پرهیز از نگاه كلیشه ای و تقلیدی به پژوهش

پرهیز از نگاه كلیشه ای و تقلیدی به پژوهش این با من: رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی اصرار كرد كه پژوهش را بعنوان امر كلیشه ای، تقلیدی و پروسه بروكراتیك كه به نظام آموزشی ما لطمه وارد كرده است نگاه نكنیم و باید از این كلیشه گرایی خارج شویم.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا، حجت الاسلام علی ذوعلم در آیین بزرگداشت روز ملی پژوهش و تجلیل از معلمان پژوهنده و پژوهشگران برگزیده كه در تالار فرهنگ انجام شد با طرح این پرسش كه پژوهش در عرصه تربیت چیست؟ اظهار داشت: آیا یك ابزار برای رسیدن به نتیجه است یا یك امر الصاقی است كه آنرا به آموزش و پرورش در عرصه های گوناگون بچسبانیم؟ یا آنكه فراتر از این هاست؟.
وی ادامه داد: پژوهش، ترجمه واژه تحقیق است. تحقیق و پژوهش در یك معنای عمیق و جامع بویژه در یك بستر تربیتی، جریانی مستمر و دائمی و یك لزوم حاكم بر زندگی ما، یك امر اصیل، ریشه دار و حقیقی است.
رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با اشاره به اینكه تحقیق ما را از ظلمت، تاریكی و مجهولات به روشنایی، اطمینان خاطر، علم و دانش می رساند اظهار نمود: اگر در مدرسه بحث تربیت، اخلاق، كنشگری فعال خودباورانه مبتنی بر هویت ملی را بعنوان هدف انتخاب و از وضعیت فعلی مدرسه محوری انتقاد می نماییم، حل اینها جز در بستر پژوهش شدنی و امكان پذیر نیست.
ذوعلم اضافه كرد: پژوهش را بعنوان امر كلیشهای، تقلیدی و پروسه بروكراتیك كه به نظام آموزشی ما لطمه وارد كرده است نگاه نكنیم و باید از این كلیشه گرایی خارج شویم.
رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با اشاره به اینكه پژوهش برای خلق ایده و ثروت هم لازم است و آنرا نفی نمی نماییم اظهار داشت: اما در مدرسه نباید نگاه دانش آموزان ما به این حد محدود شود. باید رویكرد و نگاهی كه رهبری در گام دوم انقلاب بیان فرمودند را از این رهگذر عملیاتی نماییم.
وی افزود: پژوهش در منظومه جامع خودش تعریف می شود و ارزش پیدا می كند. نیازمند تأمل، تحقیق و پژوهش در باب خود پژوهش هستیم خصوصاً وقتی در نظام آموزش از آن صحبت می نماییم.
منبع:

1398/09/24
12:05:32
5.0 / 5
4371
تگهای خبر: آموزش , پژوهش , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما