به بهانه سی و نهمین سالگرد تاسیس جهاد دانشگاهی،

از فعالیت های فرهنگی نوآورانه تا آموزش های تخصصی و مهارت محور

از فعالیت های فرهنگی نوآورانه تا آموزش های تخصصی و مهارت محور به گزارش این با من سرپرست جهاد دانشگاهی واحد استان البرز اظهار داشت: امروز كه شاهد تحمیل تحریم های سخت توسط دشمنان هستیم، می توان از ظرفیت جهاد دانشگاهی برای دستیابی به خودكفایی به خصوص در حوزه های علمی و فناورانه بهره برد كه این امر در گرو اعتماد مسئولین به توانمندی های این نهاد است.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا، احمدرضا فیروزی با اشاره به سابقه فعالیت جهاد دانشگاهی اظهار نمود: با تشكیل شورایعالی انقلاب فرهنگی در سال ۵۹ و به فرمان بنیان گذار كبیر انقلاب، جهاد دانشگاهی فعالیت خویش را شروع كرد و از آن سال تا كنون این نهاد توانسته به وظایف خود بر مبنای اساسنامه ای كه برای آن تعریف شده در حوزه های مختلف فرهنگی، علمی، پژوهشی، اجتماعی و... به خوبی عمل كند.
وی با اشاره به نخستین مأموریت جهاد دانشگاهی توضیح داد: دانشگاه ها در ابتدای انقلاب با مخاطراتی مواجه بودند كه حتی به تعطیلی دو ساله آنها ختم شد و در آن شرایط جهاد دانشگاهی مأموریت پیدا كرد تا راه اندازی مجدد دانشگاه ها را در دستور كار خود قرار دهد.
فیروزی خاطرنشان كرد: پس از راه اندازی دانشگاه ها، جهاد دانشگاهی با ایجاد پل ارتباطی بین دانشگاه ها و جامعه به پویایی هر چه بیشتر فضای آن روز كشور كمك بسیاری كرد كه البته این مامویت تا كنون هم ادامه دارد.
سرپرست جهاد دانشگاهی البرز با اشاره به اینكه جهاد دانشگاهی به واسطه مأموریت های محوله خود تلاش در بهبود شرایط جامعه در زمینه های مختلف دارد، تصریح كرد: جهاد دانشگاهی در طول چند دهه فعالیت خود تلاش داشته متناسب با ظرفیت های استان های مختلف در راه توسعه و رفع كمبود و كاستی های كشور گام بردارد.
فیروزی در ادامه با اشاره به سابقه فعالیت جهاد دانشگاهی البرز اظهار داشت: جهاد دانشگاهی تا پیش از استانی شدن البرز در دانشگاه خوارزمی بعنوان جهاد دانشگاهی واحد خوارزمی (تربیت معلم) فعالیت داشت و پس از استانی شدن البرز ارتقا پیدا كرد و به جهاد استان تغییر عنوان داد.
وی با اشاره به مأموریت های پژوهشی جهاد استان اظهار نمود: جهاد دانشگاهی البرز در حوزه پژوهش دارای سه گروه صدمه شناسی اجتماعی، برنامه ریزی و مطالعات شهری و گروه علوم شناختی است.
این مسئول توضیح داد: در كنار این سه گروه، مركز خدمات تخصصی جی آی اس(سامانه های جغرافیایی) و مركز تخصصی خون بند ناف كرج و فردیس هم تحت پوشش جهاد دانشگاهی البرز در حوزه پژوهشی فعالیت دارند.

ذخیره سازی ۱۷۵۰ نمونه خون بند ناف در نمایندگی البرز
فیروزی با اشاره به سازوكار مركز تخصصی خون بند ناف اظهار داشت: نمایندگی بانك خون بندناف رویان در البرز از سال ۹۳ فعالیت خویش را شروع كرده و تا كنون بیشتر از هزار و ۷۵۰ مورد ذخیره سازی سلول های بنیادی خون بندناف نوزادان در استان انجام شده است.
وی با اشاره به تعداد خون بند ناف ذخیره شده البرز پارسال اضافه كرد: سال قبل بیشتر از ۴۵۰ مورد ذخیره سازی خون بند ناف نوزادان در استان صورت گرفته است.
سرپرست جهاد دانشگاهی البرز خاطرنشان كرد: اگر خانواده ای تمایل به انجام ذخیره سازی خون بندناف فرزند خویش را دارد باید از آغاز ماه نهم در ۳۶ هفتگی حاملگی اقدامات لازم را برای هماهنگی با مركز، جهت تهیه خون بندناف انجام دهد.
فیروزی اضافه كرد: سلول های بنیادی پس از زایمان در بیمارستان در شرایط كاملاً استریل توسط كارشناسان خون گیر جمع آوری و نمونه به تهران منتقل می شود تا در آنجا سلول های بنیادی از سایر سلول ها جداشده و آزمایش ها مختلف بر روی آن صورت بگیرد.
این مسئول با اشاره به اینكه سلول های بنیادی خون بندناف برای هركس كه از نظر ژنتیكی با فرد شباهت داشته باشد قابل استفاده می باشد، خاطرنشان كرد: شباهت ژنتیكی والدین ۵۰ درصد، خواهر، برادر، عمو، دایی، خاله و سایر بستگان حداقل ۲۵ تا ۳۰ درصد است و این افراد شانس استفاده از سلول های بنیادی را دارند.
فیروزی افزود: خون بند ناف حاوی سلول های بنیادین است و بهترین شاخص های خونی را در خود دارد و می توان از آن برای درمان خیلی از بیماری های خاص و صعب العلاج مثل تالاسمی بهره برد.
وی با اشاره به ضرورت اطلاع رسانی مناسب در مورد فعالیت نمایندگی بانك خون بندناف در فردیس و كرج اظهار داشت: متاسفانه خانواده های زیادی در استان از امكان فریز خون بند ناف فرزند خود آگاه نیستند كه در این خصوص رسانه ها باید اطلاع رسانی بیشتری صورت دهند تا خانواده ها فرصت موجود را از دست ندهند.
این مسئول تصریح كرد: بدون شك با اطلاع رسانی درست، فرهنگسازی مناسبی در مورد ذخیره خون بند نوزادان در خانواده های البرزی صورت می گیرد و به سمتی پیش می ریم كه همه خانواده ها به این مركز رجوع و زندگی را برای عزیزان خود ذخیره كنند.

جهاد دانشگاهی البرز؛ پیشرو در فعالیت های فرهنگی نوآورانه
فیروزی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به كاركردهای فرهنگی جهاد دانشگاهی توضیح داد: یكی از خصوصیت های جهاد دانشگاهی در حوزه فرهنگی، فعالیت های نوآورانه فرهنگی است كه به خصوص با برگزاری سلسله نشست های خلاقانه فرهنگی اجتماعی، اردوهای فناورانه، مسابقات و جشنواره های فرهنگی هنری، در این عرصه همواره پیشرو بوده است.
وی اظهار داشت: جهاد دانشگاهی طی سال های گذشته اقدامات مناسبی برای عمل به این رسالت های فرهنگی صورت داده كه برگزاری مسابقات مناظرات دانشجویی یكی از مهمترین آنها است.
فیروزی ابراز كرد: مسابقات مناظرات دانشجویی طی سال های اخیر بخصوص سال قبل با استقبال خوب دانشجویان مواجه بوده كه این امر نشان دهنده پویایی دانشجویان دانشگاه های استان است.
وی با اشاره به برگزاری جشنواره علم تا عمل بعنوان دیگر فعالیت فرهنگی جهاد، اظهار داشت: سالی كه جهاد دانشگاهی البرز مجری برگزاری این جشنواره شد، از استان ما ۸۰ طرح نوآورانه انتخاب گردید كه در مقایسه با دوره های قبل قابل مقایسه نبود.
سرپرست جهاد دانشگاهی البرز توضیح داد: در سالی كه جهاد البرز مجری این جشنواره بود، البرز جزء سه استان برتر در حوزه معرفی طرح های فناورانه ارائه شد.

كتاب طرح ملی پیمایش خانواده بزودی رونمایی می شود
فیروزی در ادامه با اشاره به دیگر طرح اجرا شده توسط جهاد دانشگاهی البرز اضافه كرد: طرح پیمایش ملی خانواده یكی دیگر از طرح هایی است كه جهاد دانشگاهی به فراخور نیاز جامعه طی دو سال قبل اجرا كرده و این طرح با هدف حل مشكلاتی كه خانواده ها با آن مواجهند اجرایی شده است.
این مسئول افزود: در این طرح محورهای مختلفی همچون ازدواج، نگرش جنسیتی، روابط خانوادگی و اجتماعی، عوامل خوشبختی، فرزندآوری، فرزندپروری و... مورد بررسی قرار گرفت و امید است نتایج این طرح از راه دستگاه های مختلف در برنامه ریزی ها مورد استفاده قرار گیرد.
وی افزود: نتایج اولیه این پیمایش در چارچوب كتابی به چاپ رسیده و بزودی رونمایی می شود.
فیروزی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به اینكه باید از ظرفیت های جهاد دانشگاهی بیشتر از پیش استفاده شود، تصریح كرد: جهاد دانشگاهی به دنبال شناسایی اولویت های جامعه است و امیدواریم از ظرفیت های این نهاد به خوبی استفاده گردد تا كشور بتواند در شرایط خاص امروز مسیر توسعه را به درستی بپیماید.
وی تصریح كرد: امروز كه شاهد تحمیل تحریم های سخت توسط دشمنان هستیم، می توان از ظرفیت جهاد دانشگاهی برای دستیابی به خودكفایی به خصوص در حوزه های علمی و فناورانه بهره برد كه این امر در گرو اعتماد مسئولین به توانمندی های جهاد است.
فیروزی اضافه كرد: نباید اجازه دهیم توانمندی های داخلی به هدر بروند چون در شرایط امروز با تاكید بر این توانمندی ها است كه می توانیم نیازهای مختلف كشور را برطرف نماییم.

اختصاص ۱۵۰ میلیون یورو به طرح های فناورانه جهاد دانشگاهی
این مسئول خاطرنشان كرد: امسال برای نخستین بار در طول چهار دهه اخیر ۱۵۰ میلیون یورو به طرح های فناورانه و علمی جهاد دانشگاهی اختصاص داده شده كه مقرر است با تخصیص آن، بیشتر از ۲۰ طرح موثر در كشور اجرایی شود.
ایشان در ادامه با اشاره به زیرمجموعه های جهاد دانشگاهی استان اظهار داشت: دفتر تجاری سازی و اشتغال دانش آموختگان، دفتر تسهیلگری اجتماع محور كلاك و خلج آباد، خبرگزاری ایسنا منطقه البرز و نمایندگی استانی خبرگزاری بین المللی قرآن(ایكنا)، دفتر مطالعات فرهنگی، شعبه مركز افكار سنجی دانشجویان( ایسپا)، مركز آموزش های كوتاه مدت و دراز مدت از دیگر بخش های جهاد دانشگاهی البرز هستند.
فیروزی توضیح داد: جهاد دانشگاهی البرز شش مركز آموزش كوتاه مدت دارد كه سالانه حدود ۴۰ هزار فراگیر از آموزش های این مراكزه بهره مند می شوند و در مركز آموزش دراز مدت (مركز علمی كاربردی) هم بیشتر از هزار و ۲۰۰ دانشجو مشغول تحصیل هستند.
وی خاطرنشان كرد: همواره تلاش جهاد دانشگاهی البرز بر این بوده است كه به اقتضای نیازهای جامعه و در جهت مهارت افزایی شهروندان با راه اندازی دپارتمان های مختلف آموزش در حوزه های تخصصی و عمومی به ایفای نقش بپردازد.

ما می توانیم...
سرپرست جهاد دانشگاهی البرز در ادامه با اشاره به اینكه جهاد دانشگاهی در طول چند دهه فعالیت خود همواره حامی دولت ها بوده و نگاه سیاسی به هیچ دولتی نداشته، تصریح كرد: رویكرد جهاد دانشگاهی هیچگاه قائل به فرد نبوده و در تمام این سال ها در جهت تحقق منویات مقام معظم رهبری گام برداشته است.
وی با اشاره به اینكه مجموعه جهاد دانشگاهی همواره برای تحقق شعار"ما می توانیم" تلاش می كند، اظهار داشت: خوشبختانه به واسطه انعطافی كه جهاد دانشگاهی دارد، طرح ها و پروژه های تعریف شده در این مجموعه بدون بروكراسی اداری و در كوتاه ترین زمان ممكن اجرایی می شود كه همین سبب شده تا حد زیادی به تحقق شعار ما می توانیم نزدیك شویم.
این مسئول اضافه كرد: هر زمان كه از جانب مسئولان به جهاد دانشگاهی اعتماد شده و مأموریت های سپرده شده است همواره تلاش بر این بوده است كه پاسخ این اعتماد به گونه مطلوبی داده شود.
فیروزی در انتها ابراز امیدواری كرد كه با افزایش اعتماد دستگاه های مختلف به جهاد دانشگاهی، ظرفیت های این نهاد انقلابی بیشتر از پیش متبلور شود.

منبع:

1398/05/17
18:25:24
5.0 / 5
4348
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما