غشای فوق نازكی كه ۱۰۰ برابر بیشتر انرژی تولید می كند به گزارش این با من شیمی دانان موفق به ابداع یك غشای فوق نازك شده اند كه تنها یك مولكول ضخامت دارد و قادر به تولید ۱۰۰ برابری انرژی از آب شور است.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، شیمی دانان دانشگاه لیدن(Leiden) در هلند موفق به پیدا كردن راهی برای به دست آوردن ۱۰۰ برابر انرژی بیشتر از آب شور نسبت به سایر غشاهای فعلی شده اند. غشای فوق نازكی كه فقط یك مولكول ضخامت دارد و متخلخل است.
این اكتشاف می تواند روش استحصال انرژی را متحول كند.
تولید انرژی از آب امكان دارد. هنگامی كه آب شیرین و آب شور با یكدیگر ملاقات می كنند، تبادلی میان نمك و ذرات دیگر به وجود می آید. سپس هنگامی كه غشایی در این آب قرار گیرد، می توان به لطف این ذرات متحرك، انرژی تولید كرد. این روش همینطور روشی برای شیرین كردن آب است؛ چیزی كه در خیلی از كشورهای گرفتار خشكسالی بسیار مهم می باشد.
حالا به لطف گروهی از شیمی دانان دانشگاه لیدن، یك غشای جدید می تواند ۱۰۰ برابر بیشتر از بهترین غشاهای فعلی انرژی تولید نماید.
نحوه تولید انرژی تولید انرژی این غشاها بستگی به تخلخل و ضخامت آنها دارد. به صورت معمول، غشاها نازك یا متخلخل هستند، اما به صورت همزمان هم نازك و هم متخلخل نیستند. حالا به لطف شیمی دانان دانشگاه لیدن، غشایی به وجود آمده است كه هم متخلخل و هم بسیار نازك است. بدین سان می تواند انرژی بسیار بیشتری تولید نماید.
محققان دانشگاه لیدن و نویسندگان این مطالعه "ژو لیو" و "گرگوری اشنایدر" غشایی را بوجود آورده اند كه شبیه گرافن است. این غشا، بزرگ و مسطح است و كاملاً از اتم های كربن تشكیل شده است.
"لیو" اظهار داشت: غشایی كه بوجود آورده ایم تنها دو نانومتر ضخامت دارد و قابل نفوذ به یون های پتاسیم است. ما می توانیم با استفاده از یك بلوك مولكولی متفاوت، خواص غشای مورد نظر را تغییر دهیم.
"اشنایدر" هم توضیح داد: برای ساختن غشا، خیلی از محققان از گرافن شروع می كنند كه بسیار نازك است، اما متخلخل نیست. آنها سپس تلاش می كنند آنرا متخلخل كنند تا نفوذپذیری بیشتری داشته باشند. ما با جمع آوری مولكول های كوچك و ساخت غشای متخلخل بزرگتر از آن مولكول ها، معكوس عمل كردیم. غشای ابداعی ما در مقایسه با گرافن، دارای نقص است، اما این نقص، خصوصیت های خاصی به آن می دهد.
او در آخر اظهار داشت: بخش عمده ای از تحقیقات در این حوزه بر ایجاد كاتالیزورهای بهتر متمركز شده است و ساخت و ابداع غشاها تا حدودی به بن بست رسیده بود. این كشف جدید امكانات كاملاً جدیدی را برای تولید برق، نمك زدایی و ساخت سلول های سوختی بسیار كارآمدتر باز می كند.
یافته های این محققان در مجله Nature Nanotechnology انتشار یافته است.1398/12/22
23:53:37
5.0 / 5
3462
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما