منابع مرجانی خلیج فارس نقشه برداری شد

منابع مرجانی خلیج فارس نقشه برداری شد این با من: محققان پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی با پشتیبانی صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نقشه برداری مرجان های سخت جزایر كیش، هندورابی، فارور و بنی فارور در خلیج فارس را با استفاده از تصاویر ماهواره ای انجام دادند.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا، «نقشه برداری مرجان های سخت جزایر كیش، هندورابی، فارور و بنی فارور در خلیج فارس با استفاده از تصاویر ماهواره ای با قدرت تفكیك مكانی بالا» عنوان طرح تحقیقاتی است كه محققان پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی با پشتیبانی صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری انجام دادند.
از آنجایی كه مرجان های دریایی سرفصل زنجیره مهمی از دیگر آبزیان دریایی هستند، نابودی ها آنها موجب انقراض گونه های زیستی گوناگون دریایی می شود. از این رو حفظ و مراقبت از سلامتی مرجان ها بسیار ضروری می باشد. مدیریت حفظ منابع مرجانی با تهیه نقشه از آنها در كنار پایش مستمر محقق می شود. بر این اساس ایجاد ابزاری برای تهیه نقشه مرجان ها با صرف كمترین هزینه و در كوتاهترین زمان، لازم و ضروری می باشد. استفاده از تصاویر ماهواره ای با قدرت تفكیك مكانی بالا می تواند گزینه مناسبی در این راستا باشد. برای اینكه در مقایسه با روش های میدانی هزینه به مراتب كمتری دارد و علاوه بر این می تواند در مناطق دوردست و غیرقابل دسترسی مستقیم باز به كار گرفته شود.
در نقشه برداری مداوم آبسنگ های مرجانی خلیج فارس ابتدا لازم است نقشه ای پایه و یكپارچه از پراكندگی و وضعیت سلامت مرجان های این منطقه تولید شود كه بتوان در آینده با در نظر گرفتن آن، تغییرات به وجود آمده را پایش كرد. در این طرح باز گزینه استفاده از تصاویر ماهواره ای با قدرت تفكیك مكانی تحقق این هدف استفاده شد.
تهیه نقشه های توپولوژیك پایه در چارچوب سامانه GIS از مرجان های اطراف جزایر كیش، هندورابی، فارور و بنی فارور در خلیج فارس، بهینه سازی الگوریتم های استخراج اطلاعات مرجان ها از روی تصاویر ماهواره ای برای خلیج فارس و توسعه الگوریتمی برای اندازه گیری ضریب میرایی نور در باندهای مختلف تصویربرداری ماهواره های مورد استفاده در مناطق مورد مطالعه از اهداف این طرح تحقیقاتی است. همین طور توسعه الگوریتمی برای اندازه گیری عمق آب از روی تصاویر چندباندی ماهواره ای در سواحل كم عمق مرجانی در خلیج فارس و انتخاب روشی بهینه برای كلاسه بندی تصاویر ماهواره ای به منظور تولید نقشه زیست بوم های بسترزی و خصوصاً مرجان ها باز در آن مد نظر قرار گرفت.
كاربرد نتایج این طرح باز متنوع است و می توان به ایجاد و توسعه الگوریتم های ویژه و بومی سازی شده برای نقشه برداری مرجان های خلیج فارس و ایجاد بستری برای پایش تغییرات احتمالی در آینده در گستره و سلامت مرجان ها اشاره نمود. البته ایجاد بستری مناسب برای مطالعات آتی در زمینه های در رابطه با مرجان ها مانند جذب توریست را باز می توان در زمینه های استفاده از نتایج آن برشمرد.1398/01/24
15:01:12
5.0 / 5
4443
تگهای خبر: اطلاعات , پژوهش , علم , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما