درمان درد با استفاده از سلول های بنیادی

درمان درد با استفاده از سلول های بنیادی به گزارش این با من محققان موفق شدند با استفاده از سلول های بنیادی و بدون هیچ عوارض جانبی، به درمان درد در موش ها بپردازند.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا و به نقل از اینترستینگ اینجینیرنگ، اعتیاد به مواد مخدر یكی از اشكالات جوامع بشری است كه همواره ترس و وحشت جامعه را به همراه دارد. چونكه باعث نابودی زندگی افراد و گاها منجر به مرگ آنها می شود.
اما داشتن "درد" هم یكی از اشكالات انسان ها است. از طرفی، برای خیلی از مردم دشوار می باشد كه بدون استفاده از دارو زندگی كنند.
در این راستا، پیدا كردن درمان های غیراعتیادآور هدف جمع زیادی از محققان در سراسر جهان است.
حال، تعدادی از پژوهشگران دانشگاه "سیدنی" موضوعی را كشف كرده اند كه می تواند روزی با استفاده از سلول های بنیادی به "سیستم كنترل درد غیراعتیادآور" تبدیل گردد.
محققان برای نخستین بار تواستند در بدن موش ها نورون هایی بسازند كه احساس درد را نابود می كند و به تسكین پایدار درد در بدن آنها منجر می شود.
این گروه تحقیقاتی از روشی معروف به "القای سلول های بنیادی پرتوان"(iPS) استفاده كردند از مغز استخوان نشات می گیرد تا سلول هایی را ایجاد كند كه كشنده درد هستند.
این سلول های بنیادی پرتوان بعد از آن در نخاع موش هایی كه دارای درد شدید "نوروپاتی" بودند، قرار داده شدند.
درد نوروپاتی دردی است كه به جهت تحت تاثیر قرار گرفتن سیستم "سوماتوسنسوری"(بخشی از سیستم اعصاب حسی) بوسیله صدمه یا بیماری ایجاد می شود.
روش استفاده شده در موش ها هیچ عوارض جانبی نداشت و در طول یك درمان واحد انجام شد.
"گِرگ نیلی"(Greg Neely) از دانشگاه سیدنی اظهار كرد، صدمه دیدگی عصبی می تواند منجر به درد ویرانگر نوروپاتیك برای خیلی از بیماران شود كه هیچ درمان موثری هم تابحال برای آن وجود نداشته است.
وی ادامه داد، موفقیت محققان دانشگاه "سیدنی" برای خیلی از بیماران حائز اهمیت بوده و به این معناست كه ما می توانیم با استفاده از سلول های خود بیماران، پیوندهای نابودكننده درد ایجاد نماییم و این سلول ها می توانند علت اصلی درد را معكوس كنند.
تیم تحقیقاتی پروژه در حال انجام آزمایشات ایمنی گسترده تر در جوندگان و خوك ها بوده و می خواهد روش خویش را روی انسان هایی با درد مزمن هم آزمایش كند.
آزمایشات بالینی فاز انسانی پروژه ظرف پنج سال آتی آغاز خواهد شد و ایده انجام آن هدف قرار دادن قست هایی از بدن است كه گرفتار درد هستند تا به نوبه خود عوارض جانبی استفاده از داروها را هم كم كند.
نتایج این پژوهش در مجله "peer journal Pain" منتشر شد.1398/11/04
23:55:18
5.0 / 5
4276
تگهای خبر: پژوهش , دانشگاه , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما