در اولین گردهمایی دانش آموختگان ادوار دانشگاه تهران عنوان شد

دانشگاه ها از سالم ترین نهادهای كشور هستند

دانشگاه ها از سالم ترین نهادهای كشور هستند به گزارش این با من در نخستین گردهمایی دانش آموختگان ادوار دانشگاه تهران، از دانش آموختگان برجسته و پیشكسوت دانشگاه تجلیل به عمل آمد.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا، دكتر محمود نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران، در نخستین گردهمایی دانش آموختگان ادوار این دانشگاه، با اشاره به اینكه پشتوانه و سرمایه اصلی هر دانشگاه، دانش آموختگان آن هستند، اظهار داشت: «علاقه ای كه دانش آموختگان دانشگاه تهران به دانشگاه خود دارند، مثال زدنی است و البته دانشگاه هم وظیفه خود می داند به آنان در حد توان و امكانات كمك نماید. همانگونه كه در دنیا هم مشاهده می شود، دانش آموختگان همواره پشتوانه و یاری رسان دانشگاه ها هستند».
وی با اشاره به تشكیل كانون دانش آموختگان دانشگاه تهران، تصریح كرد: «اقدامات مثبتی در جهت تشكیل كانون دانش آموختگان صورت گرفته است. ما با یك حلقه گمشده در دانشگاه مواجه بودیم و امروز با تشكیل این كانون یكی از سرمایه های بزرگ به دانشگاه پیوسته است و امید دارم كه هم افزایی هرچه بیشتری در این زمینه صورت بگیرد».
دكتر نیلی احمدآبادی، با اظهار اینكه دانشگاه تهران، همچنان معتبرترین و مؤثرترین دانشگاه كشور است، اضافه كرد: «دانشگاه تهران جایگاه نخبگان است و بهترین جوانان كشور آرزوی ورود به این دانشگاه را دارند. هم چنین انتخاب اول كسانی است كه می خواهند عضو هیأت علمی شوند. دانشگاه تهران، به واسطه عملكردی كه در جامعه دارد و نقش دانش آموختگان آن، در همه عرصه ها تأثیرگذار بوده است و از لحاظ كمی و كیفی همواره بزرگترین تاثیر اجتماعی را در كشور داشته است».
رئیس دانشگاه تهران، در ادامه با عنوان اینكه این دانشگاه در صحنه های بین المللی هم شناخته شده و معتبر است، علت عمده این شناخت را ناشی از عملكرد خیلی خوب دانش آموختگان برشمرد و خاطرنشان كرد: «هم چنین حضور استادان در دانشگاه های مختلف دنیا و ارتباطات گسترده ای كه این دانشگاه با مجامع و مراكز علمی بین المللی دارد، تبادل دانشجو، برگزاری دوره های مشترك، فعالیت های پژوهشی، پذیرش دانشجویان و استادان خارجی در چارچوب دوره های كوتاه مدت، عضویت در IAU یكی از بزرگترین اتحادیه های بین المللی دنیا و ریاست AUP دومین اتحادیه بزرگ دانشگاهی همچون فعالیت های بین المللی دانشگاه تهران است».
وی با تبیین اهداف برنامه راهبردی پنج ساله دانشگاه تهران و با تاكید بر اهمیت مسئولیت اجتماعی بعنوان یكی از رویكردهای مهم دانشگاه های دنیا اظهار داشت: «به تازگی بعضی از دانشگاه های دنیا گزارشی را تحت عنوان «تأثیر اجتماعی» (Social Impact)، منتشر می كنند. در همه جوامع بین المللی هم در كنار مأموریت آموزشی و پژوهشی مسئولیت اجتماعی بعنوان مأموریت سوم دانشگاه ها مطرح می شود. ما هم در دانشگاه تهران تلاش داریم تا چنین گزارشی را تهیه نماییم، البته تهیه این گزارش كار سختی است، چون باید تاثیر یك دانش آموخته بر محیط پیرامونش بررسی شود. هم چنین تاثیر دانشی كه در دانشگاه تهران تولید می شود بر جوامع ملی و بین المللی و سایر عملكردهای دانشگاه هم محاسبه شود كه این می تواند دشواری زیادی را پیش رو داشته باشد. اما تفكر من بر این است كه در كنار سایر گزارش هایی كه منتشر می شود، این مساله هم باید مورد توجه قرار بگیرد».
دكتر نیلی احمدآبادی، در ادامه سخنان خود با اظهار اینكه خیلی از تحولات آموزش عالی برگرفته از دانشگاه تهران است، تصریح كرد: «وقتی تاریخ ۸۵ ساله دانشگاه تهران را مرور می نماییم، در می یابیم چه تاثیر بزرگی این دانشگاه در زمینه های مختلف جامعه داشته است. تصور اینكه دانشگاه تهران نبود چه اتفاقی می افتاد، خیلی سخت است. اما با اطمینان می توان گفت، بطور حتم خیلی از پیشرفت ها و موفقیت های امروز محقق نمی شد و كمبودهای بسیار بیشتری را در كشور داشتیم».
رئیس دانشگاه تهران، اضافه كرد: «آنچه كه دانشگاه تهران را متمایز از دیگر دانشگاه ها می كند، بحث جامع بودن، تاریخ، دانش و علم، مدیریت و سازماندهی آن است. هنوز خیلی از آیین نامه های آموزش عالی برگرفته از این دانشگاه است و امروز هم اگر در نظام آموزش عالی كشور تحولی حاصل می شود به واسطه تجربه و گستردگی، طراحی آن در دانشگاه تهران صورت گرفته است. البته این ارزش ها می تواند به مراتب فراتر از این شود، به شرط آنكه بتوانیم در كنار آنها هم افزایی هم ایجاد نماییم و ما در دانشگاه تهران به دنبال ایجاد هرچه بیشتر هم افزایی در بخش های مختلف هستیم».
وی با تاكید اینكه دانشگاه در حوزه آموزش و پژوهش باید از حالت جزیره ای بیرون برود، اظهار داشت: «همانگونه كه می دانیم تحول دنیا به واسطه بین رشته ای است و دانشگاه تهران بعنوان یك مركز علمی توانمند توان انجام این كار را دارد. در این راه گام های بسیار بزرگی برداشته شده است، به نحوی كه پیشرفته ترین مراكز تحقیقاتی بین رشته ای در این دانشگاه قرار گرفته است. اما این امر مهم می تواند با شبكه سازی بهتر و گسترده تر با كمك دانش آموختگان دانشگاه تهران كه در سراسر كشور و جهان هستند، موفق تر عمل كند. هر یك از دانش آموختگان نقش مؤثر و بارزی در حوزه خود دارند كه اگر در كنار دانشگاه قرار بگیرند، اتفاقات بسیار بزرگ و مهمی رخ خواهد داد».
به قول دكتر نیلی احمدآبادی، در جهت مسئولیت اجتماعی، دانشگاه تهران با كمك دیگر دانشگاه ها مسائل كشور را رصد می كند و چاره عرضه می دهد و اگر دانش و تجربه دانش آموختگان به این فعالیت ها اضافه شوند به واسطه اینكه آنان در جامعه حضور دارند قطعا دیدگاه های دانشگاه بهتر، دقیق تر و عملیاتی تر پیاده سازی خواهند شد.
رئیس دانشگاه تهران، نهادهای جدید بوجود آمده در دانشگاه را زمینه ای برای حضور بیشتر و مؤثر دانش آموختگان برشمرد و بیان كرد: «یكی از این مراكز پارك علم و فناوری است كه وظیفه آن ایجاد فضای مناسب برای كسب و كار دانشجویان و دانش آموختگان است. دانش آموختگان می توانند با قرار دادن شركت، یافته ها و علم و دانش خود شبكه پارك علم و فناوری را گسترده تر كنند. در بزرگترین طرح و توسعه علم و فناوری؛ یعنی شهر دانش كه در حال اجراست، بیشتر از ۴۰۰ هزار متر مربع فضا به پارك علم و فناوری اختصاص یافته است».
وی ادامه داد: «موقعیت ویژه شهر دانش در مركز شهر و در كنار دانشگاه تهران یك زیست بوم جدیدی را بوجود می آورد كه همان اتصال دانشگاه به جامعه است و برای این مورد باید راهكارهای عملی هم عرضه شود. هم چنین دانشگاه تهران یك معاونت توسعه و سرمایه گذاری دارد كه وظیفه آن كمك به توسعه دانشگاه از راه جذب سرمایه گذاری در حوزه هایی است كه مأموریت ها و مسئولیت های این دانشگاه تعریف شده است».
دكتر نیلی احمدآبادی، در انتهای سخنان خود تصریح كرد: «امید دارم كه با حمایت دانش آموختگان و علاقه ای كه به دانشگاه تهران دارند و با استقبالی كه از كانون خواهد شد، شاهد یك تحول بزرگ در مجموعه آموزش عالی و كشور باشیم. از نظر ما كانون دانش آموختگان یك تشكیلات مردم نهاد است، البته دانشگاه هم كمك خواهد نمود. اما مجموعه فعالیت ها توسط دانش آموختگان صورت خواهد گرفت و دانشگاه تلاش می كند تا امكانات خویش را در اختیار آنان قرار دهد. امیدوارم این شبكه گسترده تر شود تا همه از نتایج آن بتوانیم بهره مند شویم».

دانشگاه ها از سالم ترین و بااخلاق ترین نهادهای كشور هستند
در ادامه این گردهمایی دكتر یوسف ثبوتی، دانش آموخته شاخص دانشگاه تهران و استاد برجسته فیزیك، دانشگاه ها را از سالم ترین نهادهای كشور توصیف كرد كه در آنها سوءاستفاده های كلان مالی و رانتی و جاه طلبی دیده نشده است.
وی به بیان فعالیت های تحصیلی وهم چنین تشریح شرایط سیاسی و اجتماعی كشور در زمان دانشجویی خود پرداخت و در بخشی از این سخنان اظهار داشت: «سال ۱۳۲۹ وارد دانشگاه تهران شدم ودر سال ۱۳۳۲ در رشته فیزیك این دانشگاه به فارغ التحصیلی رسیدم. این دوران یكی از پر تنش ترین دوره های اجتماعی و سیاسی تاریخ كشور بوده است و تفكرهای متفاوتی در دانشگاه ها وجود داشت. اینكه در این شرایط چگونه می توان درس خواند، باید گفت، استادان بزرگی داشتیم كه به خوبی این وظیفه مهم را به انجام رساندند».
دكتر ثبوتی، با اشاره به نحوه پژوهش در دانشگاه های كشور تصریح كرد: «دانشگاه تهران، در ابتدای تأسیس تعداد اعضای هیأت علمی بسیار محدودی داشت. در آن زمان كشور به سرعت در حال نوسازی بود و تحت این شرایط برای هر كار و منصبی كه دنبال متخصص و صاحب اندیشه بودند از این دانشگاه انتخاب می كردند. بنابراین امكان تمام وقت كاركردن در دانشگا تهران وجود نداشت و این مورد به انجام كارهای پژوهشی لطمه می رساند».
استاد برجسته فیزیك، اضافه كرد: «هم چنین ارتباط با دنیای خارج خیلی زمان بر بود و برای پژوهش در رشته هایی چون فیزیك و شیمی باید امكان ارتباطات بین المللی فراهم می شد، اما چنین امكاناتی در آن دوره فراهم نبود و یا اینكه خیلی به كندی صورت می گرفت. این روند تا سال ۱۳۴۰ ادامه داشت و در انتها این سال صاحب نظرانی توانستند، كارهای قابل توجه تحقیقاتی و پژوهشی در سطح بین المللی عرضه دهند».
وی با عنوان اینكه از سال ۱۳۴۳ تا به امروز در دانشگاه تدریس می كنم، خاطرنشان كرد: «من دانشگاه ها را از با اخلاق ترین نهادهای كشور می دانم و بر مبنای تجربه چندین ساله ای كه دارم باید بگویم، دانشگاه ها خصیصه ای دارند كه می توانند ناهنجاری ها را از خود دور كنند. به آموزش عالی كشور و هم چنین دانشگاه تهران افتخار می كنم كه سال های جوانی من را سرشار از انگیزه كرد و همواره بر مثبت اندیشی در تمامی موارد تاكید دارم».

تأسیس دانشگاه تهران می تواند مبدأ تاریخ كشور شود
در بخش دیگری از این گردهمایی نشستی با حضور دانش آموختگان شاخص دانشگاه تهران برگزار شد، در این جلسه دكتر سید احمدرضا خضری، دانش آموخته شاخص رشته تاریخ تمدن و ملل اسلامی، با گرامیداشت یاد و خاطر شهدای ۱۶ آذر و قدردانی از برگزاركنندگان این گردهمایی اظهار داشت: «تأسیس دانشگاه تهران در كشور نقطه عطفی بود كه تحول جدی و بزرگی را به همراه داشت. با عنایت به شواهد تاریخی، اگر بخواهیم میزان تاثیر تأسیس دانشگاه تهران را در تحولات تاریخی، سیاسی و اجتماعی بسنجیم، می توانیم در یك تقسیم بندی رویدادها و حوادث كشور را در قبل و پس از تاریخ تأسیس این دانشگاه مورد بررسی قرار دهیم».
وی با اشاره به اینكه تأسیس دانشگاه تهران در كشور ما به اندازه ای مهم می باشد كه می تواند مبدأ تاریخ شود، خاطرنشان كرد: «همه بر این مورد آگاه هستیم كه یكی از طریق های ارزیابی تاثیر یك رویداد در تاریخ جوامع و بشریت این است كه تصور شود، اگر آن رویداد و پدیده محقق نمی شد با چه اتفاقات و پیامدهایی مواجه بودیم».
دكتر خضری، در ادامه تصریح كرد: «به عقیده من بعنوان یك دانش آموخته دانشگاه تهران كه سال هایی را در این دانشگاه سپری كرده است، باید گفت، اگر دانشگاه تهران نبود، تاریخ كشور از تعداد بی شماری اندیشمند برجسته و متخصص شایسته محروم می ماند و خیلی از تحولات تاریخی، سیاسی، اجتماعی و علمی كه در جامعه شاهد آن هستیم هم اتفاق نمی افتاد».

چراغ دانشگاه تهران به دست استادان پیشكسوت افروخته شده است
دكتر حسن ابراهیم زاده معبود، دانش آموخته شاخص رشته زیست شناسی دانشگاه تهران، با عنوان اینكه چراغ دانشگاه تهران به دست استادان پیشكسوت افروخته شده است، به تبیین وضعیت دانشگاه در دوران تحصیل خود پرداخت.
وی با مروری بر خاطرات خود از زمان حضور در دانشگاه تهران و هم چنین تحصیل در مقاطع مختلف اظهار داشت: «بعد از فارغ التحصیلی و آغاز تدریس در دانشگاه تهران تلاش كردم تا در پذیرش دانشجو شركت داشته باشم تا بتوانیم دانشجویان خوبی را برای كارهای پژوهشی انتخاب نماییم. در این دوران آزمایشگاه ها مجهز شدند و دانشجویان با جدیت و تلاشی كه داشتند بسیار خوش درخشیدند. این دانشجویان پس از فارغ التحصیلی در هر سمت و مسئولیتی كه مشغول به كار شدند، توانستند منشأ اثر شوند و وظیفه خویش را به درستی ایفا كنند و این یكی از افتخارات ما در دانشگاه تهران است».

سهمیه ها اعتبار دانشگاه را خدشه دار می كنند
دكتر گیتی اعتماد، دانش آموخته شاخص رشته معماری دانشگاه تهران، هم با اشاره به اینكه درس خواندن در دانشگاه تهران برای همه دانش آموختگان آن همواره مایه افتخار بوده است، خاطرنشان كرد: «امید دارم كه مسؤلان دانشگاه تهران و وزرات علوم بتوانند اعتبار این دانشگاه را به درستی حفظ كنند. یكی از مسائلی كه می تواند این اعتبار را هم در پذیرش دانشجو و هم جذب هیأت علمی خدشه دار كند، بحث سهمیه ها است. دانشگاه تهران، همواره یك دانشگاه درخشان در سطح ملی و بین المللی بوده و هست، اینگونه مسائل باید در آن مورد توجه قرار بگیرند و به نحو منصفانه ای حل شوند».

دانش آموختگان می توانند تجربیات خویش را به دانشگاه و دانشجویان انتقال دهند
دكتر پرویز جبه دار مارالانی، دانش آموخته شاخص رشته مهندسی برق دانشگاه تهران، در ادامه این نشست با اظهار خشنودی از تشكیل كانون دانش آموختگان دانشگاه تهران تصریح كرد: «در سطح دنیا جامعه دانش آموختگان دانشگاه ها اشخاصی هستند كه به دانشگاه خود از لحاظ ارتقای علمی، تجهیزاتی و ساختمانی كمك می كنند».
وی ادامه داد: «دانشگاه تهران در طول تاریخ تأسیس خود رشد قابل ملاحظه ای داشته است و این مساله همچنان ادامه دارد. اما می تواند با حمایت های مادی و معنوی دانش آموختگان در راه توسعه و پیشرفت به شكوفایی بیشتری دست یابد».
دكتر جبه دار مارالانی، با اشاره به اینكه در جایگاه نخست سنت های دانشگاه سطح آموزش قرار گرفته است، اظهار داشت: «در هر دانشكده ای آموزش به نحو مطلوبی عرضه می شد و انتظاراتی كه دانشجویان از استادان خود داشتند با عنایت به سرعت توسعه علم و فناوری آنها را وا می داشت تا دانش خویش را به روز برسانند. هیچ استادی در دانشگاه تهران نمی تواند بدون ادامه مطالعه و تحقیقات، در سطح كلاس نتیجه مطلوبی داشته باشد».
به قول این دانش آموخته شاخص، سطح كیفیت و آموزش دانشگاه تهران همواره افزایش داشته است. دانش آموختگان این دانشگاه در هر صنفی دارای تجربیات بسیاری در كار خود هستند كه می توانند این تجربیات را به دانشجویان و دانش آموختگان جدید منتقل كنند.
وی خاطرنشان كرد: «عملكرد استادان می تواند نتیجه مستقیمی بر دانشجویان بگذارد. دانشجویان وقتی عملكرد استاد را ملاحظه می كنند، انتظاری كه از خود دارند بیشتر می شود. من بعنوان یك استاد دانشگاه تهران، چهل سال تمام وقت در خدمت دانشجویان بودم و با تمام توان برای اعتلای علمی و پژوهشی آنان تلاش كردم و البته این را از افتخارات و وظایف خود می دانم».

دولتمردان باید از دانشگاه های بزرگ كشور حمایت كنند
دكتر عباسعلی زالی، دانش آموخته شاخص رشته كشاورزی دانشگاه تهران، در بخش پایانی این نشست ضمن بیان روند فعالیت های تحصیلی و كاری خود در مقاطع مختلف، علم و دانش را یكی از مسائل اصلی كشور بیان كرد كه نیازمند توجه دولتمردان است و اظهار داشت: «علم و دانش بعنوان یك نیاز اصلی كشور همواره مطرح بوده است و مبدأ علم دانشگاه ها هستند. در این میان دانشگاه تهران الگویی برای دیگر دانشگاه های كشور است كه نخستین توجه دولتمردان باید به این دانشگاه معطوف شود. اعتقاد من بر این است كه باید یك دید وسیعی در مجموع دولتمردان به وجود آید و اینكه برای پیشرفت علم و توسعه، دانشگاه های بزرگ كشور را مورد حمایت قرار دهند».
به قول وی دانشگاه تهران در كشور الگو است و همواره باید تلاش كند تا ضمن حركت در مرزهای دانش در جهت حل مشكلات جامعه هم گام های اساسی بردارد، به واقع انتظار كشور بر این است تا با كمك اندیشمندان و فرهیختگان بتواند به راهكارهای مناسبی برسد.
دكتر زالی، اظهار نمود: «در ابتدای انقلاب ۱۷۵ هزار دانشجو داشتیم و هم اكنون این تعداد به بیشتر از چهار میلیون دانشجو افزایش یافته است. هم چنین در مقاطع دكترا و كارشناسی ارشد در رشته های مختلف دانشجویان بسیاری فارغ التحصیل می شوند. اما آیا علم ما وارد عمل شده است. علم دانایی است و دانایی باید توانمندی به همراه آورد».
دانش آموخته شاخص دانشگاه تهران، با اشاره به اینكه ظرفیت های بالقوه بسیاری در كشور وجود دارد، تاكید كرد: «وقتی كه دانشگاه ها درست عمل نكنند، تبدیل به جایگاهی برای تحویل جوانان نا امید به جامعه می شوند. اگر دانشگاه متحول شود، جامعه هم متحول خواهد شد. یكی از مسائل مهمی كه باید اتفاق بیفتد علمی شدن جامعه است و برای دستیابی به این منظور كشور و دولتمردان باید از علم و تخصص دانشگاه ها كمك بگیرند و در این میان دانشگاه تهران، می تواند در كنار موفقیت هایی كه دارد در این زمینه هم الگویی برای دیگر دانشگاه های كشور شود».

با جدیت پیگیر ثبت كانون دانش آموختگان هستیم
دكتر فرزاد آیت اله زاده شیرازی، رئیس اداره دانش آموختگان دانشگاه تهران، هم در ابتدای این گردهمایی اظهار داشت: «دانش آموختگان سرمایه های هر دانشگاهی هستند و دانشگاه نسبت به این مساله در سال های قبل چندان توجه ای نداشته است. با عنایت به حمایت های دانشگاه و دغدغه های به حق دانش آموختگان برنامه ما در كانون بر این بوده تا بتوانیم زمینه های تعامل بهتر و سازنده ای را با بدنه دانش آموختگان فراهم آوریم».
وی ادامه داد: «بر این اساس، برنامه های مختلفی در نظر گرفته شده است كه برگزاری نخستین گردهمایی هم بخشی از این اقدامات است. یكی از موضوعات قابل توجه، پیگیری و ثبت كانون دانش آموختگان خواهد بود كه البته با حمایت هیأت مؤسس، توانستیم اساسنامه كانون را به تصویب برسانیم».
دكتر آیت اله زاده شیرازی، تصریح كرد: «استقلال كانون از دانشگاه و فعالیت و حضور نمایندگان كانون دانش آموختگان و پیگیری زیر ساخت های مناسب برای بهره مندی دانش آموختگان از مزایای ویژه را می توان از برنامه های كانون برشمرد. امید دارم تداوم چنین گردهمایی هایی مزایا و بهره های ویژه ای هم برای دانش آموختگان و هم برای دانشگاه به همراه آورد».

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، در انتها مراسم نخستین گردهمایی دانش آموختگان ادوار دانشگاه تهران، از دانش آموختگان برجسته و پیشكسوت دانشگاه تجلیل به عمل آمد.1398/09/10
21:10:27
5.0 / 5
4263
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما