علت شایع درد ناگهانی معده

علت شایع درد ناگهانی معده گاهی برخی از بیماری های قلبی عروقی موجب مشكلات و دردهای معده می شوند. بله درست خواندید، درد معده را جدی بگیرید. در ادامه با ما همراه باشید تا با دلایل آن آشنا شوید.


به گفته دکتر روشنی فوق تخصص گوارش و کبد ورم معده یک نوع سوزش، آسیب و التهاب معده دانسته و علایم رایجش شامل احساس سوزش پس از غذا یا هنگام دراز کشیدن، تهوع، نفخ شکم، درد شکمی، سکسکه و از دست دادن اشتها می باشد.

 

علت شایع درد ناگهانی معده

عدم تحمل لاکتوز:

یکی از علل رایج درد معده در جهان همین عدم تحمل لاکتوز است ؛ عدم تحمل لاکتوز علائمی چون گاز، نفخ، آروغ، سوء هاضمه، تهوع، اسهال، یبوست و درد گرفتگی عضلات شکم دار.

عدم تحمل گلوتن:

عدم تحمل گلوتن و حساسیت به این ماده در واقع به پروتئین موجود در جو، گندم و چاودار یکی دیگر از دلایل دردمعده است ؛ مشکلی که همراه با نفخ، اسهال، یبوست، خستگی مفرط و درد شکم است.

بیماری رفلکس معده (GERD):

بیماری رفلکس معده، مشکلی است که در آن بخش پایینی اسفنکتر مری به نحوی نامناسب باز می شود و یا به طور کامل بسته نمی شود و اجازه می دهد که اسیدهای شکمی به مری بیایند. عوامل ریسک بیماری رفلکس معده عبارتند از: چاقی، بارداری، سیگار کشیدن و خوردن محصولات اسیدی مانند مرکبات یا غذاهای مبتنی بر گوجه فرنگی.

 

آلرژی های غذایی یا عدم تحمل:

احساس سوزش در معده و سینه می تواند ناشی از آلرژی یا عدم تحمل غذا باشد. این احساس هم می تواند بعد از خوردن رخ دهد. زمانی که فرد غذایی را مصرف می کند که نمی تواند تحملش کند و یا نسبت به آن حساسیت دارد، ممکن است تهوع و استفراغ را تجربه کند. سپس پزشک شما یک تست آلرژی تجویز خواهد کرد تا محدوده غذاهای محرک برای شما اعلام و تعیین شود.

داروها یا مواد مخدر:

داروهای خاص و مواد مخدر می توانند لایه محافظ معده شما را بشکنند ، این اتفاق می تواند ریسک فرد را برای ورم معده افزایش دهد.

 

استرس و فشارهای عاطفی:

بسیاری از مسائل گوارشی از استرس عاطفی نشات می گیرد.استرس می تواند روند هضم را کاهش دهد و اسیدهای معده را در معده رها کند و در نتیجه خطر رفلاکس را افزایش دهد. مصاحبه سلامتی و یا ارزیابی سلامت روانی می تواند به تشخیص استرس عاطفی کمک کند. پزشک می تواند درمان را براساس شرایط شما ارائه دهد.

سندروم روده تحریک پذیر (IBS):

  IBS ناشی از عملکرد نادرست اعصاب است که عملکرد و ادراک روده را کنترل می کند. علایم IBS شامل حالت تهوع، نفخ، اسهال، یبوست و گرفتگی است. یک عامل بزرگ برای سندرم روده تحریک پذیر استرس است، بنابراین یک بار دیگر مدیریت صحیح وضعیت عاطفی برای درمان IBS بسیار مهم است.

 

زخم معده:

زخم معده، زخم هایی هستند که در لایه معده و یا دوازدهه ایجاد می شوند. یک روش درمانی متداول برای زخم معده، هدف قرار دادن باکتری هایی است که این مشکل را بوجود می آورد -که معمول ترین آن ها اچ.پیلوری است.

 

بیماری سلیاک:

بیماری سلیاک حساسیت به گلوتن است. سیستم ایمنی بدن، گلوتن را بعنوان یک عامل مضر تشخیص می دهد و به عنوان یک تهدید به آن حمله می کند. این می تواند منجر به علایم ناخوشایند و بدی شود.

یک راه حل آسان برای بیماری سلیاک حذف گلوتن از رژیم غذایی شما به هر قیمتی است. اگر بیماری سلیاک درمان نشود، می تواند منجر به آسیب در طول روده ها شود که مانع از توانایی آن ها برای جذب مواد مغذی می شود و باعث سو تغذیه می شود.

 

سنگ صفرا:

سنگ صفرا یک التهاب شکمی دردناک را موجب می شود و یکی از دردهایی است که نه تنها موجب درد معده می شود بلکه با درد معده هم اشتباه گرفته می شود.

انگل:

حواستان باشد که انگل ها می توانند صدها مشکل برایتان ایجاد کنند که برخی از آنها شامل گرفتگی دردناک شکم، اسهال، استفراغ، تهوع، گاز و ناراحتی گوارشی از نشانه های رایج وجود انگل در معده است.

 

مشکلات قلبی عروقی:

بله درست خواندید ، برخی از بیماری های قلبی عروقی موجب مشکلات و دردهای معده می شوند ؛ زمانی که آنفارکتوس (سکته قلبی) در قسمت پایین قلب رخ می دهد، مانند آنوریسم آئورت می تواند موجب ایجاد معده درد شود که در این شرایط باید فورا به اورژانس مراجعه کنید.

 

اچ. پیلوری:

همان طور که گفتیم، اچ. پیلوری یک دلیل شایع زخم معده است، اما به تنهایی می تواند باعث احساس درد و سوزش در معده شود.در طول زمان، اچ. پیلوری لایه های محافظ شکم را تجزیه می کند، اما خبر خوب این است که پزشک می تواند داروهایی تجویز کند که آن را درمان کند.

اسید معده بیش از حد:

مقدار زیادی از اسید معده می تواند به سوزش معده کمک کند.برخی از داروهای بدون نسخه می توانند به تسکین احساس سوزش که توسط اسید معده زیادی ایجاد شده است، کمک می کنند.اگر شدید بود، ممکن است پزشک شما داروهایی را تجویز کند.

اندومتریوز:

گاهی علت درد معده مشکل در عضو دیگری از بدن است مثل مشکل رحمی که اندومتریوز نام دارد. دلیل اصلی این مشکل دردناک انتشار سلول های دیواره رحم به قسمت های دیگر مانند لگن است که موجب گرفتگی دردناک شکم، دوره های قاعدگی نامنظم، خونریزی های پر لکه و حتی ناباروی می شود.

 

دیگر علل مهم درد و سوزش معده:

تب خال، اگزما، پسوریازیس، مصرف زیاد الکل، التهاب، سیگار کشیدن، چاقی، ماهیچه های شکمی بعد از ورزش، فتق دیافراگم، و درد کلیه ها یا کبد.

هرپس یا تب خال روی شکم:

ویروس تب خال همان عفونت است که منجر به رشد ابله مرغان و زونا می شود. این ویروس اغلب منجر به ایجاد تاول دردآور می شود که می تواند بر هر بخشی از بدن تاثیر بگذارد، اما عمدتاً بر کمر، سینه، شکم، صورت و گردن تاثیر می گذارد.

 

پسوریازیس:

پسوریازیس یک اختلال پوستی رایج است که بر چرخه زندگی سلول های پوست تاثیر می گذارد.این باعث می شود که سلول ها به سرعت روی سطح بمانند و زیاد شوند و ظاهر ضخیم، پوسته پوسته شدن، و خشک شدن زیاد با لکه های قرمز را نشان می دهد.

هم چنین می تواند باعث درد برای کسانی شود که تحت تاثیرش قرار گرفته اند. پسوریازیس یک اختلال خود ایمنی مزمن در نظر گرفته می شود که به این معنی است که سیستم ایمنی بدن به خودش حمله می کند و در اینجا سلول های پوست هدف قرار می گیرند.

 

علت درد معده و عوامل تاثیرگذار روی آن