در اولین همایش طب فراگیر، كارآفرینی و اشتغال عنوان شد

گردش مالی بالای محصولات طب سنتی در دنیا، ضرورت توجه بیشتر به طب فراگیر

گردش مالی بالای محصولات طب سنتی در دنیا، ضرورت توجه بیشتر به طب فراگیر این با من: نخستین همایش ˮطب فراگیر، كارآفرینی و اشتغالˮ از طرف جهاد دانشگاهی علوم پزشكی شهید بهشتی با محوریت آروماتراپی (رایحه درمانی)، هومیوپاتی (پزشكی فرامولكولی)، بیوتراپی (زیست درمانی) و ماركتینگ و فروش با حضور اساتید و صاحب نظران این حوزه در پژوهشكده غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی اجرا شد.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا، دكتر فرج حسینیان، سرپرست معاونت پژوهشی جهاد دانشگاهی علوم پزشكی شهید بهشتی در نخستین همایش سراسری "طب فراگیر، كارآفرینی و اشتغال" با اشاره به اهمیت و لزوم توسعه و توجه به طب فراگیر در جامعه امروز، اظهار نمود: نظام سلامت كشور ما برمبنای طب رایج و مدرن، جزء نگری و رویكردهای مبتنی بر درمان طراحی شده و متأسفانه آن گونه كه باید طب فراگیر و سنتی با وجود دارا بودن پتانسیل بالا، مورد توجه وزارت بهداشت و سیستم سلامت كشور نیست.
وی با اشاره به وضعیت بحرانی اشتغال فارغ التحصیلان در كشور، عنوان كرد: متأسفانه فضای مناسبی برای اشتغال فارغ التحصیلان رشته های مختلف و به خصوص رشته های در رابطه با طب فراگیر و سنتی در كشور مهیا نیست و در این رابطه جهاد دانشگاهی به دنبال مهارت افزایی، ایجاد فرصت و كارآفرینی برای فارغ التحصیلان هر دو حیطه طب رایج و سنتی است.
سرپرست معاونت پژوهشی جهاد دانشگاهی علوم پزشكی شهید بهشتی با اشاره به برگزاری نشست های تخصصی و كارگاه های مهارتی و آموزشی با مضمون طب سنتی و رایج در جهاد دانشگاهی علوم پزشكی شهید بهشتی، اظهار نمود: در حوزه پژوهش نیز در زمینه ارائه مقالات و انجام پروژه های بنیادی و كاربردی و همین طور تولید محصول و دارو فرایندهایی شروع شده است.
حسینیان با اشاره به گردش مالی بالای داروها و محصولات طب سنتی و فراگیر در سطح بین المللی، اشاره كرد: خوشبختانه در داخل كشور ما نیز كارهای خوبی در این زمینه انجام شده ولی این فعالیت ها پراكنده و فاقد انسجام بوده و نظارت خاصی نیز بروی آنها اعمال نمی گردد.
وی با اشاره به ورود جدی جهاد دانشگاهی علوم پزشكی شهید بهشتی به حوزه طب فراگیر، اشاره كرد: در این رابطه تفاهم نامه هایی نیز با وزارت بهداشت، دانشكده های طب سنتی و فعالین این حوزه منعقد شده و هدف اصلی ما ایجاد بستر و فرصت كارآفرینی و اشتغال و به صورتی ایفای نقش تسهیل گری بوسیله كسب مجوزهای قانونی، برگزاری همایش ها و نشست های تخصصی و برگزاری كارگاه های مهارتی برای فعالین این حوزه است.
سرپرست معاونت پژوهشی جهاد دانشگاهی علوم پزشكی شهید بهشتی در ادامه با اشاره به اینكه وزارت بهداشت آن گونه كه باید از فرایندها و فعالیت های طب سنتی حمایت نمی كند، اظهار نمود: ما در جهاد دانشگاهی نگرانی های وزارت بهداشت و سیستم درمانی كشور در حوزه طب سنتی را درك می نماییم چونكه كلیه این فرایندها با سلامت مردم ارتباط دارد و وجود نظارت و چارچوب مشخص و جدی در این زمینه یك لزوم اجتناب ناپذیر است، با این وجود به سبب نبود نظارت كافی، گستردگی و پراكندگی سوژه و نبود ساختار منسجم در حوزه طب فراگیر، كار از آموزش، پژوهش و عملكرد سیستماتیك به سمت تقابل پیش رفته است.
حسینیان با بیان آمادگی جهاد دانشگاهی نسبت به پركردن خلاء موجود بین طب رایج و طب سنتی، اشاره كرد: جهاد دانشگاهی علوم پزشكی شهید بهشتی در امتداد ارائه آموزش ها و كارگاه های مهارتی، تدوین پروتكل های آموزشی و پژوهشی مرتبط و همین طور ارائه خدمات درمانی در حیطه طب سنتی دارای پتانسیل بالایی بوده و برای اجرای این دوره ها و فرایندها، با هماهنگی و نظارت وزارت بهداشت، اعلام آمادگی می كند.
وی افزود: در این صورت هم مردم از خدمات و پتانسیل بالای طب سنتی بی بهره نمی مانند و هم خدمات طبق اصول و قواعد مشخص ارائه شده و از بروز لطمه به افراد جامعه در حیطه طب سنتی پیشگیری می شود.
سرپرست معاونت پژوهشی جهاد دانشگاهی علوم پزشكی شهید بهشتی در خاتمه خطاب به شركت كنندگان در نخستین همایش سراسری طب فراگیر و فعالین این حوزه، عنوان كرد: كارگروه طب فراگیر با بخش های تخصصی در جهاد دانشگاهی علوم پزشكی شهید بهشتی راه اندازی شده و بستر فعالیت، تسهیل و تسریع امور در بخش های دارای پتانسیل و ارزش افزایی علمی و مادی و همین طور انسجام بخشی و بالفعل نمودن ایده ها و ذهنیت افراد در این مركز فراهم گشته است.

انتقاد از عدم توجه كافی به مباحث تخصصی طب سنتی
بر اساس این گزارش، علی خضری، متخصص آروماتراپی و فعال این حوزه نیز در این همایش با انتقاد از عدم توجه كافی به مباحث تخصصی طب سنتی در داخل كشور، از برگزاری همایش تخصصی طب فراگیر توسط جهاد دانشگاهی علوم پزشكی شهید بهشتی تقدیر و اظهار نمود: متخصصان و فعالان با ورود به این حوزه باید نسبت به ارتقای جایگاه طب فراگیر در جامعه اقدام نمایند.
وی در ادامه با اشاره به آروماتراپی (رایحه درمانی) بعنوان یكی از شاخه های طب سنتی، اظهار نمود: آروماتراپی به مجموعه ای از درمان های سنتی، جایگزین یا تكمیلی گفته می شود كه در آن از روغن های اسانسی و سایر تركیبات گیاهی معطر استفاده می شود. روغن ها یا عصاره های مورد استفاده در این روش، اسانس های آروماتیكی (معطر) هستند كه از گیاهان، گل ها، درختان، میوه ها، پوست درختان، علف ها و دانه ها استخراج شده و از آنها برای درمان بیماری های جسمی یا روانی مشخصی استفاده می شود و همین طور می توانند موجب بهبود یا پیش گیری از بیماری ها شوند.
خضری با اشاره به تاریخچه استفاده از روش آروماتراپی، اظهار داشت: به صورت تخصصی دانشمندی فرانسوی به نام "رنه گاته فوسه" در اوایل قرن بیستم در آزمایشگاه خود كشف كرد كه روغن فرار (اسانس) گیاه اسطوخدوس از خواص شفابخش قدرتمندی برخوردار بوده و بعد از آن پژوهش درباره قدرت شفابخش اسانس ها را شروع كرد. وی در كتابی كه در سال ۱۹۲۸ به رشته تحریر درآورد، اصطلاح آروماتراپی را وضع كرد و الان از وی بعنوان پدر علم آروماتراپی مدرن یاد می شود.
وی همین طور با اشاره به خواص فیزیكی اسانس ها و مكانیزم اثر آروماتراپی به استنشاق، جذب از مسیر تنفسی و كاربردهای موضعی آن اشاره نمود و اظهار داشت: رایحه ها قادرند با تحریك، تولید یا آزادسازی هورمون ها، میانجی های عصبی و نوروپپتیدها خلق و خوی ما را تحت تأثیر قرار دهند. همین طور روغن های فرار به سبب اثرات ذهنی جسمی رایحه خود می توانند به اختلالات روانشناختی، تنش وابسته و حتی روانی كمك كنند.
خضری با اشاره به جایگاه كنونی آروماتراپی در جهان، عنوان كرد: آروماتراپی در بریتانیا، آمریكا، و استرالیا بصورت تخصصی باب شده و بعنوان ترفندی شفابخش عملاً جای خودرا بعنوان مكمل یا متمم مراقبت از بیمار در بین نظام گسترده تر مراقبت از سلامتی باز كرده است. در كشورهای هندوستان، ژاپن، كره جنوبی، چین، مالزی، اندونزی، فیلیپین، تایلند، ویتنام، سنگاپور و غیره نیز همچون هزاران سال قبل از آروماتراپی در درمان بیماری ها، زیبایی و جوانی استفاده می نمایند.
این متخصص ماساژ و آروماتراپی در خاتمه با اشاره به اینكه در داخل كشور نیز پژوهش هایی در این زمینه انجام شده، استانداردهای بنیادی حرفه آروماتراپی، جنبه های پژوهشی و حرفه ای این رشته و پیشنهاداتی برای بهبود كسب و كار در آروماتراپی را تشریح نمود.

آمار بحرانی جابجایی لگن خاصره
در ادامه غلامرضا آذرهوشنگ، متخصص و مدرس سبك "یومی هو تراپی" و مؤلف كتب "یو می هو تراپی" و "شیاتسو" در ارتباط با روش درمانی " یو می هو تراپی" عنوان كرد: دكتر سایونجی ماسایوكی، مبدع و موسس "یومی هو تراپی" در ژاپن در جستجوی راهی نو برای درمان بیماری ها نظریه مركز ثقل بدن و اصل بنیادی آن "تعادل در لگن خاصره" را بیان نمود. بر طبق این روش هرگونه انحراف، جابجایی و چرخش در وضعیت لگن خاصره در سلامتی انسان تأثیرگذار است.
وی با اشاره به اینكه انحراف در لگن خاصره، ستون فقرات و پس از آن دستگاه اسكلتی، عضلانی و سایر ارگان های بدن را درگیر می كند، عنوان كرد: تغییرات دستگاه اسكلتی ابتدا به روی عضلات تأثیر گذاشته و با انقباض ماهیچه، عدم توازن ماهیچه ای ایجاد می شود. به دنبال آن حركت عروق خونی كند و آب های میان بافتی مسدود و سموم بدن در ماهیچه ها جمع می شود.
وی با اشاره به اینكه با روش "یو می هو تراپی" می توان به كاهش و اصلاح این اختلالات كمك كرد، اظهار داشت: اختلالات ستون فقرات بروی سیستم عصبی و به مرور در سایر اندام های داخلی بدن نیز تأثیرگذار بوده و درنهایت كاركردهای قلب، دستگاه گوارش و دستگاه تنفسی را نیز درگیر می كند، بدین سبب باید تمامی این مجموعه ها باهم دیده شود.
وی با اشاره به تحقیقات صورت گرفته در این رابطه و حقایقی درباره جابجایی لگن خاصره، اشاره كرد: برمبنای تحقیقات صورت گرفته در یكی از دانشگاه های ژاپن ۹۵ درصد از ۱۱۰۷ مورد بررسی شده دارای نقص جابجایی لگن خاصره از مراحل ابتدایی تا موارد پیچیده بودند كه این آمار بحرانی بودن این معضل را نشان داده است.
آذرهوشنگ در ادامه با اشاره به اینكه شناخت مكانیزم "جابجایی لگن خاصره" به اصلاح آن از شروع تولد و پیش گیری از عوارض بعدی كمك زیادی می كند، اشاره كرد: تغییر در ساختمان و اسكلت بندی بدن (به ویژه ستون فقرات)، بروز انقباضات و كشش های عضلانی در نواحی مختلف بدن، بروز ناراحتی های سیستم اسكلتی – عضلانی، اختلال در گردش خون، تجمع سموم بدن، عدم سوخت رسانی و اكسیژن كافی برای كاركرد عضلات، استخوان ها و سیستم عصبی، اختلال در سیستم لنفاتیك و كاهش ایمنی بدن، اختلال در سیستم عصبی و عملكرد اندام های داخلی بدن، كاهش سطح انرژی حیاتی در بدن، بهم خوردن تعادل و ایجاد انسداد در كانال های انرژی و بروز ناراحتی های روحی - روانی بعضی از نتایج انحراف و جابجایی لگن خاصره است كه با روش "یو می هو تراپی" و بدون دخالت روش های تهاجمی و دارویی قابل اصلاح و درمان است.
وی با اشاره با بعضی از روش های درمانی یو می هو اظهار داشت: یومی هو، به انسان بعنوان یك سیستم پیچیده، پویا و مدام در حال تغییر نگاه می كند و به تأثیرات متقابل عوامل و عناصر درونی و برونی بر یكدیگر توجه دارد.

الزاماً هومیوپاتی به مدلول داروی رقیق شده نیست
همچنین دكتر مهرافزا، عضو هیأت مدیره انجمن هومیوپاتی و متخصص طب سوزنی با اشاره به تاریخچه روش هومیوپاتی، اشاره كرد: كاشف و احیا كننده مجدد هومیوپاتی كریستین فردریك ساموئل هانمن پزشك، شیمیدان، داروساز و محقق آلمانی بود كه هومیوپاتی را پایه گذاری و به شكل علمی و مدرن امروزی تبدیل كرد. وی با تكرار مشاهدات و آزمایشات خود به این نتیجه رسید كه هر ماده ای كه بتواند علایم بیماری را در یك فرد سالم ایجاد كند می تواند همان علایم را در فرد بیمار، درمان كند و به این اصل طلایی هومیوپاتی دست یافت كه همواره مشابه، مشابه را درمان می كند. از سال ۱۷۹۱ تا ۱۷۹۶، ۵ سال بر روی هومیوپاتی كار و در سال ۱۷۹۶ در مقاله ای اصول اولیه هومیوپاتی را ذكر كرد، در واقع این سال، سال تولد هومیوپاتی است.
وی با اشاره به علم هومیوپاتی در دنیا نیز، اظهار داشت: سازمان غذا و داروی آمریكا FDA داروهای هومیوپاتی را تحت عنوان فارماكوپه هومیوپاتی آمریكا به رسمیت می شناسد. این روش درمانی در كشورهای انگلستان، آلمان، فرانسه، هلند، سوئد، كانادا، آمریكا، هندوستان، پاكستان، برزیل و خیلی از دیگر كشورها خدمات درمانی به بیماران ارائه می كند و سازمان جهان بهداشت در كتابی تحت عنوان وضعیت حقوقی طب مكمل - سنتی در جهان به تفصیل راجع به جایگاه هومیوپاتی در نظام بهداشتی كشورهای مختلف توضیح می دهد. حتی در چند كشور همچون انگلستان و فرانسه هومیوپاتی “تحت بیمه درمانی خدمات دولتی“ بوده و سازمان جهانی بهداشت در سال ۲۰۰۹ سندی تحت عنوان نكات ایمنی در تهیه و تولید داروهای هومیوپاتی منتشر نموده است.
این متخصص طب سوزنی در ادامه به تشریح قوانین روش درمانی هومیوپاتی و مكانیزم های درمانی آن پرداخت و اظهار داشت: هومیوپاتی كلاسیك داروها را به شیوه خاصی رقیق و توانمند می كنند. طبیعی بودن داروها و رقت بالای آنها باعث شده كه داروهای هومیوپاتی عوارض جانبی ایجاد نكنند اما الزاماً هومیوپاتی به مدلول داروی رقیق شده نیست.
وی با اشاره به اینكه پزشكان هومیوپات برای درمان حوزه وسیعی از شرایط در مراقبت های اولیه و موارد تخصصی تعلیم می بینند، اظهار داشت: در مجموع پزشكان هومیوپات با استفاده از زمینه دانش پزشكی خود و در كنار سایر پزشكان و تخصص های پزشكی و پیراپزشكی به تشخیص و درمان بیماران اقدام می كنند. مشكلات مزمن- آرتریت ها، آلرژی ها، بیماری های خودایمنی- مشكلاتی نظیر عفونت های گوش میانی یا آلرژی ها با هدف پرهیز از استفاده مكرر از آنتی بیوتیك در هومیوپاتی درمان می شود و از هومپوپاتی درشبكه های درمانی خیلی از كشورهای پیشرفته جهان بعنوان یكی از روش های اصلی در درمان بیماری های حاد و مزمن استفاده می شود.
مهرافزا در خاتمه با اشاره به اینكه سازمان جهانی بهداشت هومیوپاتی را بعنوان دومین سیستم پزشكی كه بصورت جهانی استفاده می شود عنوان كرده، اظهار داشت: بالغ بر یك میلیارد دلار برای این شیوه درمان هزینه می شود. ۲۰ تا ۳۰ درصد پزشكان فرانسوی و آلمانی در كارهای درمانی خود از هومیوپاتی استفاده می نمایند. در انگلیس پنج بیمارستان هومیوپاتی قسمتی از سیستم بهداشتی كشور را ایجاد كرده و بیشتر از ۳۰ درصد پزشكان عمومی این شیوه را مورد استفاده قرار می دهند. همین طور در آمریكا بیشتر از ۵۰۰ پزشك و ۵۰۰۰ غیر پزشك در كارهای درمانی از هومیوپاتی استفاده می نمایند و ۵/۲ میلیون آمریكایی هم اكنون داروهای هومیوپاتی را بكار می برند و سالانه بیشتر از ۲۵۰ میلیون دلار در این راه صرف می شود.
همچنین اعظم ملكیان، متخصص كنترل ناقلین بیماری ها و فعال در حوزه بیوتراپی با تاكید بر اهمیت تعامل بین طب سنتی و رایج برای درمان بیماری ها، عنوان كرد: بیوتراپی یا زیست درمانی روش استفاده از ارگانیسم های زنده و محصولات ناشی از آن برای درمان بیماری های انسان و دام یا همان رابطه بین انگل و میزبان در طبیعت و از روش های مكمل در درمان بیماری و كوتاه كننده طول درمان است.

این دانشجوی دكترای حشره شناسی پزشكی از مدلهای مختلف بیوتراپی به لارودرمانی، زالودرمانی، ماهی درمانی، كرم درمانی و انیمال تراپی اشاره نمود و اظهار داشت: روش های مختلف بیوتراپی اگر به صورت استاندارد استفاده شوند، نتایج بسیار خوبی به دنبال خواهند داشت. البته در این روش ها باید ابتدا زمینه ها، شرایط بیمار، موارد منع مصرف و عوارض جانبی نیز بررسی شود.

وی با تشریح مدلهای مختلف بیوتراپی، اشاره كرد: متاسفانه خیلی از این روش ها مانند زالو و ماهی درمانی در مراكز غیرمجاز و غیر استاندارد همچون آرایشگاه ها استفاده می شود كه عدم نظارت كافی به روی این مراكز و استفاده از محصولات غیراستاندارد و غیراستریلیزه می تواند عوارض جبران ناپذیری برای سلامت بیمار به دنبال داشته باشد.

ملكیان با تاكید بر اینكه مهمترین سوژه در استفاده از روش بیوتراپی استانداردسازی محصولات درمانی مانند لاروها، زالوها و زنبورهاست، عنوان كرد: بعنوان نمونه در زالو درمانی بیشتر از 650 گونه زالو داریم كه از این بین تنها 7 گونه درمانی وجود دارد كه خوشبختانه در ایران بهترین نوع این زالو یافت می شود، ولی در اغلب مراكز غیرمجاز زالوها در شرایط غیراستریل و غیراستاندارد تولید و استفاده می شوند.

وی با اشاره به اینكه صنعت صادرات زالو در خیلی از كشورها از رونق بالایی برخوردار است، اظهار داشت: كشور ما نیز در این زمینه از پتانسیل بالایی برخوردار می باشد كه باید به صورت استاندارد و تخصصی وارد این حیطه شد.

ملكیان با انتقاد از نبود پروتكل درمانی مشخص برای محصولات و درمان های بیوتراپی در داخل كشور و لزوم ایجاد تیم های چند تخصصی برای ایجاد فرصت های شغلی در این زمینه، اظهار داشت: با وجود نبود نظارت و پروتكل درمانی مناسب در این زمینه، مراكز زیادی بدون نظارت كافی در این حیطه فعالیت می نمایند كه ناآگاهی عموم مردم و سوء استفاده این مراكز از این عدم آگاهی در كنار نبود نظارت كافی بر عملكرد مراكز، عوارض جبران ناپذیری برای سلامت مردم به دنبال خواهد داشت. این مساله اهمیت ورود و نظارت مسئولان حوزه سلامت به این حیطه و آگاه سازی مردم بوسیله رسانه ها را چندبرابر می كند.
در خاتمه امیر معززی شاد، مدیر و مشاور بازاریابی حوزه محصولات بهداشتی و آرایشی با مروری بر اصول ماركتینگ محصول و خدمات با اشاره به خاصیت های منحصر به فرد خدمات برای رقابت در بازار، اشاره كرد: غیرملموس بودن، غیرقابل تفكیك بودن، غیرهمگن بودن و غیر قابل ذخیره بودن بعضی از این خاصیت هاست.
وی با اشاره به مدل PROMPT برای ایجاد مزیت خدمت در بازار، اظهار داشت: اولویت بندی مشتریان، قابل اتكاء و اعتماد بودن، سازماندهی برای مشتریان، اندازه گیری رضایت مشتریان، آموزش كاركنان و تكنولوژی گرایی بعضی از اصول این مدل بازاریابی است.
معززی درانتها معیارهای ارزیابی نتیجه و تجربه خدمت، راهنمای فروش خدمات و برخی راه های افزایش ارزش خدمات را تشریح نمود.1398/04/01
15:17:30
5.0 / 5
4153
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما