معاون فرهنگی دانشجویی وزیر بهداشت اعلام كرد

رشد ۷ درصدی بودجه دانشگاه های علوم پزشكی در سال ۹۸

رشد ۷ درصدی بودجه دانشگاه های علوم پزشكی در سال ۹۸ به گزارش این با من معاون فرهنگی دانشجویی وزیر بهداشت اظهار داشت: بر مبنای سرجمع كل بودجه دانشگاه ها، امسال فقط شاهد افزایش ۷ درصدی بودجه دانشگاه های علوم پزشكی بوده ایم كه رقم محدودی است. البته بودجه خیلی از دانشگاه ها نسبت به سال قبل كاهش یافته و بعضی از دانشگاه ها، بودجه هایشان نسبت به سال قبل افزایش یافته است. اما در مجموع این افزایش ۷ درصدی بودجه دانشگاه های علوم پزشكی رقم قابل توجهی نیست.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا، دكتر محمدرضا فراهانی در اجلاس معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه های علوم پزشكی كشور كه با هدف بررسی وضعیت تغذیه دانشجویان و بررسی محدودیت های بودجه ای در این عرصه برگزار شد، ضمن بیان این مطلب، با اشاره به محدودیت های بودجه ای در حوزه تغذیه دانشجویان پارسال اظهار داشت: با عنایت به شرایط اقتصادی كشور، سال قبل شاهد محدودیت های بودجه ای در حوزه تغذیه دانشجویی بودیم كه البته امسال این محدودیت ها طبیعتأ بیشتر شده كه باید جهت غلبه بر این مشكلات تبادل نظر نماییم.
معاون فرهنگی دانشجویی وزیر بهداشت شرایط امروز كشور را همانند زمان یك جنگ تمام عیار اقتصادی توصیف كرد و اضافه كرد: بر مبنای آماری كه از منابع و بودجه دانشگاه های علوم پزشكی در سال ۹۸ به دست آمده و بر مبنای سرجمع كل بودجه دانشگاه ها، امسال فقط شاهد افزایش ۷ درصدی بودجه دانشگاه های علوم پزشكی بوده ایم كه رقم محدودی است. البته بودجه خیلی از دانشگاه ها نسبت به سال قبل كاهش یافته و بعضی از دانشگاه ها، بودجه هایشان نسبت به سال قبل افزایش یافته است. اما در مجموع این افزایش ۷ درصدی بودجه دانشگاه های علوم پزشكی رقم قابل توجهی نیست.
فراهانی خطاب به معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه های علوم پزشكی اظهار داشت: باوجود افزایش حجم برنامه های ستادی وزارت بهداشت همچون برگزاری دو المپیاد ورزش های همگانی برای دانشجویان پسر و دختر كه امسال برای اولین بار، این امر تحقق یافت، اقداماتی كه شما معاونان دانشگاه ها در حوزه فرهنگی، دانشجویی، رفاهی، ورزشی و… پارسال در سطح دانشگاه های خود كردید، با عنایت به محدودیت بودجه ای، ستودنی است. باوجود همه مشكلاتی كه معاونان فرهنگی و دانشجویی پارسال داشتند و اینكه وضعیت بودجه و منابع مالی امسال از سال های قبل، بدتر بود، اما همت والای مسئولان امر در تحقق برنامه های دانشگاه ها، قابل تحسین است و من به سهم خود از همه معاونان، صمیمانه تشكر می كنم.
وی با اشاره افزایش چشم گیر قیمت اقلام خوراكی و مواد غذایی اظهار داشت: این افزایش قیمت ها، مشكلاتی در حوزه تغذیه برای دانشگاه های علوم پزشكی بوجود می آورد كه باید با اتخاذ تدابیر ویژه و تبادل نظر، این بحران را پشت سر بگذاریم.
معاون فرهنگی دانشجویی وزیر بهداشت اظهار داشت: سال قبل قیمت بعضی از اقلام مهم غذایی همچون پروتئین ها، گوشت قرمز و سفید افزایش زیادی داشته و وقتی امسال یك دفعه افزایش قیمت ها تشدید می شود، اساساً مشكلاتی در حوزه تغذیه برای دانشگاه ها ایجاد می شود كه فقط با مشاركت و همدلی می توان بر این مشكلات و بحران ها، فائق آمد.
وی ادامه داد: سال قبل ما پیش بینی افزایش اقلام و مواد غذایی را داشتیم و در نتیجه سهمیه هایی برای دانشگاه های علوم پزشكی گرفتیم اما در مقطعی به دلایلی این سهمیه ها گرفتار مشكل شد اما با نامه نگاری هایی كه با معاون اول رئیس جمهور انجام دادیم، سعی كردیم این سهمیه ها را مجدداً جاری و احیا نماییم. وقفه ای در دریافت سهمیه ها بوجود آمد اما اغلب دانشگاه های علوم پزشكی سال قبل و فروردین ماه امسال برپایه گزارش های رسیده، این سهمیه ها را گرفته اند.
فراهانی با اشاره به اینكه دولت، دیگر نمی خواهد با ارز ۴۲۰۰ تومانی پروتئین و موارد دیگر را خریداری كند بلكه با ارز نیمایی می خواهد این اقلام را در اختیار سازمانها و نهادها قرار دهد، اظهار داشت: این مسأله، هزینه های دانشگاه ها را در تهیه اقلام و مواد غذایی را بالا می برد و برای آنها مشكلاتی بوجود می آورد.
وی اظهار داشت: برای حل این مشكل و خروج از این بحران، دانشگاه ها باید كمبود بودجه و منابع خود در حوزه تغذیه دانشجویی را به صورت عدد و رقم روی كاغذ بیاورند و طی نامه ای برای ما ارسال نمایند. به صورت مثال دانشگاه ها با شفاف سازی تعداد دانشجویان و سرانه دانشجویی خود، اعلام كنند كه دانشگاه به لحاظ بودجه ای در حوزه تغذیه با عنایت به تورم بوجود آمده از میانگین تعیین شده، چقدر كسری دارد.
معاون فرهنگی دانشجویی وزیر بهداشت افزود: قطعأ با بررسی ها و جمع بندی های انجام شده، به وزیر محترم بهداشت اعلام خواهیم كرد كه مثلاً فلان دانشگاه با این فهرست، این مقدار كسری بودجه دارد. بهرحال باید فكری به حال تغذیه دانشجویی و خلاء كمبود منابع بودجه ای در این عرصه نماییم.
فراهانی با تاكید بر این كه ما نمی توانیم افزایش نرخ شدید قراردادهای طبخ غذای دانشجویی دانشگاه ها را از دانشجویان دریافت نماییم، خاطرنشان كرد: یك دانشجو باید با همان نرخ متعارف غذای خویش را تهیه نماید و تنها سالانه ۲۰ درصد قیمت غذایی دانشجویی افزایش یابد. ازاین رو باید دنبال راهكارهای دیگری جهت تأمین منابع مالی حوزه تغذیه دانشجویان باشیم.
به گزارش مفدا، در ادامه این جلسه معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه های علوم پزشكی همچون علوم بهزیستی و توانبخشی، شهركرد، یزد، كاشان … ضمن اعلام آماری از تعداد دانشجویان دانشگاه های خود و سرانه دانشجویی دانشگاه و سرانه تغذیه ای، درمورد مساله تغذیه دانشجویی و مشكلات دانشگاه های خود در حوزه محدودیت منابع مالی، سخنرانی عرضه كرده و پیشنهاداتی در این عرصه مطرح نمودند.1398/01/30
13:27:44
5.0 / 5
4423
تگهای خبر: دانشجو , دانشگاه , رفاه , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما