بخشنامه مالكیت فكری دانشگاههای علوم پزشكی رونمایی گردید

بخشنامه مالكیت فكری دانشگاههای علوم پزشكی رونمایی گردید این با من: بخشنامه ساختار و خط مشی مالكیت فكری و نوآوری در دانشگاه های علوم پزشكی با حضور دكتر رضا ملك زاده معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، دكتر شاهین آخوندزاده قائم مقام معاون تحقیقات وزیر بهداشت، حسین وطن پور رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت و محمود حكمت نیا معاون حقوقی مالكیت فكری وزارت دادگستری رونمایی گردید.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا، شاهین آخوندزاده قائم مقام معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت در مراسم رونمایی از این بخشنامه كه امروز در دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت رونمایی گردید، با اشاره به این كه دانشگاه های ما سطوح مختلفی دارند و دانشگاه هایی همچون علوم پزشكی مشهد، تبریز، شهید بهشتی، علوم پزشكی تهران و غیره كم كم از بحث آموزش و پژوهش به سمت فناوری حركت كرده اند، اظهار نمود: دستور العمل های مربوط به مالكیت فكری ما مربوط به دانشگاه های آموزش و پژوهش محور بوده و این مساله برای دانشگاه هایی كه به فناوری نزدیك می شوند، تنش ایجاد می كند؛ بدین سبب باید به سمت بخشنامه های روشن و شفاف برویم.
وی با اشاره به بخشنامه ساختار و خط مشی مالكیت فكری و نوآوری در دانشگاه های علوم پزشكی، اشاره كرد: كتابچه مربوط به این بخشنامه فعلا كارگشا است و با كمك وزارت دادگستری و معاونت مربوطه تدوین شده است كه امروز رونمایی می شود.
قائم مقام معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت اشاره كرد: بطور اخص در دوره ای كه بخش عمده ای از پایان نامه ها به سمت محصول می روند، احتیاج به بخشنامه جدید است كه این مساله در خود دانشگاه ها نیز باید لحاظ شده و سهم دانشگاه و هر یك از ذی نفعان جهت بهره برداری از حقوق مادی اختراع باید تعیین شود.
آخوندزاده با بیان این كه دفاتر مالكیت فكری در دانشگاه ها تشكیل شده اند، اضافه كرد: این دفاتر باید اختلاف بین ذی نفعان را حل كند و نكته مهم محرمانه بودن این مساله است كه از ابتدا تا انتهای پروسه بایستی محرمانه بماند.
وی افزود: بخش زیادی از این بخشنامه مربوط به حل و فصل اختلافات است؛ چونكه هر جا بحث مالی مطرح باشد، اختلاف زیادی وجود دارد.
قائم مقام معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت درانتها اظهار داشت: در ارتباط با پایان نامه ها باید این مساله را در نظر داشت كه حقوق پایان نامه اگر از گرنت استاد نباشد، به دانشجو و رزیدنت برمی گردد و اگر قرار باشد جایزه ای بدهند، صاحب آن دانشجو و رزیدنت است؛ در این عرصه مشكل جدی داریم و بسیاری از اوقات حقوق دانشجو رعایت نمی گردد.
به گزارش این با من به نقل از ایسنا، در ادامه این مراسم گزارش دانشگاه های 10 كلان منطقه كشور در حوزه مالكیت فكری از طرف معاونان تحقیقات و فناوری دانشگاه ها و مسئولان مربوطه ارائه شد.
1398/11/06
22:24:29
5.0 / 5
4466
تگهای خبر: آموزش , پژوهش , حقوقی , دانشجو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما